روش‌های انتخاب بهترین محله مناسب برای خرید خانه

روش‌های انتخاب بهترین محله مناسب برای خرید خانه
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

بررسی دقیق خانه و موقعیت مکانی آن بر روی کیفیت زندگی روزمره و لذت بردن از آن تاثیر دارد.
درصورتی که قصد سرمایه‌گذاری درحوزه مسکن را دارید باید با توجه به تغییرات بازار مسکن در انتخاب محله دقت بیشتری کنید. اما یک سری موارد در انتخاب محله نقش دارد کمک می‌کند تا بهترین محله را انتخاب کنید. در محله‌های با امکانات رفاهی خوب، نزدیکی به مسیرهای اصلی رفت و آمد، حجم پایین ترافیک منطقه و سایر موارد، نسبت به محله‌های شلوغ و دور از امکانات رفاهی، رشد قیمت مسکن بیشتر خواهد بود. پس سرمایه‌گذاری در این مناطق بهتر است.

نقش امکانات رفاهی در انتخاب محله مناسب

• محله از خود خانه هم مهم‌تر است. به عبارتی یک خانه نسبتا خوب در یک محله از داشتن یک خانه بسیار عالی در یک محله نسبتا خوب بهتر است.
• برای دسترسی به فضاهای خدماتی و رفاهی و رفع نیازهای روزانه خود درصورتی که مجبور باشید که مسافت زیادی را بپیمایید
• در صورتی برای رفع نیازهای خود و دسترسی به فضاهای خدماتی و رفاهی مجبور باشید که مسیر زیادی را طی کنید.
• در درازمدت هزینه‌های حمل و نقل بر مجموع هزینه‌ی ماهانه شما تاثیرگذار است و از نظر مالی شرایط را سخت‌تر می‌کند.باید به دسترس بودن این مکان‌ها به محل زندگیتان توجه کنید.

نقش امکانات رفاهی در انتخاب محله مناسب


• محل زندگی شما باید دسترسی راحتی به فروشگاه‌های موادغذایی، درمانگاه یا داروخانه، نانوایی، خشکشویی، بانک و بسیاری از مکان های دیگر داشته باشد. انتخاب محله مناسب در اولویت بالاتری قرار دارد.
• انتخاب خانه در محله‌ای مناسب با دسترسی به تمام امکانات رفاهی و مکان‌های خدماتی با توجه به تغییرات بازار مسکن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. رشد قیمت مسکن در محله‌ها با امکانات رفاهی متفاوت متغییر است.

• در هنگام انتخاب محله این اطمینان را بدست آورید که فعالیت‌های تفریحی محله با سبک زندگی شما منطبق می‌باشد یا خیر.
• اگر می‌خواهید قسمتی از اوقات فراغت خود را به انجام فعالیت‌های خاص بپردازید، باید محلاتی را انتخاب کنید که این امکانات را پوشش می‌دهند.پس در اینصورت در هنگام بررسی امکانات رفاهی یک محله به مکان‌های تفریحی و ورزشی آن محله توجه کنید.
• در انتخب محله دقت کنید که حتما دسترسی به باشگاه ورزشی و پارک را در نزدیکی محل زندگی برای شما فراهم باشد.

• در انتخاب محله مناسب به این نکته قابل توجه که در نزدیکی محل زندگی رستوران و مغازه‌های مختلف وجود داشته باشد. نباید مراکز فروش و مراکز خرید لباس به محله زندگی شما دور باشد زیرا برای رفتن به این مراکز باید زمان زیادی را بگذرانید. شما باید هزینه‌ای را برای رسیدن به این مراکز درنظر بگیرید که این تصمیم برای گشت و گذار در این مراکز تاثیرگزار است و شما را از رفتن باز می‌دارد.
• در انتخاب محله باید محله‌ای را برای خرید خانه در نظر بگیرید که به تمامی این امکانات رفاهی و خدماتی دسترسی راحتی داشته باشد.

نقش ترافیک منطقه در انتخاب محله مناسب

• در محله‌های پر رفت و آمد و شلوغ می‌تواند زندگی بسیار کسل و خسته‌کننده باشد. در انتخاب محله باید به این موضوع توجه کنید که مسیر های برای پیاده‌روی این محله داشته باشد، خط‌کشی عابر پیاده در مسیرهای پررفت و آمد و شلوغ وجود دارد یا خیر.
• وجود پیاده روها در محلات باعث ایجاد امنیت بیشتر می‌شود. اگر می‌خواهید با خیال راحت در یک عصر پاییزی با کودکتان به پیاده‌روی بروید.

• در محله‌های شلوغ و پر رفت و آمد تغییرات بازار مسکن خیلی کم است، به دلیل مشکلات زندگی که در این محلات وجود دارد ارزش ملک در این مناطق پایین می‌آید. بهتر است در هنگام خرید خانه و انتخاب محله مناسب در مورد ساعات شلوغ و ترافیک محل پرس‌وجو کنید. ساعات رفت و آمد شبانه‌روز در هر محله‌ای بیشتر از ساعات محلات دیگر می‌باشد.
• تعدادی از محلات به دلیل هم‌جواری با ارگان‌های دولتی نظیر مدرسه یا ادارات در بعضی از ساعات روز بسیار شلوغ و پر رفت و آمد است. باید این مسئله را در نظر بگیرید که زمان رفتن به محل کار در اول صبح و زمان برگشت از محل کار با چه شلوغی همراه هست.


• اگر برای رفت و آمد از وسیله نقلیه عمومی استفده می‌کنید باید در انتخاب محله مناسب به نزدیکی به ایستگاه‌های مترو یا BRT و اتوبوس دقت کنید.
• میزان ازدحام جمعیت و مدت زمان اتلاف وقت در ساعات اوج ترافیک می‌تواند در انتخاب محله مناسب نقش موثری را داشته باشد.
• باید دقت داشته باشید که در بعضی از روزهای هفته، تعدادی از محلات در طرح ترافیکی قرار دارند و در این صورت ساکنین این محلات نمی توانند از وسیله نقلیه شخصی خود استفاده کنند و این موضوع آزاردهنده است.
• در زمان خرید خانه و انتخاب محله دقت کنید که به فرودگاه و یا در مسیر پرواز هواپیما نزدیک نباشد. در صورتی که هدف شما از خرید خانه سرمایه‌گذاری باشد رشد قیمت مسکن در این محلات بسیار کم می‌باشد.

دسترس بودن محله به مسیرهای اصلی

باید در هنگام انتخاب محله به عرض خیابان و کوچه‌ها توجه زیادی شود. زیرا هرچه کوچک باریک‌تر و بن بست و یا خیابان‌های یکطرفه داشته باشد. دسترسی سریع و آسان به خانه دشوار خواهد بود و باید از مسیرهای فرعی زیادی برای رسیدن به خانه بگذرید.
در انتخاب محله، دسترسی به مسیرهای اصلی نقش مهمی را دارد که سبب صرفه‌جویی در زمان می‌شود.

دسترس بودن محله به مسیرهای اصلی

تأثیر انتخاب محله مناسب در سرمایه‌گذاری ملک

• از چند سال گذشته تا به امروز، با توجه به تغییرات بازار مسکن سرمایه‌گذاری در این حوزه با ریسک زیادی همراه بوده است. قبل از خرید خانه در انتخاب محله دقت کنید که سرمایه‌گذاری شما با سود همراه باشد زیرا در محله‌های خوب رشد قیمت مسکن همواره صعودی بوده است و ریسک کمتری را خواهد داشت.
• سرمایه‌گذاری در ملک یک سرمایه‌گذاری بلند‌مدت است و باید برای رسیدن به سود صبر پیشه کنید.
• ابتدا باید موقعیت‌های مکانی چندین ملک را قبل از اقدام به خرید خانه و سرمایه‌گذاری بررسی کنید.
• می‌توان برای شناسایی موقعیت ملک و محله مورد نظر به آژانس‌های املاک مراجعه و یا از ساکنین محله پرسش و ‌جو کنید

بیشتر بخوانید: نکات مربوط به هزینه جانبی خرید خانه

بررسی موقعیت ملک برای سرمایه گذاری

موارد زیر را برای بررسی موقعیت ملک برای سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید:
۱- مناطقی که در طرح‌های بهبود محیط شهری قرار دارند و یا در جهت تحولات اجتماعی پیش می‌روند، این مناطق برای سرمایه‌گذاری گزینه خوبی هستند.
۲- ملک‌هایی که در نزدیکی مناطق دانشگاهی قرار دارند بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری در ملک فراهم می‌کند، چون می‌توانید ملک خود را به دانشجویان اجاره دهید.
۳- شناخت مسیرهای اصلی و خیابان‌های محله می‌تواند نقش موثری در سرمایه گذاری ملک دارد.
۴- برای انتخاب محله مناسب شاید لازم باشد در زمینه هزینه ساخت و ساز در مناطق مختلف اطلاعاتی را بدست بیاورید.
۵- باید به مناطق ناامن که آمار جرم و جنایت در آنها زیاد شده است دقت کنید. محلات مناسبی برای سرمایه‌گذاری نیستند. زیرا در تغییرات بازار مسکن رشد قیمت مسکن در این محله‌ها نشان داده نمی‌شود.

بررسی موقعیت ملک برای سرمایه گذاری

جمع بندی:

• بررسی دقیق خانه و موقعیت مکانی خانه بر بهبود زندگی روزمره تاثیر گذار است.
تغییرات بازار مسکن و رشد قیمت مسکن در محله‌های خوب به مراتب بیشتر از سایر نقاط شهر است و در این مناطق سرمایه گذاری ملک  با سوددهی بیشتری همراه است.
• در کل عوامل زیادی بر انتخاب محله مناسب برای خرید خانه تاثیرگذار است.
• دسترسی به ایستگاه‌های حمل‌ونقل عمومی، نزدیکی به محل کار یا مدرسه، وجود امکانات رفاهی و تفریح، بررسی ترافیک منطقه و دسترسی به مسیرهای اصلی از جمله این فاکتورها برای انتخاب محله مناسب است.

به این نوشته رای دهید
[کل: 1 میانگین: 5]

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *