قیمت گذاری ملک و ترفندهای آن

قیمت گذاری ملک
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

هنگام تصمیم‌گیری فروش ملک نخستین مسئله‌ای که به ذهن افراد خطور می‌کند، قیمت گذاری ملک می‌باشد. همه دوست دارند ملک خود را با بالاترین حد قیمت بفروشند. و از طرفی نگرانی هم در مورد این موضوع وجود دارد که خریدار با قمیت ملک مشکلی نداشته باشد.

خیلی مهم است که شما در قیمت‌گذاری منطقی و عاقلانه رفتار کنید. افرادی وجود دارند به خاطر وجود سردرگمی و داشتن تردید ملک‌های خود را به گونه‌ای قیمت روی آن می‌گذارند که از ارزش واقعی خود فاصله دارد. این امر باعث می‌شود مدت زمان زیادی را برای فروش انتظار بکشند. مطالبی که در ادامه می‌آید به شما کمک می‌کند تا نحوه قیمت گذاری ملک را بدانید.

نحوه قیمت گذاری ملک

روش های قیمت گذاری ملک

یکی از مرسوم‌ترین روش‌هایی که افراد برای قیمت گذاری خانه خود انجام می‌دهند مراجعه به بنگاه‌های مشاوره املاک در محدوده‌ای که ملک در آن قرار دارد و پرسیدن قیمت برای فروش یا اجاره آن است. این می‌تواند راهکار مناسب و عاقلانه‌ای باشد اما نباید دید خود را به همین محدود کنیم و به قیمتی که مشاور املاک پیشنهاد می‌دهد محدود شویم.

دقیق و واضح بودن قیمت ملک به خریدار ملک یا حتی اجاره کننده کمک بسیاری می‌کند تا سردرگمی ایجاد نشود. نداشتن اطلاعات کافی برای خریدار یا مستأجر ممکن است آن‌ها را در دام افراد سودجو و کلاهبردار بیندازد. افراد سودجو از این فرصت استفاده می‌کنند تا ارزش قیمت ملک را بالاتر از حد ممکن بفروشند. این مسئله فقط در مورد قیمت گذاری ملک صدق نمی‌کند بلکه در تمامی کالاها نیز وجود دارد.

به هر حال صاحبان املاک در هر شرایط اقتصادی باید از قیمت مناسب ملک خود در زمان فروش یا اجاره اطلاعات کاملی داشته باشد. بعد از آن صاحب ملک می‌تواند با در نظر گرفتن فاکتورهای مهم در قیمت گذاری ملک خود را برای فروش یا اجاره در بنگاه‌های معاملاتی ثبت کند.

نکات مهم در قمیت گذاری

عوامل زیادی در نحوه قمیت گذاری ملک دخیل هستند که با آگاهی داشتن در مورد هر کدام از آن‌ها یک قدم به هدف خود نزدیک می‌شوید.

تأثیرگذاری مساحت و متراژ ملک

مساحت و متراژی که خانه دارد تأثیر مستقیمی بر نحوه قمیت گذاری ملک خواهد داشت. این رابطه مستقیم است یعنی هر چقدر متراژ خانه بیشتر باشد ارزش آن نیز به مراتب بالاتر خواهد رفت. این قیمت‌گذاری در محله‌های قشر متوسط و فقیر کاملا برعکس عمل می‌کند. یعنی هر چقدر مساحت خانه زیادتر باشد افراد مجبور می‌شوند قیمت ملک خود را پایین بیاورند تا سریع‌تر به فروش بروند.

مساحت خانه براساس مترمربع اندازه گیری می‌شود.

در رابطه با همین مقاله بخوانید: نکات مهم خرید ملک

قیمت گذاری ملک

نوع سند ملک

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تعیین قیمت ملک نوع سند آن است. اولین موردی که باید بررسی کنید این است که ببینید ملک دارای سند است یا خیر؟ معامله کردن به صورت قولنامه‌ای یکی از روش‌های رایج بین معامله‌گران است.

فارق از اینکه اجاره یا فروش ملک بصورت قولنامه‌ای درست هست یا خیر، به هر حال باید به قیمت املاک قولنامه‌ای توجه داشت که در این مورد قیمت ملک قولنامه‌ای از املاک سنددار کمتر است.

خود ملک سنددار دارای چندین نوع سند است که در قیمت گذاری ملک تأثیرگذار هستند. سندهای شخصی، اوقافی، تعاونی و انواع دیگر از جمله سندهایی هستند که خریدار و فروشنده باید در قیمت‌گذاری به آن توجه داشته باشند.

مصالح مورد استفاده در ساخت خانه

یکی از فاکتورهای دیگری که خریداران و فروشندگان املاک به آن توجه می‌کنند مصالح به کار گرفته شده در ساختمان است. این مورد تأثیر مهمی در نحوه قیمت گذاری ملک می‌گذارد. ساختمان‌هایی که فلزی هستند با ساختمان‌هایی که بتنی هستند قیمت‌شان کاملا متفاوت است. حتی ساختمان‌هایی هستند که ترکیبی از هر دو هستند.

اینکه چگونه این مصالح در ساختمان به کار رفته‌اند نیز خیلی مهم است. ممکن است شما مصالح درجه یک را در ساخت و ساز ساختمان به کار گرفته باشید اما نحوه استفاده از آن توسط کارگران اشتباه باشد. در این صورت قیمت ملک افت خواهد کرد.

منطقه ای که ملک در آن قرار دارد

هر خریدار یا فروشنده‌ای که پای معامله ملک می‌رود این را در پیش‌زمینه ذهن خود دارد که ملک در کدام منطقه شهری واقع شده است و از چه حسن شهرتی برخوردار است؟ یا به اصطلاح عامیانه پایین شهر واقع شده یا بالای شهر؟ به طور حتم این مورد در قیمت ملک تأثیر خواهد داشت.

یکی دیگر از عواملی که در قیمت تاثیرگذار است وجود گسل‌های زلزله در منطقه است. همچنین درجه استحکام خاکی که ملک روی آن احداث شده به افزایش قیمت ملک کمک خواهد کرد. ناگفته نماند این از مواردی است که خیلی از افراد پیگیر آن نیستند.

منطقه ای که ملک در آن قرار دارد

معماری ساختمان آن دسته از عواملی است که افراد زیادی به آن اهمیت می‌دهند. ما در دنیای مدرنی زندگی می‌کنیم و هر چقدر که جلوتر می‌رویم ظاهر خانه و دکوراسیون داخلی از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شوند. خانه‌هایی که معماری معمولی داشته باشند هر چقدر هم که ارزش ملک بالاتر باشد، باز هم کم رونق نشان داده می‌شود.

معماری داخلی خانه باید به گونه‌ای باشد که خانواده‌ای که می‌خواهد در آن زندگی کند احساس آرامش و رفاه را تجربه کند.

به این نوشته رای دهید
[کل: 1 میانگین: 5]

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *