مزایای خانه هوشمند چیست؟

مزایای خانه هوشمند
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

هدف اصلی از هوشمند سازی خانه‌ها ایجاد آسایش و امنیت برای افراد بوده که این امکان به سرعت در حال توسعه است. مزایای خانه هوشمند زیاد هستند که همه آن‌ها بر پایه هدف اصلی راه‌اندازی می‌شوند. تکنیک‌های متنوعی برای اتوماسیون ساختمان‌های بزرگ بکار برده می‌شود مانند: کنترل نور، کنترل درها و پنجره‌ها، کنترل دما، کنترل پرده‌ها، دوربین‌های مداربسته هوشمند و… علاوه بر این امکانات کاربردهای دیگری نیز در خانه های هوشمند وجود دارد که کارها را بسیار راحت‌تر کرده‌اند از جمله این امکانات: کنترل Multimedia، آبیاری گل و گیاهان و حتی غذا دادن به حیوانات خانگی از جمله این موارد است.

این مکانات نه تنها باعث تسریع در کارها می‌شود بلکه به بهینه سازی مصرف انرژی و هزینه‌های نگهداری نیز کمک زیادی می‌کنند. از طرفی افراد سالمند و معلولین نیز می‌توانند از مزایای خانه هوشمند برای بالا بردن کیفیت زندگی خود بهره ببرند.

خانه هوشمند چیست؟

اگر کمی به اطرافتان دقت کنید همه ما به نوعی در حال استفاده از هوشمند سازی در فعالیت‌های روزانه خود هستیم، درهای اتوماتیک ورودی‌ها و پارکینگ‌ها، تایمر اجاق گاز، ریموت کنترل‌ها، ساعت‌ها و… اما خانه هوشمند معنایی فراتر از اینها دارد. به خانه‌ای هوشمند می‌گوییم که تمام اجازی آن از جمله لوازم برقی به وسیله یک سیستم مرکزی یکپارچه شده و به خوبی با همدیگر هماهنگ هستند. یکی از مزایای خانه هوشمند این است که هر کجایی که باشید می‌توانید آن را کنترل کنید.

در خانه هوشمند می‌توانید برنامه‌های از پیش تعیین شده‌ای تنظیم کنید که زمانی که در منزل حضور ندارید تمام بخش‌ها را نظارت کنید. تمامی وسایل نیز از طریق اینترنت، تلفن و یا sms قابل کنترل و مدیریت است و ساکنین با استفاده از این تکنولوژی‌ها می‌توانند خانه را از راه دور کنترل کنند.

خانه هوشمند چیست

مزایای خانه هوشمند

در بازار وسایل زیادی برای هوشمند سازی خانه‌ها وجود دارد که با پیشرفت تکنولوژی این ابزارها نیز در حال توسعه هستند. یکی از این وسایل لامپ‌های هوشمند هستند که می‌توانید برای خاموش و روشن کردن آن‌ها زمان‌بندی خاصی را تعریف کنید و یا در برابر حرکت و حضور شما حساس باشد. در ادامه به مواردی که باعث می شود بیشتر با مزایای خانه هوشمند آشنا شوید اشاره می‌کنیم.

پیشنهاد مطالعه: انواع استخرهای خانگی و روش‌های ساخت آن

روشنایی هوشمند

همانطور که گفته شد یکی از مزایای خانه هوشمند روشن و خاموش شدن اتوماتیک و خودکار روشنایی و لامپ‌هاست. این امکان با استفاده از سیستم BMS صورت می‌گیرد و با می‌توان بخش‌های مختلف ساختمان را با استفاده از این سیستم هوشمند نمود. روشن و خاموش نمودن خودکار لامپ‌ها و روشنایی‌ها، تنظیم سطح نور، کاهش و افزایش آن‌ها، مشاهده وضعیت آن‌ها و امکان کنترل از راه دور از مزایای این سیستم است.

صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها

یکی از مزایای خانه هوشمند این است که دیگر نگران اتلاف انرژی نخواهید بود چرا که هیچ روشنایی و چراغی بیهوده روشن نمی‌ماند و از طرفی دیگر هیچ سیستم تهویه‌ای بیش از اندازه کار نخواهد کرد. با این کار در مصرف انرژی و هزینه‌های جاری ساختمان صرفه جویی خواهد شد. همین صرفه جویی در مصرف انرژی باعث می‌شود طول عمر تجهیزات افزایش پیدا کند و تعمیرات و نگهداری آن‌ها برای شما راحت‌تر خواهد بود.

سیستم های سرمایشی و گرمایشی

یکی از مزایای خانه هوشمند استفاده بهینه از سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی است که دارای تجهیزات مرکزی و محلی می‌باشند. تجهیزات مرکزی مانند دیگ آبگرم، چیلر، پمپ‌های سیستم و… معمولا در موتورخانه‌ها تعبیه شده‌اند. کولرها، هواسازها، فن کوئل‌ها نیز جزء تجهیزات مرکزی به شمار می‌روند. در سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی نیز می‌توان از سیستم BMS تجهیزات مرکزی را در زمان‌های مشخصی از راه دور روشن و خاموش کرد.

سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی هوشمند را می‌توان به گونه‌ای تنظیم نمود که با توجه به شرایط محیطی دمای اتاق را تنظیم کنند. این به معنای این است که اگر حتی افراد نیز در اتاق وجود نداشته باشند دمای اتاق همیشه مطبوع و مناسب باقی خواهد ماند.

مزایای خانه هوشمند

کنترل و امنیت

هوشمند سازی ساختمان امنیت خانه را برای شما فراهم می‌کند. شما می‌توانید با کمک سنسورهای مختلف و دوربین‌های مداربسته بر تمام قسمت‌های ساختمان کنترل و نظارت داشته باشید. یکی از نگرانی‌هایی که اکثر افراد دارند این است که سارقان از درب ورودی ساختمان به راحتی عبور کنند و وارد خانه شوند. در خانه هوشمند شما این نگرانی را نخواهید داشت چرا که شما می‌توانید درب‌ها و پنجره‌ها را به راحتی کنترل کنید. یکی از امکانات کنترل از راه دور دوربین‌ها این است که شما می‌توانید با گوشی موبایل خود تمام قسمت‌های خانه را مشاهده کنید.

سیستم آبیاری هوشمند

شما با استفاده از هوشمند سازی خانه می‌توانید به راحتی سیستم آبیاری هوشمند را راه‌‌اندازی کنید و گیاهان داخل و یا بیرون از خانه را طبق برنامه‌ای از پیش تعیین شده آبیاری کنید. اینکه راه‌اندازی این امکان چقدر هزینه خواهد داشت بستگی به بودجه شما دارد.

سیستم های صوتی و تصویری هوشمند

در دنیای امروزی که پر از تنش است موسیقی نقش مهمی در بهبود روحیه و کیفیت زندگی ما دارد. در این راستا control4 نقش مهمی در سیستم‌های صوتی در خانه‌های هوشمند داشته است. این برند یکی از محبوب‌ترین سیستم‌ها در پخش موسیقی هوشمند است. شما می‌توانید در هر اتاقی امکان پخش موسیقی اختصاصی را داشته باشید بدون اینکه مجبور باشید از یک موسیقی در کل خانه استفاده کنید.

control4

کابل کشی کمتر و منظم در ساختمان

خانه‌هایی که هنوز به طور کامل هوشمند سازی نشده‌اند از کابل کشی‌های چشمگیر رنج می‌برند. یکی از معایب اینگونه خانه‌ها این است که هر چقدر تجهیزات آن‌ها زیادتر شود سیم‌کشی نیز زیادتر می‌شود. پس بنابراین یکی دیگر از مزایای خانه هوشمند این است که در هزینه کابل کشی‌ها صرفه جویی می‌گردد. علاوه بر این دیگر خبری از کابل‌های فیزیکی که نمای خانه را نیز نازیبا می‌کنند نخواهد بود.

به این نوشته رای دهید
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *