همه چیز درباره استعلام ثبت اسناد و املاک

همه چیز درباره استعلام ثبت اسناد و املاک
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

نام استعلام یا در حالت کلی « استعلام ثبت اسناد و املاک » واژه‌ای است که زیاد به گوش شما خورده است. آیا معنی آن را می‌دانید؟ اگر شما بخواهید متوجه شوید که ملکی که در اختیار دارید به نام شما هست یا خیر باید از استعلام استفاده کنید. در معاملات و خرید و فروش مسکن استعلام به چند روش استفاده می‌شود که یکی از این روش‌ها استعلام سند مالکیت با کد ملی است.

گرفتن استعلام سند ملک نیز قوانین و مقررات و روش‌های خود را دارد که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهی شد.

استعلام سند مالکیت با کد ملی

هدف از استعلام سند مالکیت با کد ملی این است که فرد بداند آیا ملک به نام خودش هست یا خیر. چرا که هر فردی اگر شش دانگ ملک به نام خودش باشد این حق را دارد با مراجعه به سازمان ثبت اسناد و املاک استعلام سند را بگیرد و نسبت به آن آگاه باشد. از طرف دیگر هرکس نمی‌تواند ملک‌های دیگر را پیگیری کند برای اینکه بداند به نام چه کسی مانند همسر، دوست و فامیل است! این کار قابل انجام نیست و کسی حق آن را ندارد، مگر اینکه مشکل قانونی بوجود بیاید و طی یک روند مشخصی این کار انجام شود.

قوانین اداره ثبت اسناد

یکی از ویژگی‌های بارز اداره ثبت اسناد و املاک این است که حریم خصوصی افراد کاملا حفظ می‌شود، و در رابطه با استعلام ثبت اسناد و املاک اطلاعات هیچ شخصی تحت هیچ عنوان در اختیار فرد دیگری قرار نمی‌گیرد. حتی اگر این فرد از نزدیک‌ترین بستگان باشد. این کار زمانی امکان‌پذیر است که حکم قضایی در دست فرد باشد و مراجع قانونی آن را تأیید کرده باشند.

وظایف سازمان ثبت اسناد و املاک کشور چیست

یکی از قدیمی‌ترین دستگاه‌های حاکمیتی کشور سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است که مأموریت تثبیت و حمایت از حقوق مالکیت مشروع و قانونی اشخاص حقیقی و حقوقی جامعه را بر عهده دارد. این سازمان نقش مؤثری در روابط و مناسبت‌های اقتصادی و اجتماعی کشور برعهده می‌گیرد.

تثبیت،‌ مستندسازی مالکیت‌ها، ثبت شرکت‌های تجاری و مؤسسات غیرتجاری، تنظیم اسناد رسمی و وقایع ازدواج و طلاق، طرح‌های صنعتی، علائم تجاری، نشانه‌های جغرافیایی، ثبت اختراعات و اجرای مفاد اسناد رسمی برعهده سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است. کلیه دفاتر اسناد رسمی،‌ دفاتر ازدواج و طلاق که به عنوان نهادهای تخصصی فعالیت می‌کنند تحت نظارت این سازمان فعالیت می‌کنند.

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

استعلام سند ملک با استعلام معاملات چه تفاوتی دارد؟

در استعلام معاملات اگر طرف قرارداد کد ملی و کد رهگیری داشته باشد می‌تواند استعلام معاملات را بگیرد. اما این نکته را باید در نظر داشت که این استعلام با استعلام ثبت اسناد و املاک کاملا متفاوت است. استعلام سند ملکی جزء اطلاعات شخصی افراد محسوب می‌شود. این در حالی است که قراردادهای معاملات مسکن امکان استعلام بصورت آنلاین را دارند اگر که طرف قرارداد کدملی و کد رهگیری قرارداد را داشته باشد.

پس بنابراین استعلام معاملاتی که صورت می‌گیرد به دو صورت است:

  1. استعلام با استفاده از کد ملی طرف قرارداد
  2. استعلام با استفاده از کد رهگیری قرارداد

استعلام معامله‌ها به سادگی صورت می‌گیرد و شما می‌توانید آنلاین آن را دریافت کنید که این با استعلام سند ملکی متفاوت است چرا که سند ملکی حاوی اطلاعات شخصی است.

برای مطالعه بیشتر: انواع سند ملکی

انواع استعلامات آنلاین

بسیاری از استعلام ثبت اسناد و املاک بایستی بصورت حضوری و توسط شخص مالک و صاحب سند صورت بگیرد، ولی با این حال استعلاماتی نیز وجود دارند که بصورت آنلاین و از سایت رسمی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور امکان‌پذیر است.

برای اینکه بخواهید اوراق اسناد رسمی را تصدیق کنید می‌توانید از طریق فرمی که در سایت سازمان ثبت اسناد موجود است این کار را انجام دهید. در این حالت شما نیازمند شناسه سند و رمز تصدیق پیگیری هستید.

یکی دیگر از استعلاماتی که می‌توانید از طریق سایت سازمان ثبت اسناد دریافت کنید «فرم پیگیری آخرین وضعیت استعلام الکترونیکی ملک» می‌باشد. زمان‌هایی که بخواهید آخرین وضعیت ملک خود را بدانید این استعلام به کار شما می‌آید. شما با داشتن شناسه یکتای ۱۸ رقمی می توانید از طریق صفحه پیگیری آخرین وضعیت استعلام الکترونیکی ملک این استعلام را مشاهده کنید. استعلام ممنوع الخروجی و استعلام شناسه ملی از دیگری استعلاماتی است که در سایت ثبت اسناد و املاک کشور قابل دستیابی است.

مطالعه بیشتر: صفر تا صد سند زدن مراحل سند زدن ملک

استعلام  ثبت اسناد و املاک

استعلام سند مالکیت تک برگی

بسیاری از سندها در حال حاضر وجود دارند که به شکل قدیمی یعنی «منگوله‌دار» «بنچاق» و … هستند. اگر اسناد شما نیز هنوز به این شکل قدیمی هستند بهتر است که آن‌ها را با سندهای تک برگی تعویض کنید. در هر صورت اگر شما دارای سندهای تک برگی هستید باید این خبر خوب را بشنوید که می‌توانید از آن‌ها استعلام بگیرید. این کار با مراجعه به دفترخانه ثبت اسناد امکان‌پذیر است. در این روند به همراه داشتن شماره سند الزامی است. سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

به این نوشته رای دهید
[کل: 4 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *