همه چیز درباره خرید خانه در شهرک اندیشه

همه چیز درباره شهر جدید اندیشه
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

خرید خانه شهرک اندیشه یکی از پرطرفدارترین خریدهای این روزهای افراد است که استقبال زیادی از آن می‌شود. کسانی که توان مالی برای اجاره واحدهای مسکونی در تهران را نداشته باشند به اجاره خانه در شهرک اندیشه روی می‌آورند که اتفاقاً ارزان‌تر و بصرفه‌تر است. یکی دیگر از دلایلی که شهرک اندیشه را مهم‌ کرده موقعیت جغرافیایی و نزدیک بودن آن به پایتخت است.

معرفی شهر جدید اندیشه

نوین شهر اندیشه یا شهر جدید اندیشه یکی از شهرهای استان تهران است که در بخش مرکزی شهرستان شهریار قرار دارد. این شهر که قبلاً با نام شهرک جدید اندیشه نیز شناخته می‌شد، یکی شهرهای پرجمعیتی است که با وجود صدهزار نفر جمعیت فرمانداری مستقلی ندارد و هنوز زیر نظر فرمانداری شهرستان شهریار قرار دارد. شهر جدید اندیشه دارای ۶ فاز است که در ۲۰ کیلومتری تهران، ۷ کیلومتری جنوب شرقی کرج و ۳ کیلومتری شمال غربی شهریار قرار دارد. یکی از ویژگی‌های شهر اندیشه این است که فاز ۲، ۳، ۴ و ۵ آن با قوانین جدید شهرسازی ساخته و طراحی شده است.

هدف از به وجود آمدن شهر اندیشه در ابتدا به عنوان «کنترل کننده» سرریز جمعیت کلانشهر تهران بود اما در ادامه جهت آن به سمت تجاری شدن پیش رفت. علاوه بر این شهرک اندیشه یکی از شهرهای پیشتاز در عرصه فرهنگی، هنری و ورزشی است.

«بازار ایرانی اسلامی» اندیشه نیز در این شهرک به سبک میدان نقش جهان اصفهان ساخته شده که یکی از مکان‌های تجاری و تفریحی آن به شمار می‌رود.

شهرک جدید اندیشه

اهداف دیگر ایجاد شهر اندیشه

  • حفظ تعادل اکولوژی منطقه
  • جذب جمعیت سرریز منطقه شهری تهران
  • نزدیکی محل کار، مسکن و خدمات شهری به یکدیگر
  • جلوگیری از حاشیه‌نشینی و توسعه گسترش ناهنجار شهرها

برای خرید خانه شهرک اندیشه کدام محله مناسب‌تر است؟

برای خرید خانه شهرک اندیشه اولین اصلی که باید در نظر داشته باشید این است که چقدر بودجه در اختیار دارید؟ و بعد از آن می‌توانید فاکتورهای دیگر مانند دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی، رشد قیمت ملک در این منطقه، آب و هوا، متراکم بودن جمعیت، دسترسی راحت به امکانات خدماتی و رفاهی، نزدیکی به محل کار و… را در نظر بگیرید.

محلات شهرک اندیشه تهران

شهرک اندیشه دارای شش فاز است که به جز فاز ۱ تمام آن‌ها براساس اصول جدید شهرسازی طراحی و پیاده‌سازی شده‌اند. این امر باعث شده تقاضای خرید خانه شهرک اندیشه بالا برود.

فاز ۱

در فاز یک اندیشه بافت شهرسازی قدیمی و به شیوه سنتی است. از طرفی این فاز به عنوان بخشی از شهرداری شهر جدید اندیشه به حساب نمی‌آید و تنها به عنوان ناحیه یک شهرداری شهریار شناخته می‌شود. روند مهاجرت افراد به سمت شهر جدید اندیشه و در فاز یک آن باعث شده که زمین‌ها و منازل از حالت ویلایی سابق خود به آپارتمان‌هایی جهت سکونت جمعیت، تبدیل شوند. از شهرک‌های این فاز می‌توان به: شهرک مریم، شهرک المهدی و شهرک رفاه اشاره کرد.

پیشنهاد مطالعه: همه چیز درباره خرید خانه در منطقه ۹ تهران

فاز ۲

فاز ۲ در شهر جدید اندیشه، در سال ۱۳۷۰ ساخته و هدف اصلی آن ایجاد بلوک‌هایی برای فرهنگیان بود. متراژهایی که در این فاز قرار دارند معمولاً بالا هستند. فاز ۲ از نظر موقعیت جغرافیایی در شمال غربی فاز ۱ و غرب فاز ۳ قرار دارد. به دلیل وجود بلوک‌های زیاد خرید خانه شهرک اندیشه در این فاز تقاضای کمتری دارد و البته به سرمایه بالایی نیاز دارد. چرا که سیستم شهرسازی آن منظم و از تردد کمتری برخوردار است.

فاز ۳

در سال ۱۳۷۰ فاز ۳ اندیشه در زمینی به مساحت ۳۶۰ هکتار طراحی شد و براساس کاربری مصوب در مراحل متعددی واگذار شد. اصول شهرسازی در این فاز از شهرک اندیشه مدرن و جدید بوده که زیرساخت‌های آن بسیار مطلوب و بهینه است. مجتمع‌های تجاری بزرگی در فاز ۳ قرار دارد که شامل: نگارستان، میلاد، نور، تیراژه و… هستند. علاوه بر این بوستان‌ها و مجموعه‌های ورزشی و آبی زیادی نیز در این فاز به بهره‌برداری رسیده است.

فاز ۳ نسبت به بقیه فازهای شهرک اندیشه از امکانات و خدمات رفاهی مجهزتری برخوردار است. برای مثال در ضلع شرقی آن شهرک صدف قرار دارد که بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی نور، سازمان فنی و حرفه‌ای و دانشگاه پیام نور در آن واقع شده و در کنار آن در قسمت جنوبی شهرک صدف، شهرک اداری شهرستان شهریار قرار گرفته است.

فاز ۴

یکی دیگر از فازهای شهرک اندیشه فاز ۴ است که بافت خانه‌های آن اغلب سازمانی و ملک‌های ویلایی در آن قرار دارد. «بازار بزرگ ایرانی اسلامی» نیز در این فاز قرار دارد که از نقش جهان اصفهان ایده و الهام گرفته است. حتی این بازار را به عنوان قلب اقتصادی فاز ۴ شهرک اندیشه می‌شناسند.

فاز ۵

فاز ۵ شهرک اندیشه با مساحت ۱۹۴ هکتار در کنار جاده کرج-شهریار و قسمت شمالی فاز ۴ قرار دارد که دارای مجتمع‌های تجاری، مدارس، مسجد و فرهنگسرای سعدی است. خانه‌هایی که در این فاز قرار دارند ترکیبی از ویلایی و آپارتمانی هستند که با متراژهای بالا ساخته شده‌اند. محله‌هایی که در این فاز قرار دارند بسیار آرام‌تر و کم‌تراکم‌تر نسبت به فازهای دیگر است.

فاز ۶

یکی از ویژگی‌هایی که فاز ۶ شهرک اندیشه دارد و اغلب برای خرید خانه شهرک اندیشه مردد می‌شوند این است که شهرداری اغلب به زمین‌های آن مجوز ساخت نمی‌دهد و دلیل آن هم خصوصی بودن این بخش است.

به این نوشته رای دهید
[کل: 3 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *