نکات مهم رنگ‌آمیزی خانه و نقاشی ساختمان

نکات رنگ آمیزی خانه
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

رنگ‌آمیزی خانه یکی از راه‌های نوسازی خانه است که باعث زیبایی و بهتر دیده شدن خانه می‌شود. با رنگ کردن خانه می‌توان بسیاری از نقص‌ها پوشش داده شود. کافی است شما مهارت کافی و سلیقه و دید هنری به نقاشی ساختمان داشته باشید. با دانستن نکات رنگ‌آمیزی شما به راحتی دیوارهای خانه خود را زیبا کرده و کار رنگ‌آمیزی را شروع کنید.

قدم اول نقاشی ساختمان: انتخاب رنگ‌

یکی از اصلی‌ترین مراحل کار در نقاشی ساختمان انتخاب رنگ برای رنگ‌آمیزی خانه است. اگر این قدم به درستی برداشته نشود نتیجه پایانی شما را راضی نخواهد کرد. پس اگر می‌خواهید نتیجه کار شما را خوشحال کند در انتخاب رنگ دقت کنید. اول از همه باید به سبک دکوراسیون داخلی منزل خود دقت کنید. برای راحتی کار می‌توانید از نمونه‌ها و عکس‌ها کمک بگیرید تا دید و انتخاب بهتری داشته باشید.

انتخاب رنگ یکی از مراحل و نکات مهم رنگ‌آمیزی خانه است که اگر به درستی انجام نشود هزینه‌های زیادی برای شما خواهد داشت.

انتخاب ابزارهای مناسب

بعد از انتخاب رنگ شما باید ابزار مناسب را برای رنگ‌آمیزی خانه و نقاشی ساختمان انتخاب کنید. انتخاب ابزارهای مناسب بستگی زیادی به مرحله و قدم اول یعنی نوع و انتخاب رنگ دارد. قلم موها و غلتک‌های مختلفی در بازار موجود هست که با توجه به نوع و سطح رنگ می‌توان از آن‌ها برای رنگ‌آمیزی استفاده کرد.

جنس این قلم موها و غلتک‌ها یکی از عواملی است که بسیار باید به آن دقت کرد. بسیاری به دنبال جنس‌های ارزان‌قیمت هستند. ولی قلم موهایی با قیمت پایین اغلب کیفیت رنگ‌آمیزی خانه را پایین می‌آورد پرزها و موهای آن‌ها باعث چسبندگی ب سطح دیوار می‌شود.

در حالت کلی ابزارهای مورد نیاز برای رنگ‌آمیزی خانه و نقاشی ساختمان به موارد زیر برمی‌گردد:

 • قلم مو
 • رنگ
 • غلتک
 • برس
 • سمباده
 • کاردک
 • حلال

فراهم کردن شرایط برای رنگ‌آمیزی خانه

بعد از انتخاب‌ها در رابطه با رنگ و ابزار رنگ‌آمیزی، شما باید شرایط و محیط را برای نقاشی کردن ساختمان فراهم کنید و قدم‌های بعدی را بردارید. در ادامه شرایطی که نیاز است تا فراهم کنید را می‌خوانید.

مطالعه بیشتر: بهترین رنگ اتاق خواب و معرفی بهترین رنگ ها

سنباده کشی و رفع عیوب

یکی از نکات مهم در رنگ‌آمیزی خانه رفع عیوب سطح دیوار و سنباد‌ه‌کشی است. اگر می‌خواهید سطح دیوار خانه به خوبی رنگ شود باید سطح آن صاف و بدون عیب باشد. سنباده‌کشی یکی از کارهایی است که باعث می‌شود سطوح دیوار صاف شوند. با این کار تمام خراش‌ها، ترک‌ها و ضایعه‌ها از بین می‌روند.

تطابق رنگ‌ها

قبل از شروع رنگ‌آمیزی خانه و به کار بردن رنگ انتخابی‌تان، از هم‌نشینی رنگ‌ها در قسمت‌های مختلف مطمئن شوید. باید به این نکته دقت کنید:‌ رنگی که به کار می‌گیرید آیا با رنگ‌های دیگر تطابق دارد یا خیر. برای راحتی کار می‌توانید رنگ انتخابی خود را که در قدم اول انتخاب کردید بر روی یک ورق کاغذ سفید امتحان کنید و آن را در کنار رنگ‌ها و اشیای گوناگون دیگر قرار داده و حرکت دهید. این کار باعث می‌شود متوجه شوید که رنگ‌ها چگونه جلوه می‌کنند و از هم‌نشینی و تطابق آن‌ها با یکدیگر مطمئن شوید.

اگر مهارت کافی در رنگ‌آمیزی خانه و اصول آن نداشته باشید، در پایان کار با صحنه‌های ناهماهنگ و نازیبا مواجه خواهید شد.

نکات مهم قبل، بعد و حین رنگ آمیز خانه

بعد از اینکه شرایط رنگ‌آمیزی خانه را فراهم کردید نوبت به نکاتی می‌رسد که باید در حین انجام و حتی بعد از رنگ‌آمیزی به آن توجه داشته باشید. در ادامه لیستی از این نکات را می‌خوانید.

 • اگر می‌خواهید کار رنگ‌آمیزی ساختمان به راحتی و بدون دردسر پیش برود از ابزارهای باکیفیت و جدید استفاده کنید حتی اگر مجبور شدید که هزینه بیشتری برای این کار بکنید.
 • سعی کنید از قلم‌ موهایی با ابعاد مختلف بهره ببرید.
 • برای رنگ‌آمیزی خانه اول یک دیوار را تمام کنید بعد سراغ بعدی بروید. یک نقاش حرفه‌ای هر ضلع از اتاق را یک سطح مجزا می‌بیند. نکته دیگر این است که رنگ‌آمیزی دیوارها از بالاترین قسمت‌ها شروع می‌شود و به سمت پایین می‌رود.
 • شرایط نور کافی را برای رنگ‌آمیزی ساختمان فراهم کنید.
 • حین رنگ‌آمیزی ساختمان پنجره‌ها را باز بگذارید و از تهویه مناسب استفاده کنید.
 • برای ایمنی بیشتر محلول‌هایی که آتش‌زا هستند را از گرما و حرارت دور نگه دارید.
 • در حین رنگ‌آمیزی خانه و دیوارها ممکن است چارچوب و شیشه پنجره‌ها رنگی شوند. نگران این موضوع نباشید، اجازه بدهید رنگ به آن‌ها بخورد و بعد از اتمام رنگ‌آمیزی، با یک تیغ ساده رنگ‌ها را از روی سطوح شیشه بتراشید.
 • هر قسمت از دیوار را رنگ‌آمیزی کردید اجازه دهید لایه‌های آن قسمت به صورت کامل خشک شوند.
به این نوشته رای دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *