نحوه محاسبه متراژ آپارتمان

نحوه محاسبه متراژ آپارتمان
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

دستیابی به اندازه واقعی محیط و محاسبه متراژ آپارتمان است. هیچ استانداردی درواقع برای اندازه گرفتن ابعاد یک واحد مسکونی وجود ندارد و هرکس روش خاص خود را انجام می‌دهد. ابعاد حقیقی خانه یکی از مهمترین عوامل مرتبط با ارزش آن خانه است. در ملکاوی با نحوه محاسبه متراژ آپارتمان به طور کامل آشنا می‌شوید.

متراژ آپارتمان

اگر بخواهیم خانه ایتان را بفروشید یا به دنبال یک واحد استجاری کنید، باید اندازه خانه مدنظر خود را درنظر بگیرید تا بتوانیم ارزش واقعی آن خانه را بدست بیاوریم. برای این کار راه‌های ساده‌ای وجود دارد براساس متر مربع اندازه گیری کنید.
میزان متر مربع، اندازه کف محیطی که بخش اعظم خانه در آن قرار دارد، حساب می شود. چنین پیش فرضی ممکن است غلط باشد. بهتر است یک طرح کلی از خانه درروی یک برگه بکشیم . باید نقشه هر طبقه را به صورت مجزا و بخش‌های ناتمام خانه ، پله‌های خارجی و آسانسور و پاسیوها و ورودی خانه را به حساب نباید بیاید.
براساس مستطیل‌های قابل اندازه‌گیری نقشه ‌ها را تقسیم کنیم. اندازه گیری نهایی دقیق تر در صورتی که مستطیل‌های بیشتری از طرح خانه داشته باشیم. باید حساب طول و عرض هر مستطیل را بدست آوریم. محیط آن را براساس ضرب طول و عرض هر مستطیل در خانه محاسبه کنیم و روی همان بخش در کاغذ عدد بدست آمده را لحاظ کنیم. متر مربع هر مستطیل را جمع کنیم تا اندازه دقیق خانه را در نهایت بدست آوریم.

چه مواردی را در اندازه‌گیری متراژ آپارتمان قرار دهیم و چه مواردی را رها کنیم؟

اندازه گیری متراژ آپارتمان خیل کار راحتی نیست به عواملی بستگی دارد .
به طورمثال محاسبه نشدن فضای گاراژ در متر مربع نهایی خانه و زیرزمین‌ها هم دربسیاری از استانداردهای جهانی قابل اندازه‌گیری ندارند. بهتر است اگر خانه ما زیرزمین دارد اندازه آن را برای اطلاعات بیشتر خودمان داشته باشیم. و اندازه فضای زیر شیروانی خانه حداقل ۲.۱ متر است، در اندازه گیری خانه باید لحاظ شود. برای تمام اتاق‌ها و محیطهای خانه این قانون اندازه گیری درست است.

به طور مثال: یک خانه دو طبقه با ۱۴۰ متر مربع در طبقه اول و ۹۲ متر مربع در طبقه دوم و یک اتاق زیرشیروانی ۷۴ مترمربعی داریم . ما قصد فروش خانه را هم داشته باشیم یک پارکینگ ۵۵ مترمربعی و یک زیرزمین ناتمام ۹۲ مترمربعی دارد. ما نمیتوانیم خانه را با فضای ۴۵۵ متر مربع بفروش برسانیم زیرا در حالت کلی فضا اصلی خانه ۳۰۶ متر مربع است و بعد فضای زیرزمین و پارکینگ را به مشتریان ارایه می‌دهیم.

اندازه گیری متراژ آپارتمان

مغایرت‌های اندازه‌گیری متراژ آپارتمان

ابعاد فضایی یک خانه درتعیین ارزش واقعی آن ملک نقش بسیار مهمی دارد. و باید توجه زیادی کرد که اندازه خانه مورد پسند ما چقدر واقعی است.
این دو نکته در میزان اندازه‌گیری کار نابجا و نادرستی به شمار می‌آيد:
۱- مممکن است زیر زمین‌های ناتمام خود را بعضی از خریداران، به عنوان بخشی از ابعاد نهایی خانه بیان کنند کار غلطی است.
۲- اندازه خانه را براساس محاسبه دیوارهای خارجی، که ممکن است منجر به یک اندازه گیری نادرست و بی دقت شود.
به طور مثال اگر اندازه خانه ۷۵ متری اعلام کنیم ولی یک ارزیاب خانه آن را در واقع ۷۲ متر مربع اعلام کند. این کار باعث از بین رفتن اعتبار خودمان و ارزش خانه می‌شود.
هنگام خرید خانه یا فروش خانه باید تحقیقات لازم وآمار دقیقی از اندازه و ابعاد خانه بدست بیاورید. تا با خیال راحت هزینه خرید خانه را بپردازیم. صداقت دو هر دو طرفین باید بررسی شود.

آیا انباری جز متراژ آپارتمان است؟

بخش‌هایی از خانه می‌تواند مالکیت اختصاصی و برخی دیگر مشاع استفاده شود، قانون تملک آپارتمان گفته می‌شود.
انباری جز متراژ آپارتمان در صورتی می‌تواند باشد که در سند ملک قید شده باشد. این سوال اگر بخواهیم خانه‌ای را رهن و اجاره کنیم، اینکه مالک انباری را در اختیار ما می گزارد یا خیر؛ بستگی به توافق طرفین دارد. اگر قصد خرید خانه دارید در صورت ذکر شدن انباری باید مکان و موقعیت و اندازه آن به طور قانونی مشخص شود.

آیا انباری جز متراژ آپارتمان است؟

قیمت انباری آپارتمان چطور محاسبه می‌شود؟

قیمت هر متر مربع از مساحت انباری متفاوت با هر متر مربع از خود واحد خواهد بود. با اعمال یک ضریب یک دهم یا یک بیستم در قیمت هر متر مربع آپارتمان محاسبه می‌شود.
باید قیمت انباری حتما در سند مالکیت درج شود. قیمت انباری براساس توافق خریدار و فروشنده انجام می‌شود که درشهرها و محله‌های مختلف متفاوت است. قیمت انباری براساس نیمی از متراژ آن است یعنی در حالت کلی اگر خانه مدنظر۱۰ میلیون تومان باشد قیمت هر متر از انباری ۵ میلیون تومان است.

اگر متراژ انباری در سند اختصاصی هر واحد ثبت شده باشد:
قیمت هر مترمربع از مساحت انباری متفاوت با هر مترمربع از خود واحد در این حالت خواهد بود.

چطور متراژ پارکینگ در سند را حساب کنیم؟

در هنگام خرید آپارتمان به دو نکته مالکیت پارکینگ و انباری دقت کنید که می‌تواند به صورت مشاعات و اختصاصی باشد.
باید حتما جزییات و متراژ ‌کامل آن در سند ذکر شود که بتوان ادعای مالکیت داشت. در غیر این صورت نمی‌توانید بدون اجازه از پارکینگ و انباری استفاده کنید.

متراژ پارکینگ در سند

به این نوشته رای دهید
[کل: 4 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *