چطور از خانه‌های خالی از سکونت نگهداری کنیم؟

خانه های خالی از سکونت
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

خیلی از مواقع شاید دیده باشید که خانه‌ها برای مدتی خالی از سکنه بوده‌اند و دلیل آن نیز ممکن است با توجه به شرایط متفاوت باشد. مثلاً ممکن است مالک قصد بازسازی یا فروش آن خانه را داشته باشد. یا اینکه فرد برای مدتی طولانی سفر رفته باشد و خانه خالی از سکنه باشد.

این ممکن است ریسک بالایی داشته باشد که اگر نکات مربوط به آن رعایت نشود خطرات زیادی در پی خواهد داشت. این خانه‌ها اگر برای مدت طولانی خالی باشند در معرض دزدی و یا آتش سوزی قرار خواهند گرفت. بنابراین بسیار مهم است که در چنین مواقعی از احتمال وقوع خطر کاسته شود.

در این مقاله اطلاعات و نکاتی که باید در رابطه با خانه‌های خالی از سکنه رعایت کنید را بدست خواهی آورد.

می‌توانید به یک فرد مورد اعتماد کلید اضافی بدهید

این روش یکی از روش‌هایی است که شاید بسیاری از ما دیده‌ایم: که مالک یک کلید اضافی به یکی از افراد نزدیک خود، که مورد اعتماد هم هست، می‌دهد. اگر شما هم قصد چنین کاری را دارید، پس بهتر است فرد مورد اعتماد در نزدیکی خانه یا ویلای شما ساکن باشد. مزیت این کار این است که اگر مسئله‌ای پیش بیاید، فرد مورد اعتماد یا همسایه می‌تواند به سرعت خود را به محل مورد نظر برساند.

اگر از این روش در خانه‌های خالی از سکونت استفاده کنید و به یک فرد مورد اعتماد تکیه کنید، می‌توانید هر چند وقت یکبار از وضعیت موجود خانه باخبر شوید و با فرد در ارتباط باشید.

نکته مهم دیگر در این روش این است که از قرار دادن کلید‌های اضافی در جاهای مختلف مانند جاکفشی و یا در خانه خودداری کنید و کلید را فقط به فرد مورد اعتمادتان بسپارید.

خانه خالی

خارج کردن اشیای قیمتی از خانه‌‌های خالی

برخی از افراد در زندگی‌شان مسافرت‌های طولانی مدتی زیادی دارند. حالا یا به دلیل شرایط کاری مسافرت می‌کنند و مجبور هستند یا اینکه علاقه‌مند به گردشگری‌های طولانی هستند. مثلاً در همین دوران کرونا بسیاری از خانواده‌ها به شهر مادری یا وطن خود مسافرت کرده‌اند و ناگهان با قرنطینه روبرو شده‌اند و این باعث شده برای مدت طولانی به شهر خود بازنگردند.

تمام این موارد گفته شد به این خاطر که فراموش نکنید اشیای قیمتی، طلاها و جواهر جزء دارایی‌های ارزشمند شما هستند و باید به خوبی از آن مراقبت کنید. می‌توانید آن‌ها را از خانه خارج کنید یا در صندوق امانات و در بانک نگهداری کنید.

به غیر از این اشیایی که گفته شد، فرش‌های گران‌قیمت، آثار هنری باارزش و وسایل الکترونیکی نیز جز وسایل و دارایی‌‌های ارزشمند شما هستند. بنابراین باید راه‌حلی نیز برای آن‌ها داشته باشید. می‌توانید آن‌ها را به یک جای امن منتقل کنید.

اگر قرار باشد به مدت طولانی خانه خالی از سکنه باشد بهتر است لیستی از تمامی اموال خود تهیه کنید که در صورت سرقت امکان پیگیری آن به صورت دقیق وجود داشته باشد.

یک اشتباه بزرگ: تحریک کردن دزدها!

اگر دقت کرده باشید افرادی که به روش‌های قدیمی عمل می‌کنند بر این باور هستند که باید یکی از چراغ‌های خانه را همیشه روشن نگه دارند. در صورتی که این کار درست نیست. چرا که این کار برای کسانی که خانه را تحت نظر دارند غیر عادی به نظر برسد. همچنین یکی دیگر از کارهایی که انجام می‌شد روشن کردن تلویزیون با صدای بلند بود! این کارها باعث می‌شود حساسیت همسایه‌ها نسبت به گوش بزنگ بودن کم شود.

راه حل مسائل بالا این است که بی سرو صدا از خانه‌تان خارج شوید تا افراد غریبه و یا رهگذران را متوجه خود نکنید.

خاموش کردن گازها

اگر می‌بینید خانه‌های خالی اغلب دچار آتش سوزی می‌شود فقط به خاطر یکسری سهل‌انگاری‌ها رخ می‌دهد. آتش سوزی یکی از بدترین حوادث است که خسارات جبران ناپذیری را بر جای می‌گذارد. اگر قرار بر این است خانه برای مدتی طولانی خالی از سکنه باشد احتمال رخ دادن چنین حوادثی نیز بالا می‌رود.

برای پیشگیری از اینگونه حوادث، می‌توانید از سیستم‌های هشدار دهنده حریق و دود استفاده کنید. این کار باعث می‌شود همسایه‌ها زودتر متوجه این موضوع شوند و زودتر از حوادث غیر مترقبه جلوگیری کنند.

به این نوشته رای دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *