چگونه برای ملک خود مستأجر خوب پیدا کنیم؟

مستأجر خوب
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

چطور یه مستأجر خوب پیدا کنم؟ این سؤالی است که بسیاری از مالکان هنگام اجاره خانه از خودشان می‌پرسند. اگر هر مالکی وظیفه خود را به خوبی بشناسد می‌تواند مستأجران خوبی نیز به پیدا کند.

هر چقدر که شما به عنوان مالک، خانه را بصورت مطلوب و قابل سکونت آماده کنید. و تمام تعمیرات آپارتمان اعم از شیرآلات، پکیج گرمایشی و سرمایشی خانه را تعمیر کنید آنوقت می‌توانید انتظار داشته باشید که مستأجر خوب به سمت شما خواهد آمد.

درست است که مستأجر بصورت موقت با توجه به قوانین و مقررات ساختمان صاحب خانه است، این بدان معنی است که حق سکونت دارد و صاحب خانه اصلی محسوب نمی‌شود. در نهایت اگر که شما خانه را صحیح و سالم تحویل مستأجر دهید، او نیز مؤظف است خانه را سالم تحویل مالک دهد.

مستأجر خوب چه ویژگی‌ها و انتظاراتی دارد؟

اگر که شما به عنوان مالک، ویژ‌گی‌ها و انتظارات مستأجران را بشناسید بهتر می‌توانید مستأجر خوب برای خانه خود پیدا کنید. در ادامه ویژگی‌های یک مستأجر خوب را با همدیگر مرور می‌کنیم:

 • مستأجر خوب تمایل دارد از ابتدا مسائل را روشن کند.
 • او چیزی برای پنهان کردن در طی فرآیند اجاره ندارد و بسیار شفاف است.
 • مستأجر در برابر هرگونه اختلافی تمایل به مذاکره‌ی مصالحت آمیز دارد و از هرگونه تنش دوری می‌کند.
 • یک مستأجر خوب تمام تلاش خود را می‌کند با رعایت کردن قوانین و مقرارت ملکی مسئولیت پذیر باشد.

داشتن تمام این ويژگی‌ها از طرف مستأجر باعث می‌شود که یک رابطه اطمینان بخش و با اعتماد و احترام متقابل بین او و مالک شکل بگیرد.

راهکارهای پیدا کردن مستأجر خوب

بعد از اینکه ویژگی‌های یک مستاجر خوب را شناختیم به این پرسش می‌رسیم که حال چگونه یک مستأجر خوب پیدا کنیم و راهکارهای آن چیست؟ در ادامه، این راهکارها را بررسی می‌کنیم.

مستأجران خوب

تعداد متقاضیان خود را بالا ببرید

اولین و بهترین راهکار این است که سعی کنید افراد بیشتری برای انتخاب داشته باشید. این راهکار به شما کمک می‌کند که شانس بیشتری برای پیدا کردن مستأجر خوب داشته باشید. شما به عنوان مالک باید ملک خود را به اندازه مجوز بودجه به بازار عرضه کنید.

شما باید در منطقه در مورد تقاضای نوع ملک خود تحقیق کنید و برای انواع مستأجران بازاریابی کنید. اگر شغل شما خرید و فروش ملک باشد، حتی می‌توانید روی ملک‌های دارای اجاره با جذابیت خاص سرمایه‌گذاری کنید.

به دوستان و آشنایان خود اطلاع دهید

ممکن است تعدادی از دوستان، آشنایان و نزدیکان شما به دنبال خانه برای اجاره باشند. این می‌تواند فرصتی باشد که شما ملک‌تان را به نزدیک‌ترین افراد که با شما در ارتباط هستند اجاره دهید. البته ممکن است که شما به عنوان مالک دوست نداشته باشید که ملک خود را به آشنایان خود اجاره دهید. اما در هر صورت اجاره دادن ملک به نزدیک‌ترین افراد باعث می‌شود که خیالتان بابت داشتن یک مستأجر خوب راحت باشد.

نکته مهم دیگر در این نوع راهکار این است که حتماً باید مراحل قانونی را با مستآجر خود که از آشنایان شما هستند طی کنید که مسئله‌ای بوجود نیاید.

از مشاوران املاک کمک بگیرید

یکی از راه‌های پیدا کردن مستأجر خوب این است که بنگاه‌های املاک محله خود را بشناسید و ملک خود را در اختیار آن‌ها بگذارید. از مزایای این کار این است که: مشاورین املاک با روش‌های حرفه‌ای مذاکره‌ خود، مستأجر خوب و مناسب را برای شما پیدا می‌کنند.

در این روش باید این نکته را به یاد داشته باشید که اطلاعات خانه خود را به طور کامل در اختیار مشاور املاک قرار دهید تا مستأجر با سؤال‌های زیاد روبرو نشود.

پرسیدن سؤال از مستأجر

یکی از راه‌هایی که می‌توانید با آن یک مستأجر خوب را بشناسید این است که سؤالات مهمی را از او بپرسید تا شناخت بهتری از همدیگر پیدا کنید. سؤالات زیر را در ذهن خود داشته باشید:

 • چند نفر هستند و چه کسی با آن‌ها قرار هست زندگی کنند؟
 • از آن‌ها بپرسید که چرا در حال جابجایی هستند؟
 • آیا حیوانات خانگی دارند و یا سیگاری هستند؟
 • چه مدت می‌خواند ساکن ملک شما باشند؟
 • چه مشکلاتی با صاحبخانه قبلی داشته‌اند؟
 • کجا مشغول به کار هستند؟
 • قبلاً کجا ساکن بوده‌اند؟

در نهایت:

برای پیدا کردن یک مستأجر خوب نیاز به صبر و حوصله شما دارد. اما در نهایت این را به ذهن‌تان بسپارید که این صبر ارزشش را دارد چرا که با مستأجران خوب معامله خواهید کرد. شما با ارتباط صمیمانه با مستأجر خود می‌توانید خودتان نیز زندگی آرامی داشته باشید.

به این نوشته رای دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *