طرح مسکن ملی چیست و چه شرایطی دارد؟

طرح مسکن ملی چیست و چه شرایطی دارد؟
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

اگر از جمله افرادی بوده‌اید که قصد خرید خانه‌دار شدن را دارید احتمالا طرح ملی مسکن یا طرح مسکن ملی را شنیده‌اید که از طرح شدن این طرح توسط دولت حدودا ۶ سال می‌گذرد و در نهایت ۱۸ آبان ۹۸ به طور رسمی شروع شد.
در واقع این طرح برای تکمیل کردن طرح قبلی (طرح مسکن مهر) است که درطی چند مرحله اجرا شد. از زمان شروع این طرح باعث شده که قیمت مسکن در شهرهای بزرگ تا حدودی از قیمت و هزینه اجاره‌بها کم شود. دولت در کنار این طرح ۵۰۰ هزار واحد ناتمام مسکن مهر به احداث ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در کل حدود یک میلیون و صد هزار واحد مسکونی در حال احداث است.

طرح ملی مسکن چیست؟

در واقع این طرح برای تکمیل کردن طرح قبلی (طرح مسکن مهر) است که درطی چند مرحله اجرا شد. از زمان شروع این طرح باعث شده که قیمت مسکن در شهرهای بزرگ تا حدودی از قیمت و هزینه اجاره‌بها کم شود. دولت در کنار این طرح ۵۰۰ هزار واحد ناتمام مسکن مهر به احداث ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در کل حدود یک میلیون و صد هزار واحد مسکونی در حال احداث است.

بازپرداخت وام طرح ملی مسکن ۹۹

واحدهای مسکونی این طرح با قیمت تمام شده ارائه می‌شود که پس از ثبت‌نام در طرح به متقاضیان ۷۵ تا ۱۰۰میلیون وام پرداخت خواهد شد که این وام با نرخ سود ۱۸ درصد در بانک مسکن عرضه می‌شود که باید در بازه زمانی ۱۲ ساله این وام را می تواند متقاضیان پرداخت کنند و سودی بین ۱۰۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان در روش ساده و پلکانی به بانک عامل پرداخت خواهد شد.
در روش بازپرداخت ساده به این صورت است که متقاضیان وام باید برای تسهیلات وام مسکن برابر با ۱۰۰ میلیون تومان حدودا یک میلیون و ۹۹۱ هزار تومان هر ماه قسط پرداخت کنند. در کل مقدار بازپرداخت شده توسط متقاضی این طرح در این روش به ۲۴۵ میلیون تومان خواهد رسید. در انتهای سال باید حدودا متقاضی ۱۴۵ میلیون تومان سود پرداخت نماید.
دربازپرداخت پلکانی وام اقساط از یک میلیون و پانصد و سی هزار تومان شروع و به ۲ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان در سال دوازدهم افزایش خواهد یافت. در سال دوازدهم کل مبلغ بازپرداخت به ۲۶۰ میلیون تومان و به سود ۱۶۰ میلیون تومان خواهد رسید.

شرایط ثبت نام طرح مسکن ملی

شرایط ثبت‌نام طرح مسکن ملی به این صورت است که فرد متقاضی این طرح دارای شرایط مکانی و مادی خاصی باید به شرح زیر باشد:
• متقاضیان باید متاهل باشند و بانوان مجرد بالای ۳۵ سال و زنان سرپرست خانوار می‌تواند از این طرج استفاده کنند.
• برای افرادی ثبت‌نام این طرح باید مجاز باشد که از ابتدای انقلاب تاکنون از تسهیلات و امکانات دولتی در بخش زمین و مسکن استفاده نکرده‌اند.
• متقاضیان باید حداقل ۵ سال سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا را داشته باشند.
• متقاضیان این طرح نباید از سال ۱۳۸۴ واحد مسکونی داشته باشند.
• متقاضیان باید توانایی تامین هزینه ساخت مسکن و پرداخت اقساط ماهانه را داشته باشد.
• متقاضیان این طرح برای دریافت تسهیلات بانکی نباید هیچ‌گونه منع قانونی مانند چک برگشتی را داشته باشد.
• متقاضیان باید امکان سپرده‌گذاری حداقل ۳۰ درصد هزینه ساخت علاوه بر پرداخت بر تسهیلات بانکی را داشته باشند.

بیشتر بخوانید: وام ساخت مسکن چیست و به چه افرادی تعلق می‌گیرد؟

شرایط ثبت نام طرح مسکن ملی

در پروژه طرح ملی مسکن ۵۰ تا ۶۰ درصد از واحدهای مسکونی این پروژه مربوط به سازنده می‌باشد و سهم دولت حدودا ۳۰ و ۴۰ درصد می‌باشد. متقاضین پس از ثبت نام در داخل سامانه طرح جامع اقدام مسکن ملی و پس از تایید و ارسال مدارک باید در هنگام عقد قرارداد ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان پرداخت کنند و ۱۵ درصد از مبلغ در پایان فوندانسیون، ۲۵ درصد در پایان مرحله اسکلت، ۲۵ درصد در پایان سفت ‌کاری، ۲۰ درصد در پایان نازک کاری و ۱۵ درصد باقی‌مانده را هم در زمان تحویل کلید باید پرداخت کنند.

مراحل اقدام طرح ملی مسکن

مراحل اقدام طرح ملی مسکن به شرح زیر است که باید به ترتیب از ۱ تا ۸ مرحله انجام شود:


۱- ثبت ‌نام در سامانه طرح اقدام ملی مسکن
۲- ارسال مدارک مورد نیاز از جمله اطلاعات شخصی و مدارک مربوط به سکونت در شهر مورد نظر
۳- ارائه مدارک برای دریافت وام از بانک مسکن
۴- بانک در مورد متقاضی بابت نداشتن هرگونه چک برگشتی و تسهیلات معوقه استعلام می‌کند.
۵- انتخاب طرح مورد نظر
۶- از سوی وزارت مسکن و شهرسازی، پیش پرداخت ۳۰ درصدی مشخص می‌شود که باید پرداخت شود.
۷- شروع ساخت واحد مسکونی
۸- تحویل واحد مسکونی

مراحل اقدام طرح ملی مسکن

ویژگی خانه‌های طرح ملی مسکن

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در مورد مسکن مهر وجود دارد تعداد زیاد طبقات که در حاشیه‌نشینی و نداشتن امکاناتی مانند حمل و نقل عمومی و امنیت پایین برای ساکنین می‌باشد. دولت هم در این راستا برای برطرف کردن این مشکلات در طرح اقدام ملی مسکن طبقات این ساختمان‌ها را حداکثر ۷ طبقه ساخته و درنزدیکی شهرها و جایی غیر از حاشیه شهرها اقدام به ساخت کرده است.


کیفیت ساخت مسکن‌های طرح ملی بستگی به نظارت انبوه‌سازان دارد که در دستور کار دولت باید قرار گرفته است. عدم ساخت خانه در حاشیه شهرها خود موجب افزایش هزینه زمین شده است و در این طرح همین موضوع باعث افزایش واحدهای مسکونی شده است.

طرح مسکن ملی در کدام شهرها درحال اجرا است؟

تصمیم دولت در ابتدای طرح ملی مسکن بر این بود که ابتدا در شهرهای پرند و پردیس استان تهران و هشتگرد در استان البرز اجرا شود ولی در مرحله دوم ثبت‌نام طرح ملی مسکن زنجان، اصفهان،شیراز، خراسان جنوبی، کرمان و هرمزگان به لیست اضافه شده‌اند.
در زیر به شهرهای هر طرح ملی مسکن زنجان، اصفهان، خراسان جنوبی، کرمان و هرمزگان به صورت مجزا اشاره می‌شود:
ثبت ‌نام طرح ملی مسکن کرمان برای شهرهای ارزوئیه، محی آباد، باغین، چترود، هجدک، رابر، فهرج، نرماشیر، کرمان، سیرجان، بم، بزنجان، ریحان، هماشهر، جوزم، دهج، شهداد، اندوهجرد، گلباف، جوپار، ماهان، خاتون آباد، عنبرآباد، منوجان، رودبار، قلعه‌گنج و فاریاب، نظام‌شهر، جیرفت، کهنوج است.
ثبت نام طرح ملی مسکن اصفهان برای شهرهای کاشان، نایین و انارک، قمصر، جوشقان قالی است. در طرح مسکن ملی اصفهان شهرهای بهارستان، ساکنان پنج شهرستان فلاورجان، لنجان، خمینی شهر، نجف‌آباد و اصفهان و ساکنان سراسر استان در این طرح حضور خواهند داشت.
ثبت نام طرح ملی مسکن خراسان جنوبی در شهرهای طبس، نهبندان و بیرجند است.

ثبت نام طرح ملی مسکن زنجان در شهرهای زنجان و آب بر و در استان هرمزگان برای شهر جاسک است.
طرح مسکن ملی مشهد در ۳۴ شهر خراسان رضوی شامل سبزوار، مشهد، تربت‌حیدریه، قدمگاه، خرو، سنگان، قاسم آباد، مزداوند، قلندرآباد، سفیدسنگ، یونسی، همت آباد، جغتای، نقاب، داورزن، گلبهار، بینالود، فرهادگرد، انابد، جنگل، رشتخوار، شهرزو، کندر، یونسی، همت آباد، کاشمر، تایباد، درگز، گناباد، بردسکن، خواف، رباط سنگ، روداب، ششتمد، کاخک، درود انجام می‌شود.

ثبت نام دومین مرحله طرح ملی مسکن سال ۱۴۰۰

براساس آخرین اخبار بازار مسکن دردوکیم مرحله طرح ملی مسکن برا ی ۱۸۳ شهر جدید امکان ثبت‌نام فراهم شده که با احتساب شهرهای ثبت‌نام شده در مراحل گذشته، به ۷۷۰ شهر افزایش پیدا کرده است. و این روند در حال افزایش می‌باشد.
متقاضیان باید با ۴۰ میلیون تومان مبلغ اولیه در مرحله ابتدای ثبت نام کنند و بقیه مبلغ را در حین پروژه پرداخت کنند.
در استان تهران در دوره های قبلی ۲۰ شهر و۴ شهر جدید پرند، ایوانکی، پردیس و هشتگرد ثبت نام انجام شده بود ولی در مرحله جدید اراضی در نسیم‌شهر و رباط‌کریم درنظر گرفته شده است.
ثبت‌نام طرح ملی مسکن در استان‌های تهران، ایلام، بوشهر، خراسان شمالی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، کرمان، کردستان، قزوین، مازندران و… انجام خواهد شد.

جمع بندی

  • از شروع طرح اقدام به مسکن ملی تا الان موجب شده که قیمت ملک در شهرهای بزرگ کاهش یابد.
  • یک سری از شرط ها در طرح اقدام ملی مسکن وجود دارد که شامل متاهل باشد، در شهر مورد تقاضا سکونت داشته باشد و از تسهیلات دولتی برای خرید خانه استفاده نکرده باشد و چند مورد دیگر که باید داشته باشند.
  • برای دهک‌های یک و دو توسط نهاد‌هایی مانند کمیته امداد و بهزیستی مسکن اختصاص داده می‌شود.
  • متقاضیان مسکن ملی تهران در شهرها یتازه تاسیس پردیس و پرند صاحب خانه می‌شوند و مسکن ملی تهران مانند مسکن ملی پردیس با استقبال خوبی همراه است.
به این نوشته رای دهید
[کل: 5 میانگین: 4.2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *