رهن کامل چند درصد قیمت خانه است و چطور می‌توان آن را محاسبه کرد؟

رهن کامل چند درصد قیمت خانه است و چطور می‌توان آن را محاسبه کرد؟
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

بازار مسکن امروزه به یکی از موضوعات مهم و پرچالش تبدیل شده است. خصوصا این‌که با تحولات شدید ارزی داخلی و کاهش سودهای بانکی روبه‌رو هستیم. این کاهش، بازار مسکن را بااهمیت‌تر کرده است. یکی از دغدغه‌های افراد علی‌الخصوص جوانان، مسکن بوده که با توجه به قیمت‌هایی که دیده می‌شود، نحوه محاسبه رهن کامل مسئله‌ای است که افراد باید از آن آگاهی داشته باشند.

اتفاقا هنگام جستجوی خانه افراد اولین سؤالی که به ذهنشان خطور می‌کند همین نحوه تبدیل رهن و اجاره است. اینکه چطور می‌توان رهن کامل خانه را با توجه به قیمت آن محاسبه کرد؟ در حالت کلی قیمت رهن بر پایه قیمت هر مترمربع ملک و مدت زمانی که ساخته شده است، محاسبه می‌گردد.

رهن کامل چند درصد قیمت خانه است

لزوم رهن و اجاره

ویژگی‌های ملک یکی از نکات مطرح شده در رهن مسکن می‌باشد.
ملک خانه ویلایی یا آپارتمان و در چه محله‌ای واقع شده است و متراژ آن چقدر است. ملک برای رهن یا برای اجاره مناسب است، وضعیت زندگی مردم، نرخ سود، تعداد خانه‌های خالی قابل اجاره و یا رهن، موقعیت مالی مالک و مستاجر و امثال آن نیز در محاسبه رهن کامل خانه یا اجاره آن دخیل هستند.

مالکینی که به جای رهن خانه یا آپارتمان خود، مبلغی به عنوان اجاره هر ماه برای امرار معاش زندگیشان دریافت کنند.

مبلغ نسبتا بالای رهن در زمان‌های حیاتی نیز از جمله مواردی است که ازآن چشم‌پوشی نمیشه کرد. مالکینی که به ویژه خانه خالی و به پول نقد نیاز دارند.می‌توانند با استفاده از مبلغ دریافتی بابت رهن این نیاز خود را برطرف کنند.
در حال حاضر قیمت واحدهای مسکونی در شهر‌های بزرگ خیلی صعودی است. آپارتمان‌ها و حتی مالکین آپارتمان‌ها و خانه‌های ویلایی نمی‌توانند اجاره بدهند.
بهترین کار در این شرایط برای مالکین جهت خالی نماندن ملک، به رهن و اجاره ملک اقدام کنند.
برای مالکین این راهکار می‌تواند کمک کند، که هم خودشان از ملک سود برند.و هم خانواده‌های دیگر بدون خانه نمانند.
مستاجرین با موجودی اندک خود یک سر پناهی اجاره کنند.

برای اطلاعات بیشتر : راهنمای کامل برای تصمیم گیری در مورد رهن و یا اجاره ملک

اما رهن به چه معنا است؟

رهن به این معناست که قراردادی طی آن مالک در ازای گرفتن مقداری پول و در مدت زمان مشخص در اختیار مستاجر می‌گذارد.
و در پایان زمان قرارداد مالک تمامی مبلغ قرارداد را به مستاجر پس بدهد و ملک خورا باز پس بگیرد.

مزایای رهن خانه عبارتند از:
• بازگرداندن کامل مبلغ موضوع رهن پس از اتمام قرارداد
• عدم نیاز به پرداخت منظم مبلغ اجاره بها (که شاید در برخی ماه‌ها پرداخت آن برایتان دشوار باشد)
• باز بودن دست مستاجر برای تمدید قرارداد (به‌ویژه در صورتی که موجر هنگام اتمام قرارداد قادر به تسویه آنی مبلغ مورد رهن نباشد)

در رهن کامل مشکلاتی از جمله پس ندادن مبلغ قرارداد و زمان خواستن برای بازخواست پول از سمت مالک را شامل می‌شود. بالا بودن مبلغ رهن برای مستاجر که توانایی پرداخت ندارد.
در کنار محاسبه رهن کامل و اجاره، فرمول‌بندی دیگری که شامل دو گزینه است می‌باشد. ترکیبی از هر دو، برحسب رهن و اجاره که بسته به نیاز و توانایی پرداخت و با صلاحیت مالک طبق یک فرمول محاسبه می‌شود.
برای مشخص شدن اینکه که کدام گزینه بهتر است بستگی به شرایط مالک و مستاجر دارد.

اما رهن به چه معنا است؟

محاسبه رهن کامل چند درصد قیمت ملک است؟

عوامل زیادی که مبلغ چند درصد قیمت خانه است بستگی دارد. این عوامل شامل متراژ واحد، چند سال ساخت بودن آن، منطقه و محله‌ای که واحد مسکونی در آن واقع شده است. و عواملی دیگری از جمله، تعیین کننده مبلغ رهن یانسبت اجاره به قیمت ملک هستند.


فرمول کلی رهن کامل یک واحد مسکونی براساس یک چهارم یا یک ششم قیمت واحد می‌باشد.
هنگام رهن یک واحد مسکونی قیمت هر متر مربع واحد مسکونی و مدت زمین ساخت اولین موضوعی که درنظر گرفته می‌شود.

به طور مثال یک آپارتمان نوساز ۱۵۰ متری در بالای شهر نسبت به یک واحد مسکونی با همین متراژ در مناطق پایین شهر بالاتر است. هر چه عمر ملک بیشتر باشد، این اختلاف بیشتر می‌شود.
مشاوراملاک برای محاسبه رهن کامل از فرمول یک و چهارم استفاده می کنند که با افزایش عمر ساختمان به با فرمول یک ششم محاسبه می‌شود.


مشاورین املاک برای محاسبه دقیق‌تر رهن از پارامتر‌های دیگری استفاده می‌کنند که در کنار این محاسبات موقعیت‌های مالک و مستاجر نیز درنظر گرفته می‌شود.
واحد های لوکس مسکونی از ارزش بالاتری برخوردارند و واحدهای مسکونی ساده‌تر نظیر خوابگاه‌های دانشجویی با قیمت پایین‌تری ارایه می‌شود.

زمان مناسب بر ای رهن و اجاره ملک معمولا زمانی است که برای مسکن تقاضا کم باشد و مالک با قیمت پایین‌تری معامله کند.
پرتقاضاترین فصول برای مسکن فصل‌های قبل از عید یا قبل از مهر است. که بهای قرارداد رهن و اجاره ملک نیز در آنها بالا است.
در صورتی که دنبال خرید، اجاره یا رهن ملک هستید. اگر بخواهید از نظر اقتصادی موفق ظاهر شوید بهتر است، که خو را درگیر فصل نقل و انتقالات نکنید تا گزینه بیشتری داشته باشید.

یک مثال عینی از فرمول محاسبه رهن کامل

اگر یک واحد مسکونی به متراژ ۱۰۰ متر مربع در اختیار دارید. در صورتی که بهای هر متر مربع ملک در منطقه‌ای که واحد در آن واقع شده است ۷۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال باشد، بهای کل واحد مسکونی معادل ۷،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال (۷۰،۰۰۰،۰۰۰*۱۰۰) خواهد بود.
در صورتی که واحد نوساخت بوده و کلیه امکانات موردنیاز را داشته باشد (در شرایط ایده‌آلی باشد)، مبلغ رهن کامل یک‌ساله آن معادل خواهد بود با ۱،۷۵۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال.

۱۷۵=۴/(۷*۱۰۰)

حال اگر از عمر ساختمان حدود ۱۰ سال گذشته باشد، فصل مناسبی برای معامله نباشد، به عبارت دیگر بازار ملک کساد باشد، و مواردی از این دست، این رقم به ۱،۴۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال تقلیل پیدا می‌کند.

۱۴۰=۶/(۷*۱۰۰)

علاوه بر فرمول‌ها و فاکتور‌های ذکر شده، در محاسبه رهن کامل یک واحد مسکونی پارامترهای مهم دیگری دخیل است.
میزان نرخ سودهای بانکی و وضعیت تقاضا و عرضه بازار به چه صورت است. که ملک در چه سطحی در آن منطقه قرار دارد و می تواند محاسبات مربوط به رهن و نسبت اجاره به قیمت ملک از فاکتورهای دست خوش تغییر است.

به این نوشته رای دهید
[کل: 5 میانگین: 4.6]

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *