وام مسکن ۱۴۰۰ چقدر است؟ شرایط دریافت تسهیلات مسکن

وام مسکن ۱۴۰۰
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

اگر شما هم از افرادی هستید که متقاضی وام مسکن ۱۴۰۰ هستید بهتر درباره تسهیلات مسکن و تغییراتی که قرار است اتفاق بیفتد اطلاعاتی داشته باشید. در گزارشی که به دست ما رسیده، شرایط در سال ۱۴۰۰ به گونه‌ای پیش خواهد رفت که قرار است بانک‌ها ۴ برابر بیشتر از سال قبل وام مسکن پرداخت کنند.

به دنبال افزایش قیمت ملک سهم مسکن از تسهیلات بانکی از ۵ به ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند و در کنار آن طرح‌های مختلفی تصویب شده است.

وام زوجین در سال ۱۴۰۰

یکی از این طرح‌ها وام ۲۰۰ میلیونی زوجین که دارای دو فرزند هستند می‌باشد. در کنار آن خانواده‌هایی که فرزند سوم آن‌ها در سال ۹۹ یا ۱۴۰۰ به دنیا آمده باشد می‌توانند وام قرض الحسنه ودیعه مسکن ۷۰ میلیونی دریافت کنند. علاوه بر آن در سال ۱۴۰۰ به ۵ میلیون نفر وام قرض الحسنه ۱۵۰ میلیونی پرداخت می‌شود و سود وام مسکن جوانان به ۳ درصد کاهش پیدا می‌کند.

بر اساس تصمیمی که در کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ مجلس شورای اسلامی گرفته شده، به ازای هر فرزند برای زوجین که دارای ۲ فرزند هستند ۱۰۰ میلیون تومان و در مجموع ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.

اگر زوجین فرزندی نداشته باشند در اینصورت هر کدام ۵۰ میلیون تومان و در مجموع ۱۰۰ میلیون تومان وام دریافت خواهند کرد. اگر زوجین دارای تنها یک فرزند باشند ۱۶۰ میلیون تومان تسهیلات مسکن دریافت می‌کنند.

وام برای زوج‌های جوان

زوج‌های جوان پس از عقد رسمی می‌توانند از هدیه ازدواج تأمین اجتماعی بهره‌مند شوند. برای اینکه از این مزیت بهره‌مند شوید باید ۳ سال سابقه بیمه داشته باشید. اگر نمی‌دانید که چند سال سابقه بیمه دارید می‌توانید با استعلام سابقه بیمه تأمین اجتماعی مدت سابقه خود را بصورت اینترنتی دریافت کنید.

براساس این قانون و فرمولَ، زوج‌های تهرانی می‌توانند تا مبلغ ۲۴۰ میلیون تومان که ۱۰۰ میلیون آن تسهیلات خرید مسکن به ازای هر نفر و ۴۰ میلیون تومان نیز وام جعاله است.

شرایط دریافت وام جعاله یا تعمیرات مسکن

برای دریافت وام جعاله یا شرایط تسهیلات تعمیر مسکن به طور خلاصه باید این شرایط را داشته باشید:

  • در صورتی که وام جعاله قبلی را پرداخت و به طور کامل تسویه کرده باشید شما می‌توانید مجدداً وام جعاله دریافت کنید.
  • هزینه کارشناسی ملک باید کامل پرداخت شود.
  • شما و ضامنتان نباید هیچ سابقه چک برگشتی یا بدهی سررسید شده در سیستم بانکی داشته باشید.
  • و در آخر خانه‌ای که قرار است تسهیلات وام مسکن را برای آن دریافت کنید نباید تسهیلات جعاله تسویه نشده داشته باشد در اینصورت شما نمی‌توانید وام جعاله جدید دریافت کنید.

وام مسکن ۱۴۰۰ برای مجردهای تهران

مجردهایی که ساکن تهران هستند می‌توانند تا سقف ۱۴۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که از این مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان آن به تسهیلات خرید مسکن و ۴۰ میلیون تومان به جعاله اختصاص می‌یابد. این بدین معناست که برای ۱۰۰ میلیون تومان باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن چیزی حدود ۱۰ میلیون تومان خواهد شد. اگر وام جعاله را نیز در نظر بگیریم باید ۸۰ ورق تسه به مبلغ ۴ میلیون تومان تهیه شود. در مجموع برای دریافت این وام باید ۱۴ میلیون تومان بصورت نقدی پرداخت شود.

یکی دیگر از اتفاقات خوبی که برای وام مسکن سال ۱۴۰۰ خواهد افتاد این است که مبلغ ۳۶۰ هزار میلیارد تومان برای ساخت از منابع داخلی بانکی در قالب تسهیلات پرداختی و از طرفی ۱.۲ میلیون واحد مسکونی شهری و روستایی در قالب تسهیلات ۳۰۰ میلیونی به متقاضیان واجد شرایط ارائه می‌شود.

در حالت کلی متقاضیان وام مسکن و یا تسهیلات خرید و ساخت خانه در سال ۱۴۰۰ با وضعیت بهتری در سال ۱۴۰۰ همراه خواهد شد.

چگونه می‌توانیم وام مسکن دریافت کنیم؟

برای دریافت وام مسکن باید از بانک مسکن بصورت اختصاصی آن را دریافت کرد اما در کنار آن بانک‌های دیگری هستند که می‌توانند این تسهیلات را با اعتبار ارائه دهند. روش بانک مسکن برای پرداخت وام به دو صورت است: وام مسکن یکم و وام اوراق.

وام ساخت مسکن روستایی سال ۱۴۰۰ چقدر است

طی آخرین اخبار در تاریخ ۹ خرداد ۱۴۰۰ رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اعلام کرد افزایش وام مسکن روستایی در کمیسیون اقتصادی دولت به تصویب رسیده و بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه نیز آن را تأیید کرده است. با تصویب در هیأت دولت سقف وام ساخت مسکن روستایی در سال ۱۴۰۰ از ۴۰ میلیون تومان به ۱۰۰ میلیون تومان خواهد رسید.

وام مسکن یکم بانک مسکن

کسانی می‌توانند از وام مسکن یکم استفاده کنند که اولین بار است می‌خواهند از تسهیلات وام مسکن بهره ببرند. وام مسکن سال ۱۴۰۰ و شرایط وام خرید مسکن اولی‌ها بدین صورت است که متقاضیان باید پیش از هر چیز در بانک مسکن سپرده‌گذاری کنند.

وام اوراق بانک مسکن (نوع دوم)

نوع دیگری که می‌توانید از طریق آن تسهیلات بانک مسکن را دریافت کنید وام اوراق بانک مسکن است. این نوع وام برای افرادی مناسب است که پس انداز کافی ندارند یا اینکه توانایی افتتاح سپرده جدیدی را ندارند.

وام ساخت مسکن ۱۴۰۰

وام ساخت مسکن ۱۴۰۰ افزایش خواهد یافت و خبر خوب این است که به تازگی جزئیات و مبلغ آن نیز اعلام شده است. وام تسهیلات ساخت مسکن در کلانشهرها مانند کیش، قشم، بوشهر و بندرعباس تا مبلغ ۴۵۰ میلیون است و این رقم برای مراکز استان‌ها و شهرهایی که بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۴۰۰ میلیون تومان تعیین شده است و در سایر شهرها نیز ۳۰۰ میلیون تومان می‌باشد. سود تسهیلات خرید مسکن نیز ۱۸ درصد خواهد بود.

وام مسکن بازنشستگان ۱۴۰۰

با توجه به سهمیه‌ای که در اختیار بانک‌ها قرار گرفته، پرداخت تسهیلات به بازنشستگان تأمین اجتماعی که فاقد مسکن هستند اولویت بالایی خواهد داشت. فرآیند آن نیز بدین صورت است که وزارت مسکن و شهرسازی، زمین مورد نظر را تأمین کرده و بانک رفاه نیز با همیاری سازمان تأمین اجتماعی تسهیلات مسکن را به بازنشستگانی که فاقد مسکن هستند پرداخت می‌کند.

بروز رسانی

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

معاون امور طرح و برنامه بانک مسکن اظهار کرد که اولویت در حال حاضر بر روی ساخت مسکن است و وام خرید مسکن باید به تأیید بانک مرکزی برسد. وی تصریح کرد: در شرایط فعلی اولویت روی ساخت و ساز است، اما در کنار تسهیلات ساخت مسکن،‌ به کنترل سایر نهاده‌های تولید مسکن نیز توجه شود.

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

خبر خوب برای متقاضیان وام ساخت مسکن:

تمامی خودمالکان، مالکان خصوصی و سازندگان بخش خصوصی می‌توانند به بانک‌ها مراجعه کرده و تقاضای تسهیلات ساخت مسکن را بدهند. امروز این خبر از سوی معاون وزیر راه و شهرسازی منتشر شد. وی تصریح کرد تمامی بانک‌ها و مؤسسات شامل اجرای این طرح می‌شوند. بانک مرکزی جدول سهمیه بانک‌ها را اعلام کرده ولی در خصوص مبلغ، طی یک یا دو هفته آینده اعلام خواهد شد.

۹ خرداد ۱۴۰۰

وام اجاره مسکن ۱۴۰۰ تصویب شد:

وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: وام ودیعه مسکن ۱۴۰۰ تصویب شده و بزودی سقف وام جدید اعلام خواهد شد.

وی اظهار داشت در سال گذشته بسیاری از صاحبخانه‌ها و مستأجران مصوبات ستاد ملی کرونا را در نظر گرفتند، اجاره‌نامه‌ها تمدید شد و بسیاری از مؤجران هیچ افزایش قیمتی را در اجاره‌نامه‌ها اعمال نکردند.

۲۳ خرداد ۱۴۰۰

وام اجاره ۱۴۰۰ به چه کسانی تعلق می‌ گیرد؟

معاون مسکن و امور ساختمان اظهار داشت: به زودی جزئیات وام اجاره ۱۴۰۰ اعلام می‌شود و خبر خوب این است افرادی که سال گذشته این وام را دریافت کردند امسال هم می‌توانند این وام را دریافت کنند. سالانه ۳۵۰ هزار واحد مسکونی توسط بخش خصوصی ساخته می‌شود و همچنین ۲۰۰ واحد مسکن روستایی در سال به احداث می‌رسد. بزودی جزئیات وام کمک ودیعه و اجاره و افزایش سقف آن اعلام می‌شود و افراد می‌توانند متقاضی دریافت این وام شوند.

۲۴ خرداد ۱۴۰۰

وام اجاره ۷۰ میلیون تومان شد

ستاد ملی کرونا مبلغ وام ودیعه مسکن برای سال ۱۴۰۰ را تصویب کرد. به این ترتیب کمک ویعه اجاره برای سال ۱۴۰۰ برای شهر تهران ۷۰ میلیون تومان، برای دیگر کلان‌شهرها ۴۰ میلیون تومان و برای سایر شهرها نیز ۲۵ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

۲۶ خرداد ۱۴۰۰

آغاز ثبت نام وام ودیعه مسکن

وزارت راه و شهرسازی آغاز ثبت نام وام ودیعه مسکن را با معرفی سایت آن اعلام کرد. از ساعت ۱۲ روز چهارشنبه ۲۶ خرداد سال تمامی مستأجران واجد شرایط می‌توانند با مراجعه به سامانه جامع اقدام ملی مسکن مراجعه و نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

۱ تیر ۱۴۰۰

مستأجران ۶ ماه دوم سال هم وام اجاره می‌گیرند

طبق بندی که در مصوبه ستاد مبارزه با کرونا آمده که : «وام اجاره به قراردادهای ۶ ماه نخست سال تعلق دارد». محمود محمودزاده توضیح داد: این بند به معنای آن نیست که برای مستأجران ۶ ماه دوم سال امکان اعطای وام اجاره در نظر گرفته نشده است. همه مستأجرانی که متقاضی این تسهیلات هستند تا پایان شهریور می‌توانند در سامانه طرح اقدام ملی مسکن اقدام کنند و نظام بانکی نیز تا پایان آذرماه فرصت پرداخت این تسهیلات را خواهد داشت.

۵ تیر ۱۴۰۰

خبر مهم برای متقاضیان وام اجاره

معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: تاکنون ۲۳۰ هزار نفر برای دریافت وام ودیعه مسکن برای سال ۱۴۰۰ در سامانه اقدام ملی ثبت‌نام کرده‌اند و متقاضیان تا پایان شهریورماه مهلت دارند که ثبت‌نام خود را انجام دهند.

وی تصریح کرد: سقف تسهیلات کمک ودیعه اجاره در تهران ۷۰ میلیون تومان، کلان‌شهرهای بالای یک میلیون نفر ۴۰ میلیون و سایر شهرها نیز ۲۵ میلیون تومان می‌باشد.

۱۵ تیر ۱۴۰۰

آخرین مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن

محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: متقاضیان دریافت وام ودیعه مسکن سال ۱۴۰۰ برای ثبت‌نام تا پایان شهریور فرصت دارند که اقدامات لازم را انجام دهند. وی تصریح کرد که متقاضیان باید دارای کد رهگیری و اجاره‌نامه معتبر باشند.

وی افزود: پس از ثبت‌نام متقاضیان در اولین فرصت پالایش و بررسی مستندات انجام می‌شود و بعد از تکمیل شدن به سیستم بانکی متقاضیان معرفی می‌شوند.

۲۹ تیر ۱۴۰۰

وام مسکن چند

در دو هفته گذشته قیمت اوراق مسکن ثابت بوده، و بر اساس آخرین قیمت‌ها، متأهل‌های ساکن تهران باید ۲۸ میلیون و ۷۵۲ هزار تومان بابت این اوراق پرداخت کنند.

بر همین اساس، با توجه به اینکه مجردهای ساکن تهران می‌توانند تا سقف ۱۴۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که شامل ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۴۰ میلیون تومان جعاله می‌باشد، برای دریافت ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه این اوراق با تسه ۵۹ هزار و ۹۰۰ تومانی، ۱۱ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان می‌شود.

زوج‌های تهرانی نیز بر همین اساس، می‌توانند تا سقف ۲۴۰ میلیون تومان که شامل ۱۰۰ میلیون تومان خرید مسکن برای هر نفر و ۴۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند.

۱ شهریور ۱۴۰۰

اطلاعیه جدید درباره وام ودیعه مسکن

طی اطلاعیه‌ای، معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از مستأجران درخواست کرد، در راستای تسهیل و تسریع در فرآیند پرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن تمامی متقاضیان دریافت این تسهیلات با مراجعه به سامانه طرح اقدام ملی مسکن در هنگام ثبت نام نسبت به انتخاب بانک عامل پرداخت کننده تسهیلات نیز اقپدام کنند.

۷ شهریور ۱۴۰۰

وام ۴۵۰ میلیونی مسکن به کدام شهرها تعلق می‌گیرد؟

رییس هیات مدیره بانک تخصصی بخش مسکن گفت: سازندگان حرفه‌ای می‌توانند در ۱۲ شهر از حداکثر تسهیلات ۴۵۰ میلیون تومانی ساخت مسکن به ازای هر واحد استفاده کنند.

عیسی کاظم نژاد گفت: سازندگان حرفه‌ای که دارای مدارک لازم هستند و در ساخت و ساز خود از فناوری‌های پیشرفته و نوین استفاده می‌کنند، می‌توانند در شهرهای: تهران، اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز، کرج، اهواز، بندرعباس، بوشهر، قم، ساری و رشت از حداکثر تسهیلات ۴۵۰ میلیون تومانی به ازای هر واحد استفاده کنند.

وی افزود: در شهرهای دیگر و سایر مراکز استان‌ها که بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند، این سقف حداکثر تا ۴۰۰ میلیون تومان و در سایر شهرها حداکثر ۳۰۰ میلیون تومان است، که بخش عمده‌ای از هزینه ساخت را پوشش می‌دهد.

۱۷ شهریور ۱۴۰۰

وام مسکن جوانان یک میلیارد تومان شد

مدیر عامل بانک مسکن پیرو وام مسکن ۱۴۰۰ اعلام کرد: تسهیلات خرید مسکن جوانان در تهران ۱ میلیارد تومان و در شهرهای بزرگ ۸۵۰ تومان و در سایر شهرها نیز ۷۰۰ میلیون تومان شد.

محمود شایان، مدیر عامل بانک مسکن، مطرح کرد: این تسهیلات با توجه به شرایط تورمی و افزایش قیمت مسکن در سال گذشته بانک مسکن این پیشنهاد افزایش سقف وام مسکن جوانان را به بانک مرکزی داد. امسال نیز مجددا پیشنهاد خود را به بانک مرکزی برای قیمت ۱ میلیارد تومان دادیم که مورد موافقت شورای پول و اعتبار قرار گرفت.

۱۰ آذر ۱۴۰۰

۸۰ میلیون تومان از وام مسکن زوجین آب رفت!

قیمت اوراق وام مسکن صعودی شد و میانگین قیمت هر برگه ۵۰۰ هزار تومانی وام به ۸۳ هزار و ۲۵۲ تومان رسید.

هم زمان با صعودی شدن معاملات مسکن در بازار تهران میانگین قیمت هر برگه وام مسکن از ۸۰ هزار تومان عبور کرد و امروز به ۸۳ هزار و ۲۵۲ تومان رسید.

این موضوع در حالی رخ می‌دهد که میانگین قیمت هر برگه وام مسکن تا پایان هفته گذشته همچنان زیر ۸۰ هزار تومان بود و در آخرین روز کاری هفته گذشته بهای آن به ۷۹ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده بود.

به این ترتیب اگر یک زوج تهرانی بخواهند وام ۴۸۰ میلیون تومانی مسکن را دریافت کنند باید رقمی حدود ۸۰ میلیون تومان بپردازند.

برای دریافت وام مسکن از طریق خرید اوراق افراد باید برگه‌های وام را به ارزش ۵۰۰ هزار تومان خریداری کنند.

این به آن معناست که باید مبلغ وام را تقسیم بر ۵۰۰ هزار تومان کنید و به تعداد عدد بدست آمده، برگه ۵۰۰ هزار تومانی خریداری کنید. در حال حاضر میانگین قیمت هر برگه ۸۳ هزار و ۲۵۲ تومان است.

با این حساب اگر زوجی بخواهد وام ۴۸۰ میلیون تومانی مسکن را دریافت کند باید ۹۶۰ برگه اوراق خریدار کند که با توجه به میانگین قیمت ۸۳ هزار و ۲۵۲ تومانی قیمت هر برگه، بهای خرید وام مسکن از طریق اوراق تسهیلات مسکن حدود ۷۹ میلیون و ۹۲۱ هزار تومان می‌شود.

در واقع می‌توان گفت که قیمت وام مسکن در حال حاضر به عددی رسیده است که کل مبلغ وام جعاله مسکن صرف خرید وام می‌شود و در واقع این وام با قیمت خرید تسهیلات حذف می‌شود!

۱۳ آذر ۱۴۰۰

جدیدترین قیمت اوراق وام مسکن

آخرین قیمت‌های اوراق تسهیلات مسکن نشان می‌دهد که زوج‌های تهرانی می‌توانند تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۸۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند؛ بنابراین زوجین باید ۸۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن ۶۶ میلیون تومان می‌شود که همراه با هزینه ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ ورق تسهیلات مسکن خریداری کنند، در مجموع باید ۷۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.

بر همین اساس مجردهایی که ساکن تهران هستند می‌توانند تا سقف ۲۸۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند، که این شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله می‌باشد.

لذا برای دریافت ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه این تعداد اوراق با تسه ۸۲ هزار و ۵۰۰ تومانی، ۳۳ میلیون تومان می‌شود.

زوج‌های تهرانی نیز برهمین اساس می‌توانند تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند؛ بنابراین زوجین باید ۸۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن ۶۶ میلیون تومان می‌شود که همراه با هزینه ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ ورق تسهیلات مسکن خریداری کنند، در مجموع باید ۷۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.

به این نوشته رای دهید
[کل: 57 میانگین: 3.3]

6 پاسخ

  1. سلام آیا کسی که پارسال وام ودیعه مسکن از بانکی جز بانک مسکن گرفته ، وام خرید مسکن و وام جعاله بهش تعلق میگیره؟؟

  2. سلام من وام مسکن ۱۰۰ میلیونی گرفتم الان فعلاپایان کار نگرفتم امکانش هست که وام ۲۰۰ میلیونی تعلق پیدا کنه بهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *