دلایلی که باعث می‌شود در بازار مسکن سرمایه‌گذاری کنید

سرمایه گذاری در مسکن
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

امروزه در ایران سرمایه گذاری در مسکن یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری معمول، مهم و امن است. افراد زیادی به این نتیجه رسیده‌اند که کسب درآمد از شغل خودشان تنها پاسخگوی نیاز زندگی آن‌ها نیست، به همین دلیل برای کسب ثروت بیشتر سرمایه‌گذاری در بازار مسکن را به عنوان روشی امن انتخاب می‌کنند. البته روش‌های دیگری مانند بازار بورس، طلا و دلار نیز وجود دارند اما سرمایه‌گذاری در املاک روشی اثبات شده برای مدیریت سرمایه‌هاست. حتی این بازار را به عنوان یک بازار تورم شکن در ایران می‌دانند.

معنای سرمایه گذاری در مسکن چیست؟

شاید بسیاری از افراد فکر کنند که سرمایه‌ گذاری در مسکن تنها به قسمت خرید و فروش آن برگردد. برای مثال ملکی را در منطقه یک تهران بخرند و بعد صبر کنند با رشد بازار مسکن قیمت آن نیز بالا برود! اما سرمایه‌گذاری در این بازار ابعاد مختلفی دارد و شناخت این مفاهیم نیز برای کاربران مهم است. اگر شما با نیت نامشخص و به اشتباه جهت سرمایه‌گذاری وارد بازار مسکن شوید سرمایه شما به خطر می‌افتد. در حالت کلی سرمایه‌گذاری در املاک به روش‌های زیر صورت می‌گیرد:

  • خرید املاک با بافت سنتی و قدیمی و بازسازی آن در حالی که به ارزش آن افزوده شود
  • خرید ملک جهت نگه داشتن آن برای طولانی مدت و حفظ ارزش پول و کسب سود
  • سرمایه‌گذاری در قسمت اجاره مسکن
  • خرید خانه کلنگی جهت ساخت و ساز
  • مشارکت در ساخت و ساز
  • ساخت و ساز مسکن

هر یک از موارد بالا اصول و قوانین مربوط به خود را دارد که اگر بخواهید وارد هر کدام از آن‌ها شوید باید آموزش‌های لازم را ببینید. آموزش دیدن و به دنبال یادگیری بودن ریسک شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و از طرفی انرژی مورد نیاز را برای سرمایه‌گذاری در این بازار را برای شما فراهم می‌کند. حال اینکه کدام یک از این روش‌های سرمایه‌گذاری برای شما بهتر است بستگی به شرایط خودتان دارد. حتی ممکن است شما در ابتدا یک روش را انتخاب کنید اما در ادامه روش دیگری را برگزینید. حتی بسیاری از افراد به دلیل آموزش‌های درست سرمایه گذاری در مسکن را به عنوان شغل اصلی خود انتخاب کرده‌اند.

بازار مسکن چه ویژگی‌هایی دارد؟

بازار مسکن در ایران نسبت به بازارهای مالی دیگر از ثبات و سرمایه‌گذاری مطمئن‌تری برخوردار است. حرکت قیمت در بازار املاک بستگی به پارامترهای مختلفی دارد که در طول زمان ایجاد می‌شود. در ذهن بسیاری از کاربران ایرانی این باور وجود دارد که سرمایه‌گذاری در بازار مسکن هیچ‌وقت دچار ضرر نخواهد شد و همیشه سود به همراه خواهد آورد. در حالت کلی یکی از ویژگی‌های مهم و بارز بازار مسکن ایران ثبات و سودآوری مطمئن از آن بوده که همین باعث جذابیت این بازار برای مبتدی‌ها و حرفه‌ای‌ها شده است.

از ویژگی‌های دیگری که می‌توان اشاره کرد حذف ریسک‌های امنیتی در آن است. برخلاف بازارهای دیگر مانند سهام، و حتی سکه و طلا و ارز،‌ دارایی در بخش مسکن دچار دزدی نمی‌شود.

چه عواملی بر نوسان قیمت مسکن تأثیر دارد؟

همانطور که اشاره کردیم حرکت قیمت در بازار مسکن بستگی به پارامترهای مختلفی دارد. اما نکته مهم آن پله‌ای بودن این تأثیر است. به این معنا که بازار مسکن در مقایسه با سایر بازارهای سرمایه دیرتر تحت تأثیر عوامل مختلف قرار می‌گیرد. اما مهم‌ترین عواملی که می‌تواند بر نوسانات قیمت مسکن تأثیر بگذارد به این شکل است:

  • نوسانات قیمت ارز مانند دلار بیشترین تأثیر را روی قیمت مسکن می‌گذارد
  • نوسانات قیمت طلا
  • میزان عرضه و تقاضا

پیشنهاد مطالعه: قیمت گذاری ملک و ترفندهای آن

نوسان قیمت مسکن

عوامل تأثیرگذار بر عرضه و تقاضا

عواملی که بر میزان عرضه و تقاضا در بازار مسکن تأثیر می‌گذارند شامل دو بخش: متغیرهای درونی و عوامل بیرونی می‌باشد. از عوامل درونی می‌توان به مواردی همچون رفتار مصرف کنندگان، نقدینگی، میزان جمعیت و تعداد خانوار و رشد آن‌ها اشاره کرد. از طرفی مواردی مانند تورم، وضعیت اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشور، درآمد خانوارها، دسترسی به وام مسکن و قیمت مسکن در دسته عوامل بیرونی قرار می‌گیرند.

در نهایت به این نتیجه می‌رسیم که مهم بودن و اینکه چرا باید سرمایه گذاری در مسکن داشته باشیم همین کم ریسک بودن، امنیت بالا در دارایی و سودآور بودن در بلند مدت است.

برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن چه اصولی را باید رعایت کنیم؟

در مقاله نکات مربوط به سرمایه‌گذاری در املاک یکسری نکات مهم را آوردیم اما تکنیک‌های سرمایه گذاری در مسکن بسیار مهم‌تر از رعایت یکسری نکات است. رعایت این تکنیک‌ها و اصول‌ها می‌تواند بهترین شرایط را برای کاربران رقم بزند.

تحلیل

برای ورود به سرمایه گذاری در مسکن تحلیی زمانی این قیمت است. اگر می‌خواهید به طور جدی وارد بازار مسکن شوید باید بررسی کنید که قیمت مسکن هم‌اکنون در چه شرایطی قرار دارد. یکی از فاکتورهای مهم در بازار مسکن «تحلیل» است که نقشی تعیین کننده دارد. در مرحله تحلیل اگر نتیجه مثبت نباشد خرید مسکن و سرمایه‌گذاری در این بازار با ریسک همراه خواهد بود.

تحقیق

برای خرید خانه «تحقیق» مهم‌ترین فاکتور به حساب می‌آید. باید تمام موارد و امکانات منطقه و محله‌ای که قرار است ملک در آن بخرید را در نظر بگیرید.

سرمایه گذاری در املاک

ملک های اکازیون

یکی از ویژگی‌هایی که شما به عنوان سرمایه‌ گذار در بازار مسکن داشته باشید این است که به راحتی قادر به تشخیص ملک های اکازیون باشید. در مقاله خانه اکازیون چیست به طور کامل ویژگی‌های یک ملک اکازیون توضیح داده‌ایم.

کاهش هزینه‌های جانبی

خرید و فروش مسکن در بازار املاک نیاز به هزینه‌های جانبی مانند مالیات، کمیسیون‌ها و عوارض ساختمان دارد. برای اینکه در بازار مسکن معامله‌گر موفقی باشید و سرمایه‌گذاری شما سودده باشد باید تا حد امکان این هزینه‌ها را کاهش دهید.

به این نوشته رای دهید
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *