نکات و راهنمای خرید خانه در تهران

خرید خانه در تهران
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

از آنجا که تهران شهری با ۲۲ منطقه و خانه‌های زیاد است خرید خانه در تهران نیز می‌تواند برای هر فرد خریداری یک تصمیم مهم باشد. هر چند که ممکن است شما قصد رهن و اجاره خانه در تهران داشته باشید، در هر دو حالت نکاتی هست که کمک می‌کند تصمیمات بهتری بگیرید.

خانه مانند وسایل دیگر نیست که زمانی که آن را خریدیم و از آن استفاده کردیم بعد آن را کنار بگذاریم و بیخیال آن بشویم. شما قرار است برای مدتی طولانی در خانه زندگی کنید و یک محله را در تهران برای زندگی کردن انتخاب کنید.

اولین نکته مهم که باید در نظر داشت انتخاب محله‌ای مورد نظر برای زندگی کردن است. شاید حتی انتخاب محله مناسب از زیبایی‌های یک خانه مهم‌تر باشد. خود همین به ویژگی‌های شخصیتی شما بر می‌گردد اینکه شما به دنبال آرامش هستید یا اینکه شلوغی برای شما اهمتی ندارد و با آن مشکلی ندارید؟

پیشنهاد مطالعه: همه چیز درباره خرید خانه در منطقه ۱ تهران

منظقه مورد نظر را بررسی کنید

هنگام خرید خانه در تهران شما باید تمامی دسترسی‌ها را بررسی و زیر نظر داشته باشید که بعداً دچار مشکل نشوید. این دسترسی‌ها شامل:

  • دسترسی به امکانات آن منطقه مانند کلینیک‌ها، مترو، بیمارستان‌ها، فضاهای سبز و…
  • دسترسی خانه به فروشگاه‌ها
  • دسترسی به مرکز شهر

شما در طول زندگی از تمامی این امکانات استفاده می‌کنید بنابراین خیلی مهم است که آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید و بهترین منطقه را برای خرید خانه در تهران انتخاب کنید.
برای اینکه راحت‌تر این موارد را بررسی کنید می‌توانید به نزدیک‌ترین بنگاه املاک مراجعه کنید و از آن‌ها راهنمایی بخواهید.

خرید خانه در تهران با ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون

شما با داشتن مبلغی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان در تعداد زیادی از محله‌های تهران آپارتمان‌های زیر ۱۰ سال ساخت را برای خرید پیدا کنید. بر اساس معاملاتی که در مناطق ۲۲ گانه تهران صورت گرفته، احتمال پیدا کردن خانه مناسب در مناطق ۱۰ و ۱۱ نسبت به سایر مناطق تهران بیشتر است. برای مثال در محله توحید، خانه‌ای با ۶۰ متر مساحت و سن بنا ۸ سال با قیمت کل ۲۳۰ میلیون تومان موجود است. یا در تهرانپارس خانه ۷۰ متری ۲۸۰ میلیون تومان نیز یافت شده است.

شما برای خرید خانه در تهران به حداقل ۲۵۰ میلیون تومان و برای خرید خانه در کرج نیز به حداقل ۱۵۰ میلیون تومان بودجه نیاز خواهید داشت. البته با شرایط وام مسکن ۱۴۰۰ شما می‌توانید بیش از نیمی از هزینه خرید خانه در تهران را جور کنید.

اگر بخواهید یک آپارتمان کوچک که متراژی بین ۴۰ تا ۶۵ مترمربع دارد و سال ساخت آن بین ۱۲ تا ۲۰ سال است بخرید باید بودجه‌ای بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان در اختیار داشته باشید.

ویژگی‌های خانه را با دقت بررسی کنید

بعد از اینکه منطقه و محله مورد نظر خود را انتخاب کردید قدم مهم بعدی ویژگی‌های خانه مورد نظرتان است. اکثر افراد قبل از خرید خانه در تهران ویژگی‌های خانه دلخواه خود را می‌دانند و حتی آن را یادداشت کنند. اگر شما تا به حال اینکار را انجام نداده‌اید حتماً انجامش دهید. چرا که باعث می‌شود هنگام خرید خانه بدانید که دقیقاً چه چیزی را می‌خواهید.

ممکن است برای افراد نوردهی خانه، شمالی یا جنوبی بودن، داشتن بالکن و فضای سبز، داشتن حیاط، پارکینگ، انباری و… از اجزای مهم یک خانه باشد. هر چقدر که امکانات یک خانه بیشتر شود قیمت آن نیز افزایش می‌یابد بنابراین با توجه به بودجه‌ای که دارید بهترین انتخاب را داشته باشید.

خرید خانه با بودجه کم

سؤال بسیاری از افراد این است که چطور با بودجه کم صاحب خانه شویم؟ اگر بودجه کمی در اختیار دارید در کرج می‌توانید آپارتمان‌های قدیمی و با متراژ پایین را برای خرید پیدا کنید. قیمت این آپارتمان‌ها می‌تواند حداقل ۱۵۰ میلیون تومان باشند. کرج نسبت به تهران از بافت شهری مدرن‌تری برخوردار است و دسترسی به امکانات و خدمات رفاهی نیز راحت‌تر است.

نکات زیر را نیز در نظر داشته باشید:

  • از خانه‌ها و آپارتمان‌های بیشتر از ۴ طبقه و بدون آسانسور خودداری کنید چون باعث رفت و آمد سخت خودتان و مهمانان می‌شود.
  • به استانداردهای حمام و سرویس بهداشتی دقت کنید
  • به دو جداره بودن درب‌ها و پنجره‌ها دقت کنید
  • به نمای ساختمان و کیفیت آن توجه کنی
  • تعداد اتاق خواب‌ها را بررسی کنید

بودجه خود را از قبل مشخص کنید

این سؤال را قبل از خرید خانه در تهران از خود بپرسید. من چه مبلغی برای خرید خانه در نظر دارم؟ در قسمت ویژگی‌های خانه مورد نظر همانطور که گفته شد هر چقدر که امکانات یک خانه بیشتر و مدرن‌تر باشد مسلماً قیمت آن نیز بالاتر است. بنابراین شما باید با توجه به بودجه‌ای که دارید باید خانه رویایی‌تان را انتخاب کنید. قیمت خانه در مناطق ۲۲ گانه تهران با یکدیگر متفاوت است. مثلاً خرید خانه در منطقه ۱ تهران با دیگر مناطق بسیار متفاوت است و باید بودجه بیشتری داشته باشید.

جمع‌بندی

یکی از کارهای مهمی که هر فردی در زندگی حداقل یکبار آن را انجام می‌دهد خرید خانه است. خرید خانه در تهران یکی از انتخاب‌های افراد است که به دلیل مهاجرت یا هر چیز دیگری اتفاق می‌افتد. ولی مهم‌تر از آن نکاتی است که در فرآیند خرید باید در نظر داشت. بودجه، ویژگی‌های خانه، منطقه و محله مورد نظر از جمله این موارد هستند.

به این نوشته رای دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *