طرح رها بانک مسکن راهی جدید برای فک رهن سند

طرح رها بانک مسکن راهی برای فک رهن سند
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

بانک مسکن یک طرح به نام طرح رها ارائه داده است که این طرح برای از رهن خارج کردن خانه(فک رهن) است. این طرح در سال‌های پایانی دوره بازپرداخت برای مالکین آپارتمان‌های وام‌دار را فراهم می‌کند. تا قبل از این طرح فقط سند آپارتمان‌های از رهن بانک خارج می‌شود که اقساط وام کاملا واریز شده باشد.


طرح رها بانک مسکن طرح خوبی برای مالکانی که قصد فروش آپارتمان خود را دارند.

فک رهن سند چیست؟

در فقه و حقوق فک رهن به معنای این که ملکی در رهن بانک یا نهاد دیگری به عنوان وثیقه قرار گرفته، از رهن بیرون آید.
فک رهن سند از سه راه قابل انجام است:
• از طرف رهن دهنده، دین آن پرداخت شود.
• ابراء دین از طرف کسی که مال غیر نزد او رهن گذاشته‌ شده است.
• صرف ‌نظر کردن از مال مرهونه توسط کسی که مال غیر نزد او رهن گذاشته ‌شده است.

فک رهن سند چیست؟

چه خدمتی طرح رها فک رهن سند ارائه می‌دهد؟

خدمت جدیدی که از سوی بانک مسکن ارائه شده است طرح رها می باشد. مالکان می‌توانند در این طرح به ازای سپرده‌گذاری ۱۱۰ درصد مبلغ اقساط باقی مانده، ملک خود را از رهن بانک مسکن درآورید.
به کمک این طرح مالکان آپارتمان‌های وام‌ دار می‌توانند در پنج سال آخر دوره بازپرداخت وام بدون آنکه وام خود را تسویه کامل کنند ملک خود را فک رهن کنند.


مسعود ایزدی مدیر روابط عمومی بانک مسکن در این باره گفته است: با اجرای این طرح افراد می‌توانند معادل ١١٠ درصد اقساط باقی مانده وام خود، حساب در بانک مسکن افتتاح کنند و از سود ٢٠‌ درصدی سالانه بهره‌مند ‌شوند. بنابراین با سود دریافتی، می‌توانند بخشی از اقساط باقی مانده وام خود را پرداخت کنند.

چه کسانی می‌توانند از طرح رها استفاده کنند؟

تسهیلات وام بانک مسکن برای همه‌ی افراد قابل استفاده است و ۶۰ قسط آن حداکثر قابل پرداخت است. برای فک رهن سند می‌توان از این طرح استفاده شود.
متقاضیان می‌توانند به شعب پرداخت کننده وام مراجعه کنند و از میزان باقی مانده وام بدون احتساب سود تسهیلات دریافت آگاهی پیدا کنند و ۱۱۰ درصد آن را سپرده گذاری کنند.
بانک مسکن نامه فک رهن از سند مسکونی را به دریافت کننده وام تحویل می‌دهد.
این نکته را باید درنظر گرفت که سپرده گذار طرح رها بانک مسکن حق برداشت این مبلغ تا پایان بازپرداخت تسهیلات را ندارد. با این کار از سود ۲۰ درصدی این سپرده بهره‌مند می‌شود که می‌تواند این سود را به درخواست خود روزانه، ماهانه، سالانه از بانک دریافت کند.

مزایا طرح رها فک رهن سند

سید اصغر حسینی مدیر شعب بانک مسکن در استان قزوین در رابطه با این طرح توضیح داد: در حالت طبیعی و بدون استفاده از طرح رها، یک مالک آپارتمان وام دار چنانچه بخواهد به هر دلیل ملک خود را فک رهن کند، باید کل اقساط باقی مانده را یکجا تسویه کند که این کار از توان اکثر وام گیرنده‌ها خارج است.


متقاضیان می‌توانند با استفاده از این طرح همزمان با آزاد‌سازی ملک خود از رهن بانک مسکن، اقساط باقی‌مانده وام را به صورت تدریجی و ماهانه پرداخت کنند. سپرده ۱۱۰ درصدی، نقش ضمانت بازپرداخت باقی مانده تسهیلات را دارد که جایگرین رهن سند می‌شود.

بیشتر بخوانید : رهن کامل چند درصد قیمت خانه است و چطور می‌توان آن را محاسبه کرد؟

اگر تمایل دارید در این حالت از پول حاصل از فروش ملک استفاده کنید یا آپارتمان خود را تبدیل به احسن کنید، باید تا پایان بازپرداخت کامل اقساط صبر کنید و یک سری فرصت های احتمالی را از دست دهید.

مزایا طرح رها

ایرادهای طرح رها فک رهن سند

بسیاری از مشاوران املاک و متخصصین این حوزه معتقدند که طرح رها کمکی به بازار مسکن نمی‌کند. مردم همچنین نسبت به خرید و فروش مسکن تمایلی ندارند و از آن دوری می‌کنند.


در چند سال اخیر از نظر این اشخاص این طرح نیز مثل طرح‌های بانکی دیگر، تاثیری بر بازار مسکن ندارد و از رکود خارج نمی‌کنند. بلوکه کردن پول افراد، اساسی‌ترین ایراد طرح رها می‌باشد، در این صورت شخص دیگری نمی‌تواند آن پول را سرمایه گذاری کند.


اگر به طور مثال فردی بخواهد خانه‌ای که در رهن بانک است به قصد تبدیل آن به ملک بهتری بفروشد. باید مقداری از پول حاصل از فروش آن ملک را برای آزاد سازی داخل بانک بگذارید و بانک نیز جلوی دسترسی به اصل پول را می‌گیرد.


راه حل دیگر اینکه شخص خانه خریداری شده را در رهن بگذارد و در بانک مسکن پول را سپرده کند.
آن شخص عملا سرمایه دیگری برای خرید ملک دیگری را نداشته باشد، اگر پول آزاد بود وضعیت فرق می‌کرد. کمک چندانی با توجه به این شرایط به بازار مسکن نمی‌شود.


اکثریت این طرح‌ها تا وقتی که به مرحله اجرا برسد، بسیار زمان بر است. در طی این زمان بعضی از این طرح‌ها لغو می‌شود.

معمولا متقاضیان این طرح اغلب از قشر آسیب پذیر جامعه می‌باشند که پول کمی دارند. و آن پول آزاد شده پس از سپرده گذاری، برای خرید واحد دیگری دست آن‌ها را نمی‌گیرد. بسیاری از افراد به دلیل نرخ تورم و نوسانات شدید قیمت، ترجیح می‌دهند همان ملک فعلی را نگه دارند. به همین سبب طرح رها ، مفید واقع نشود.

جمع بندی

• اگر قصد آزاد کردن سند ملکتان را دارید، باید مبلغی معادل ۱۱۰ درصد باقی مانده وام بدون احتساب سود تسهیلات دریافتی را در یکی از شعب بانک مسکن سپرده گذاری کنید.
• برای فک رهن سند خانه‌های وام‌دار و آزاد کردن آن از طرح رها بانک مسکن استفاده کنید.
• برخی کارشناسان بازار مسکن معتقدند که طرح رعا بانک مسکن در عمل کمکی به قشر آسیب پذیر یا متوسط جامعه نمی‌کند.
• این طرح باعث رونق در خرید و فروش بازار مسکن نمی شود.

به این نوشته رای دهید
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *