زندگی در طبقه اول ساختمان چه مزایا و معایبی دارد؟

زندگی در طبقه اول ساختمان چه مزایا و معایبی دارد؟
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

زندگی در برج‌ها طرفداران زیادی را دارد البته کسانی که زندگی در ساختمان‌های کم حجم را ترجبح می دهند کم نیستند.

طبقه اول ساختمان چه در برج و چه در ساختمان‌ها طبقه اول ساختمان معمولا انتخاب افراد نیست. در هر صورت طبقه اول ساختمان در کنار معایب طبقه اول ساختمان و مشکلات طبقه اول ساختمان،  مزایای خاص خودش را دارد.

مزایای طبقه اول ساختمان

طبقه اول ساختمان خیلی سریع از انتخاب افراد حذف می‌شود اما در صورتی مزایا طبقه اول کم نیست.

مزایای طبقه اول ساختمان

نیاز نداشتن به آسانسور

بی نیاز شدن از آسانسور یکی از مزایای طبقه اول است. وقتی طبقه اول را برای سکونت انتخاب می‌کنید دیگر نیاز به آسانسور نیست. و دیگر با مشکلاتی که برای آسانسور می‌افتد مثل از کار افتادن و یا قطعی برق درگیر نیستید.

دسترسی راحت‌تر به فضاهای بیرون

ساکنین طبقه اول ساختمان دسترسی راحتی به فضاهای بیرونی ساختمان و خارج از ساختمان دارند. ساکنین این طبقه براحتی می‌تواند از فضای حیاط ساختمان استفاده و برای تغییر روحیه عصرها به حیاط بروند.

نداشتن نگرانی از همسایه‌های طبقه پایین

برای خانوارهایی  پرجمعیتی که بچه کوچیک دارند طبقه اول مناسب‌تر است. صدای اعتراض هماسیه طبقه پایین بر اثر سر و صدای کودکان بلند می‌شود و از طرفی کودک باید فعالیت داشته باشد. پس با این وجود برای افراد بچه دار، سکونت در طبقه اول گزینه بسیار مناسبی است.

بی‌نیازی از پله‌ها

بی‌نیازی از پله‌ها یکی از بهترین مزایای طبقه اول است. برای سالمندان و افرادی که ناتوانی حرکتی دارند این مزیت به حساب می‌آید. امروزه بیشتر ساختمان‌ها آسانسور دارند اما در بیشتر موارد خراب یا قطعی برق دارند.

شما اگر در شرایطی  که خیلی زیاد خرید کرده‌ باشد و بیایید ببنید آسانسور خراب است. در این شرایط تمایل داشتید در طبقه اول آپارتمان زندگی کنید.

زندگی در طبقه اول ساختمان با هزینه‌ی کم‌تر

طبقه اول در برخی از ساختمان‌ها نسبت به سایر طبقه‌ها با قیمت پایین تری فروخته می‌شود. طبقه اول از آنجا که اولیت افراد برای خرید نیست در ساختمان‌های چندین طبقه، طبقه اول آپارتمان ارزان‌تر فروخته می‌شود. یکی  از مزایای طبقه اول ساختمان پرداخت هزینه‌های کم‌تر است.

لذت بردن از تابستان‌های خنک‌تر

طبقه اول آپارتمان خنک‌تر از طبقه‌های بالایی است زیرا گرما سبک است و میل حرکت به سمت بالا را دارد. مزیت طبقه اول، داشتن تابستانی خنک‌تر نسبت به سایر طبقات است.

طبقه اول ساختمان سقف بلندتر

سقف طبقه اول در بعضی از ساختمان‌ها نسبت به سایر طبقات بلندتر است. یکی از مشکلات ساختمان‌های امروزی سقف‌های کوتاه‌تر است. سقف بلند، خانه را دلباز و بزرگ نشان می‌دهد. یکی دیگر از مزایای طبقه اول سقف بلند آن است.

داشتن حیاط خلوت یا پاسیو

داشتن حیاط خلوت یا پاسیو یکی از مزایای طبقه اول است. ساکنین طبقات دیگه از این ویژگی برخوردار نیستند. حیاط خلوت محلی ارزشمند که می‌توان از آن استفاده‌های متعددی برای نگهداری وسایل اضافی و تبدیل به فضایی برای پخت و پز قرار داد.

پاسیو برای روح بخشیدن به خانه که جزء فضاهای خانه، بسیار مناسب است. با کم شدن فضای سبز و شهری شدن فضا، در خانه داشتن گیاه به سرزندگی و شادابی افراد خانه کمک می‌کند. برای پرورش گیاه پاسیو بهترین فضا با نور مناسب و فضاسازی خوب در اختیار ساکنین طبقه اول قرار گرفته است.

رفت‌وآمد راحت‌تر مهمان‌ها

اگر رفت و امد با دوستان و اقوام زیاد است، بهتر است طبقه اول را برای سکونت انتخاب کنید. از مزایای طبقه اول این است که مهمان‌ها مزاحمتی برای ساکنین طبقات دیگر ایجاد نمی‌کنند. کم بودن حریم خصوصی در راه‌پله‌ها و رفت و آمد زیاد و سر و صدا یکی از مشکلات آپارتمان نشینی است که اعتراض همسایه‌ها را به همراه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: نکات مهم آپارتمان نشینی

طبقه اول ساختمان مناسب برای حیوانات خانگی

امروزه افراد زیادی از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنند، نگهداری حیوانات از جمله سگ ها کمی دشوار است زیرا سر و صدای زیادی می‌کنند. یکی دیگر از مزایای طبقه اول ساختمان این است که نگهداری از حیوانات خانگی راحت‌تر است.

معایب طبقه اول ساختمان

معایب طبقه اول ساختمان به شرح زیر است:

مزایای طبقه اول ساختمان

کم شدن حریم خصوصی

افرادی که در طبقه اول سکونت دارند و خانه اشان رو به خیابان است باید پنجره‌ها بپوشانند که از بیرون دید نداشته باشد. این طبقه حریم خصوصی کمتری نسبت به طبقات بالاتر را دارند.

امنیت کم‌تر

یکی از مشکلات طبقه اول نرخ سرقت بیشتر نسبت به سایر طبقات است. به دلیل دسترسی راحت به طبقه اول از طریق پنجره و در ورودی است. برای جلوگیری از سرقت اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید. در ضد سرقت و قفل‌های مناسب برای در ورودی و حصار برای پنجره‌ها برای امنیت واحدهای طبقه اول باید درنظر گرفته است.

نور کم‌تر

نور کم‌تر یکی از مهم‌ترین معایب طبقه اول ساختمان است. کم‌ترین بهره را طبقه اول از نور طبیعی می‌برد به دلیل درختان و ساختمان‌های اطراف و برای جبران کمبود نور، در داخل خانه از سیستم روشنایی مناسب باید استفاده کرد.

نزدیکی به خیابان

یکی دیگر از معایب ساختمان طبقه اول این است به خیابان بسیار نزدیک است. ساکنین طبقه اول آپارتمان با تمام اتفاق‌ها، بو و صداهای خیابان مثل صدای دزدگیر، صدای حرف زدن افراد، صدای بوق، بوی فاضلاب، بوی زباله  مشترکند.

از دیگر مشکلات طبقه اول، دود و گرد و خاک است. و دیگر حشرات به این طبقه می‌آیند.

منظره

منظره یکی از مشکلات طبقه اول است. برای ساکنین طبقه اول به جز خیابان یا کوچه هیچ منظره‌ای وجود ندارد.

زنگ‌های آزاردهنده

بیشتر ساکنین وقتی کلیدشان را فراموش می‌کنند یا افراد غریبه وقتی نمی‌دانند کدام زنگ را باید بزنند یکراست زنگ طبقه اول را می‌زنند. یکی از معایب طبقه طبقه اول ساختمان مزاحمت‌های گاهی افراد است.

هزینه‌ی بیشتر برای گرم کردن خانه

در زمستان طبقه اول ساختمان سردتر از سایر طبقات است. گرم کردن آن هزینه زیادی می‌برد که جزء معایب طبه اول ساختمان است.

سروصدای بیشتر

برای کم کردن سر و صدای خیابان استفاده از شیشه دوجداره  بسیار موثر است. و معایب دیگر این طبقه، سر و صدای همسایه طبقه بالاست.

برای زندگی در طبقه اول ساختمان به نقشه دقت کنید

نقشه ساختمان برای طبقه اول اهمیت چندانی نسبت به سایر طبقات دارد. به طور مثال محل قرارگیری اتاق خواب اهمیت زیادی برای طبقه اول ساختمان دارد. باید اتاق نزدیک خیابان نذاشت زیرا باعث خواب ناآرام و خستگی مداوم می‌شود.

از منابع سروصدا دوری کنید

واحدهای طبقه اول ساختمان تا حد ممکن از منابع سر و صدا مانند اتاق شوئینگ، موتورخانه، آسانسور، پارکینگ یا دیگر فضاها دور باشد. این فضاها باعث سر وصدا زیاد می‌شود و آزاردهنده است.

وظایف را مشخص کنید

ساکنین این طبقه به دلیل نزدیکی به حیاط و پارکنیگ دارند گاهی نظافت و مراقبت به عهده آنهاست. بهتر است قبل از سکونت به تعیین تقسیم‌بندی وظایف دقت کنید.

آپارتمان‌های با واحدهای کمتری و در طبقه اول واحد کمتری گزینه مناسبی برای سکونت هستند.

جمع بندی :

  • طبقه اول ساختمان یکسری مزایا و معایب دارد.
  • طبقه اول برای افراد کم توان و خانوارهای پرجمعیت بسیار گزینه مناسبی است.
به این نوشته رای دهید
[کل: 2 میانگین: 3.5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *