شاخص قیمت مسکن و چگونگی محاسبه آن

شاخص قیمت مسکن چیست
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

یکی از ابزارهایی که با آن تغییرات قیمت مسکن را اندازه‌گیری می‌کنند شاخص قیمت مسکن است که به انگلیسی House price index خوانده می‌شود. روش‌ها و متدولوژی‌هایی که جهت تغییرات مسکن به کار می‌روند، رگرسیون هدانیک، شاخص میانگین و شاخص فروش‌های تکرار شونده هستند.

در ایران شاخص قیمت مسکن چگونه محاسبه می‌شود؟

شاخص قیمت مسکن بر اساس ویژگی‌هایی ظاهری مانند متراژ، سال ساخت و… محاسبه می‌شود. این شاخص‌ها را بانک مرکزی ایران تعیین می‌کند که عوامل دیگر را نیز در نظر گرفته که در محاسبه شاخص در نظر گرفته می‌شوند. این شاخص میانگین ماهانه توسط بانک مرکزی ماهانه منتشر می‌شود. البته یادآوری این نکته حائز اهمیت است که شاخص میانگین معاملات شاخص دقیقی به حساب نمی‌آید.

در ایران یکی از دغدغه‌های اصلی مردم و خریداران مسکن پیش‌بینی روند رشد قیمت ملک در مناطق و محلات مختلف شهر به‌خصوص تهران است. خریداران مسکن به دنبال این هستند که قیمت مسکن را پیش‌بینی کرده تا براساس آن وارد معامله شوند. در ملکاوی پیش‌بینی قیمت مسکن، تخمین قیمت مسکن براساس سن بنا، زیربنا و کدپستی امکان‌پذیر است. همچنین در ملکاوی پیش‌بینی قیمت بازار مسکن براساس جستجوی محلات و مناطق ۲۲ گانه تهران برای افراد در دسترس بوده که این روند معاملات را تسریع و با ریسک کمتر می‌کند.

ملکاوی، یک سکوی واسطه‌گری مشابه کیلید، شابش، آی‌هوم، دیوار، شیپور، هومینگ یا غیره “نیست” که صرفا به دو عمل اصلی ۱) جستجوی ساده‌ی نحوی (Syntactic)در فایل‌های املاک و ۲) نمایش اطلاعات هر فایل خلاصه شود. ملکاوی پوششی بر تمامی جویش و پردازش داده‌های بازار مسکن است که سایت‌های مذکور نیز بخشی از آن هستند و این سایت‌ها از دیگر مصرف‌کنندگان آینده‌ی خدمات ملکاوی خواهند بود. برخی از خدمات شامل: اعتبارسنجی قیمت، تعیین قیمت‌های پرت در هر محله، ناحیه یا منطقه‌ی جغرافیایی، دریافت سابقه‌ی قیمت ملک، دریافت سابقه‌ی ارائه‌ی ملک جهت رهن/اجاره یا خرید/فروش، دریافت پیش‌بینی قیمت آینده‌ی ملک، دریافت تخمین قیمت ملک، دریافت جایگاه (رتبه) قیمت ملک، خوشه‌بندی درخواست مشتریان و ارائه‌ی پیشنهاد هوشمندانه و … می‌شوند. از آنجائیکه معماری ملکاوی کاملا سرویس‌گرا-رخدادگرا (ED-SOA)است، ارائه‌ی مخزن وب‌سرویس به دیگر شرکت‌ها به سهولت امکانپذیر است.

تخمین قیمت ملک شما

نحوه محاسبه شاخص قیمت مسکن در آمریکا

شاخص قیمت مسکن در شهرهای بزرگ آمریکا هر ماه یکبار منتشر می‌شود. این روند توسط انجمن ملی مسکن یا همان NAR از سال ۱۹۶۸ شروع شده که براساس خانه‌های تک خانوار تعیین می‌شود. میانگین و میانه‌های قیمت‌های خانه‌های موجود و منازل ساخته شده توسط انجمن ملی سازندگان در سطح شهرها منتشر می‌شود.

یکی از شاخص‌های قیمتی در کشور آمریکا S&P/Case-Shiller می‌باشد که مهم‌ترین آن نیز به شمار می‌رود. تغییرات ارزش مسکن در کل کشور و ۲۰ شهر بزرگ آمریکا با همین شاخص‌ها مشخص می‌شوند. در کنار منتشر شدن گزارش شاخص ماهانه، شاخص کل کشور نیز به صورت فصلی منتشر می‌شود.

شاخص S&P/Case-Shiller در دهه ۸۹ میلادی بین سال‌های ۱۹۸۷ تا ۱۹۸۹ توسط کیس و شیلر ساخته شد. داده‌های لازم توسط کمپانی فیسرو، که در زمینه فناوری اطلاعات داده‌های مربوط به بازار مسکن را جمع آوری می‌کند، گردآوری می‌شود و وارد دیتابیس می‌شود.

این مقاله را هم بخوانید: میزان تاثیر کرونا بر بازار مسکن

شاخص قیمت مسکن

شاخص قسمت مسکن در کشور سوئد

در کشور سوئد شاخص قیمت مسکن شاخص SCB خوانده می‌شود که با استفاده از ارزیابی ارزش خانه‌ها (رگرسیون هدانیک) به کار می‌رود. در کشور سوئد اداره آمار خانه‌ها را به ۱۲ گروه در هر منطقه تقسیم می‌کند که براساس آن ارزش‌های ارزیابی انجام می‌شود. وز ها براساس خانه‌هایی که در گروه‌های موجود هستند محاسبه می‌شوند نه براساس خانه‌هایی که در آن دوره معامله شده‌اند.

نحوه محاسبه شاخص قیمت مسکن در کشور انگلستان

برای اندازه‌گیری تغییرات مسکن در کشور انگلستان از شاخص‌های هلیفکس، نیشن واید و لند رجیستری استفاده می‌شود.

شاخص لند در کشور انگلستان رجیستری تغییرات مسکن را اندازه‌گیری می‌کند. نحوه کارکرد این شاخص بدین صورت است که داده‌های معاملات خانه‌های مسکونی را جمع‌آوری کرده و بر مبنای فروش‌های تکرار شونده این روند را ادامه می دهد. به خاطر این از روش فروش‌های تکرار شونده استفاده می‌شود که دیتابیس لند رجیستری اطلاعات مربوط به ويژگی‌های خانه‌ها را ندارد.

شاخص بازار مسکن

شاخص هلیفکس یکی از شاخص های مهم کشور انگلستان است که از داده‌های بزرگترین وام‌دهنده مسکن استفاده می‌کند.. این شاخص از ویژگی‌های ملک و اطلاعاتی مانند: قیمت معامله، مکان، سن بنا، تعداد اتاق‌ها، سرویس بهداشتی، تعداد پارکینگ، حیاط و نوع کاربری ملک استفاده می‌کند.

انجمن نیشن واید یکی از مهم‌ترین مراکز شاخص قیمت مسکن در کشور انگلستان است که سابقه آن طولانی و به سال ۱۹۵۲ برمی‌گردد. این انجمن سالانه میانگین قیمت معاملات را منتشر می‌کند و رزومه خوبی در ضبط و تجزیه تحلیل داده‌ها دارد. این شاخص‌ها در ابتدا سه ماهه منتشر می‌شدند اما از سال ۱۹۹۳ به صورت ماهانه انتشار یافتند. این شاخص مانند شاخص هلیفکس، برای ساخت شاخص از روش هدانیک برش مقطعی محض استفاده می‌کند. ویژگی‌هایی که در شاخص نیشن واید مشخص می‌شوند: مکان، سایز خانه، تعداد حمام و سرویس بهداشتی، تعداد اتاق‌ها، نوساز بودن خانه و نوع محله هستند.

به این نوشته رای دهید
[کل: 1 میانگین: 5]

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *