درباره خرید خانه در منطقه ۱۱ تهران چه می‌دانید؟

منطقه یازده تهران
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

منطقه ۱۱ تهران یکی از مناطق ۲۲ گانه تهران است که درست در وسط شهر تهران قرار دارد. این منطقه تا سال ۱۳۴۲ بخش‌های مهمی از خود را به مرفه‌نشینان اختصاص می‌داد و یکی از مناطق پررونق از نظر اقتصادی و کسب و کار به حساب می‌آمد. رفته‌رفته بخش‌های شمالی آن، به دلیل آنکه در مرکز تهران واقع شده بود، به فعالیت‌های کارگاهی و بازارهای تخصصی اختصاص یافت. مساحت این منطقه حدود ۱۲ کیلومترمربع است که دارای ۴ ناحیه و ۱۹ محله می‌باشد.

منطقه ۱۱ تهران برای خرید خانه و آپارتمان بسیار مناسب بوده چرا که همانطور که گفته شد در مرکزیت شهر تهران قرار دارد و از نظر موقعیت فرهنگی و اقتصادی منطقه محبوبی است. شاید از خودتان بپرسید که خوب حالا قیمت مسکن در منطقه ۱۱ تهران چقدر است؟ جواب این سؤال بستگی به موقعیت قرارگیری خانه و آپارتمان در ۱۹ محله آن دارد.

نقشه منطقه ۱۱ تهران

موقعیت جغرافیایی منطقه ۱۱ تهران

منطقه ۱۱ تهران یک منطقه مرکزی در مرز جنوبی تهران است که دارای ۴ ناحیه و ۱۹ محله می‌باشد. شمال این منطقه به خیابان آزادی و انقلاب، از جنوب به خیابان شوش و از غرب به خیابان‌های شهید نواب صفوی و شهید ابراهیمی و میدان حق شناس ختم می‌شود. خیابان‌های حافظ و وحدت اسلامی منطقه ۱۱ تهران را از سایر مناطق جدا می‌کند. مناطق زیر اطراف این منطقه را گرفته و با آن همسایه هستند:

 • منطقه ۶ از شمال
 • منطقه ۱۰ از غرب
 • منطقه ۱۲ از شرق
 • منطقه ۱۶ از جنوب
 • منطقه ۱۷ از جنوب غربی

که در میان این مناطق، منطقه ۱۲ بیشترین مرز مشترک را با منطقه ۱۱ دارد.

ویژگی‌های مهم منطقه ۱۱ تهران

یکی دیگر از دلایل پراهمیت بودن منطقه ۱۱‍ تهران وجود مراکز مهم سیاسی و نظامی در این منطقه است. مراکزی مانند: بیت رهبری، نهاد ریاست جمهوری، شورای نگهبان، شورای عالی امنیت، مجمع تشخیص مصلحت نظام و سازمان بازرسی کل کشور.

علاوه بر این مراکز، سفارتخانه‌های کشورهای مهمی مانند ایتالیا، فرانسه، لبنان، ارمنستان و چندین پادگان نظامی در این منطقه قرار گرفته‌اند. وجود این مراکز باعث شده منطقه ۱۱ تهران همیشه میزبان مهمان‌های خارجی و تردد آن‌‌ها باشد. موزه‌های تهران مانند: جنگ، موزه مقدم، موزه قرآن کریم و موزه ثبت احوال نیز در این منطقه واقع شده‌اند.

یکی دیگر از ویژگی‌های منطقه ۱۱ وجود مراکز مهم اقتصادی و بازارهای تخصصی با هدف و چشم‌انداز فراشهری و فرامنطقه‌ای است. این مراکز شامل: تولید و فروش لوازم خودرو، بورس مواد غذایی، پوشاک و البسه، لوازم صوتی و تصویری، مراکز انتشار کتاب در سراسر کشور و حتی خارج از کشور، مراکز دانشگاهی و علمی مانند دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه تربیت معلم، جهاد دانشگاهی، دانشگاه جنگ دانشکده افسری و دامپزشکی ارتش و همچنین ۱۰۰ مسجد و اماکن مذهبی و آموزشی می‌باشند که این منطقه را به یکی از مناطق ۲۲ گانه تبدیل کرده است.

محله های منطقه ۱۱ تهران

محله‌های مهمی هم برای خرید خانه در منطقه ۱۱ تهران و هم از نظر رفت و آمدی و امکانات وجود دارند. قیمت خرید خانه در منطقه ۱۱ تهران در این محله‌ها متغیر است:

آذربایجان، آگاهی، اسکندری، امیریه، انبار نفت، جمال‌زاده، حشمت‌الدوله، جمهوری، راه آهن، شیخ هادی، عباسی، فروزش – امیربهادر، خیابان انقلاب، قلمستان، برادران جوادیان، مخصوص، منیریه، میدان حر، هلال احمر، کارگر جنوبی، دخانیات، ابوسعید، وحدت اسلامی، کاشان.

قیمت مسکن در تمامی این محله‌ها براساس موقعیت و همچنین دسترسی که دارند تعیین می‌شوند.

منطقه ۱۱ تهران

سیستم حمل و نقل و دسترسی های منطقه ۱۱ تهران

منطقه ۱۱ تهران از نظر موقعیت دسترسی به سیستم‌های حمل و نقل عمومی شرایط بسیار خوبی دارد و همین یکی از ویژگی‌های مهم آن به حساب می‌آید. عموم مردم از نظر استفاده و دسترسی به‌ ایستگاه‌های مختلف مترو، اتوبوس و تاکسی رضایت کافی را دارند. اتفاقاً یکی از دلایلی که تقاضای خرید خانه در منطقه ۱۱ تهران زیاد است به خاطر همین دسترسی‌های راحت به وسایل حمل و نقل عمومی است.

از جمله ایستگاه‌های مترو که در این منطقه مستقر شده‌اند شامل:

 • ایستگاه مترو تئاتر شهر
 • ایستگاه مترو جوادیه
 • ایستگاه مترو حسن آباد
 • ایستگاه مترو دانشگاه امام علی
 • ایستگاه مترو راه آهن
 • ایستگاه مترو منیریه
 • ایستگاه مترو میدان حر

یکی از خیابان‌های اصلی این منطقه «کارگر جنوبی» است که دسترسی به سایر مناطق تهران را راحت و آسان کرده است. خیابان‌های مهم دیگر در این منطقه شامل: امام خمینی، جمهوری، قزوین و مولوی هستند.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای کامل استفاده از متروی تهران

محله های مهم منطقه ۱۱

برای خرید خانه در منطقه ۱۱ بهتر است اول شناخت بهتری از محله‌های مهم آن داشته باشیم و برای انتخاب محله‌ای را انتخاب کنیم که از نظر موقعیت کسب و کار و رفت و آمد برای ما مناسب باشد. در ادامه با محله‌های مهم منطقه و قیمت خرید خانه در آن بیشتر آشنا خواهید شد.

امیریه

محله امیریه تهران که در منطقه ۱۱ قرار گرفته یکی از قدیمی‌ترین نقاط شهر تهران به حساب می‌آید. امیریه در گذشته حوالی دروازه قزوین قرار داشته که امروزه به یکی از محل‌های پر جمعیت و متراکم تبدیل شده است. یکی از ویژگی‌ها و مواردی که باعث می‌شود شما به خرید خانه در محله امیریه ترغیب شوید دسترسی راحت و فاصله کم آن با بازار بزرگ تهران است. بافت خانه‌هایی که در امیریه وجود دارد قدیمی و فرسوده هستند. البته در سال‌های اخیر بسیاری از این خانه تخریب و دوباره نوسازی شدند.

محله امیریه تهران

جمال‌زاده

یکی دیگر از محله‌های منطقه ۱۱ تهران جمال‌زاده جنوبی است که موقعیتی خوب و دسترسی عالی به امکانات شهر تهران دارد. این محله از شمال به خیابان آزادی، از جنوب به خیابان آذربایجان، از شرق به کارگر جنوبی و از غرب به خیابان‌های زارع، گلشن و باستان منتهی می‌شود.

خیابان جمالزاده تهران

محله منیریه

یکی دیگر از محله‌های قدیمی که در منطقه ۱۱ تهران قرار دارد محله منیریه است که مانند محله امیریه بافت و حال و هوای قدیمی خود را حفظ کرده است. این محله را تاریخی می‌دانند هرچند که در سال‌های اخیر با افزایش مهاجرت به تهران و گسترش آپارتمان‌نشینی این محله شکل و شمایل مدرنی به خود گرفته است. شما در منیریه نه تنها شاهد خانه‌های ویلایی و حیاط‌دار خواهی بود بکله آپارتمان‌های نوساز و مجتمع‌های مسکونی مدرن را نیز خواهید دید.

محله منیریه تهران
به این نوشته رای دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *