همه چیز درباره خرید خانه در منطقه ۱۴ تهران

خرید خانه در منطقه ۱۴ تهران
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

منطقه ۱۴ تهران یکی از مناطق ۲۲ گانه شهر تهران است که در شرق آن قرار گرفته و دارای شش ناحیه و ۲۶ محله می‌باشد و بیشترین محلات را در بین مناطق دیگر به خود اختصاص داده است. این منطقه در مجاورت منطقه ۱۲ تهران ، منطقه ۱۳ تهران و منطقه ۱۵ تهران قرار گرفته که حد فاصل خیابان‌های هفده شهریور از غرب، از جنوب به خاوران، از شمال به خیابان پیروزی و از سمت شرق نیز به بسیج ختم می‌شود.

این منطقه جزء مناطق کم وسعت شهر تهران به شمار می‌رود که مساحت بدون حریم آن ۵۴ کیلومتر و با احتساب حریم برابر ۲۳ کیلومتر می‌باشد و به این ترتیب حدود ۲ درصد از کل مساحت پایتخت را شامل دربرگرفته است.

قیمت خرید خانه در منطقه ۱۴ تهران

با توجه به میانگین قیمت خانه و نوسان قیمت مسکن منطقه ۱۴ در این منطقه، خرید خانه در منطقه ۱۴ تهران انتخاب مناسبی برای شماست. محله‌های مهم این منطقه شامل دولاب، سلیمانیه، چهارصد دستگاه، کوی بانک رهنی، صد دستگاه، سرآسیاب و قصر فیروزه است که قیمت خرید خانه در هر کدام از این محله‌ها با توجه به بافت و امکانات آن متفاوت است. البته محله‌های گران قیمت تهران در این منطقه نیز وجود دارد که شامل: پرستار، ابوذر، نبی اکرم و شهدای گمنام است.

ویژگی‌های اصلی منطقه ۱۴ تهران

این منطقه نیز مانند دیگر مناطق ۲۲ گانه تهران دارای ویژگی‌هایی است که شامل:

 • دسترسی مناسب به شریان اصلی شهریور
 • داشتن ۵ ایستگاه مترو در محله‌های گوناگون آن
 • بافت شهری قدیمی
 • برخورداری از فضای سبز مناسب با مساحت منطقه

اگر تمام این مولفه‌ها را در کنار پیش‌بینی قیمت مسکن در این منطقه کنار هم قرار بدهید می‌توانید انتخاب مناسب‌تری برای خرید خانه در محلات آن داشته باشید.

نقشه منطقه ۱۴ تهران

منطقه ۱۴ یکی از پرتراکم‌ترین مناطق تهران به حساب می‌آید و به خاطر همین تراکم جعمیت باعث شده پرمعامله‌ترین منطقه نیز شناخته شود. هزینه‌های مسکن در این منطقه مناسب است و افراد با بودجه نسبتاً پایینی می‌توانند نیازها‌ی مسکن خود را در این منطقه برآورده کنند. نقشه منطقه ۱۴ تهران در تصویر زیر قابل مشاهده است.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای کامل استفاده از متروی تهران

نقشه منطقه ۱۴ تهران

محله‌های منطقه ۱۴ تهران

قبل از اینکه بخواهید محله‌های منطقه ۱۴ تهران را بشناسید خوب است که بدانید براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت این منطقه ۴۸۴/۳۳۳ نفر بوده که شامل ۲۴۴/۱۲۲ نفر مرد و ۲۴۰/۲۱۱ نفر زن می‌باشد.

محله چهارصد دستگاه

محله چهارصد دستگاه از شمال به خیابان پیروزی، از سمت جنوب به محله دولاب، از غرب با خیابان شکوفه و از شرق نیز با محله سلیمانیه همسایه است. این محله از نظر بافت شهری بسیار قدیمی است. چهارصد دستگاه در سال ۱۳۲۳ شروع به رشد می‌کند و ساختمان‌های مسکونی در آن ساخته می‌شود که در سالیان بعد اقشار فرهنگی در آن سکونت می‌کنند. احداث بزرگراه امام علی باعث تخریب قسمتی از این محله شد اما همچنان بافت قدیمی آن حفظ شده است.

قیمت خرید خانه در محله صد دستگاه

یکی از محله‌های منطقه ۱۴ تهران صد دستگاه است که از شمال به خیابان پیروزی، از غرب با شاه‌آبادی و دهم فروردین، از شرق به بلوار نبرد شمالی و از جنوب نیز به بزرگراه حقانی ختم می‌شود. خیابان‌های فرعی منظمی در زمان پهلوی دوم در محله صد دستگاه ساخته شد و به دنبال آن ساختمان‌های مسکونی احداث شد که معلمان در آن سکونت داشتند. قیمت خرید خانه در محله صد دستگاه پایین است به همین دلیل متقاضیان زیادی دارد و همین باعث شده جمعیت این محله بالا باشد. یکی از ویژگی‌های مهم این محله دسترسی راحت و آسان آن به نقاط دیگر شهر است که به خاطر وجود ایستگاه‌های مترو و بزرگراه امام علی این اتفاق افتاده است.

پیشنهاد مطالعه: معرفی محله های قدیمی تهران

محله دولاب

یکی دیگر از محله‌های منطقه ۴ تهران که بسیار نیز قدیمی و فرسوده است محله دولاب است که از سمت غرب به محله خاوران، از سمت شرق به بزرگراه امام علی، از سمت شمال به بزرگراه محلاتی و از سمت جنوب نیز به بزرگراه خاوران ختم می‌شود. یکی از دلایل شهرت این محله وجود دروازه دولاب در آن است.

محله فرح آباد

محله فرح آباد در شمال شرق منطقه ۱۴ قرار دارد. بلوارهای مهم و اصلی این محله شامل: بلوار ابوذر، خیابان‌های افراسیابی، شهرابی، پاسدار گمنام و پرستار است. این محله ساختمان‌هایی با بافت قدیمی دارد که اخیراً اغلب خانه‌ها در آن نوساز شده‌اند.

امکانات منطقه ۱۴ تهران

داشتن امکانات رفاهی و خدماتی مناسب خرید خانه در منطقه ۱۴ تهران را راحت و مناسب کرده است. بوستان بسیج و شهربازی آن، بوستان نارنج، بوستان زیتون، بوستان گلسار و بوستان شکوفه از مکان‌های تفریحی خوب این منطقه به شمار می‌روند.

مکان‌های فرهنگی آموزشی منطقه چهارده تهران:

 • خانه فرهنگ ابوذر
 • فرهنگسرای اخلاق
 • خانه فرهنگ شهید اندرزگو
 • خانه فرهنگ قرآن

سینماها:

 • سینما میلاد
 • سینما ناهید
 • سینما پیروزی
 • سینما شکوفه

ایستگاه‌های مترو:

 • ایستگاه مترو پیروزی
 • ایستگاه مترو نبرد
 • ایستگاه مترو شهید کلاهدوز
 • ایستگاه مترو نیروی هوایی
 • ایستگاه مترو ابن‌سینا

به این نوشته رای دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *