درباره‌ی شرایط دریافت کد رهگیری املاک چه می‌دانید؟

درباره‌ی شرایط دریافت کد رهگیری املاک چه می‌دانید؟
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

سال‌هاست که معاملات ملک به این صورت است که خرید و فروش و یا اجاره ملک بعد از توافق طرفین براساس یک قولنامه تنظیم می‌شود. اطلاعات قولنامه داخل سامانه‌ای قرار نمی‌گیرد و اما در طی چند ساله اخیر قولنامه در سامانه ثبت شده و کد رهگیری دریافت می‌کند.


با راه‌اندازی این سامانه (سامانه ثبت معاملات و املاک کشور)، تمامی مشاوران املاک موظف‌اند که که قراردادهای خرید، فروش، رهن و اجاره خود را در این سامانه ثبت کنند و بعد کدرهگیری دریافت کنند. با این کار حجم کلاهبرداری در زمینه معاملات املاک کمتر شده است.
در این مقاله به شرایط و چگونگی دریافت کدرهگیری اشاره می‌کنیم:

کدرهگیری چیست؟

در آذر ۱‍۳۸۷ به منظور شفاف‌سازی اطلاعات معاملات املاک ایران و ساماندهی امور مسکن و اتصال معاملات با سایر سامانه‌ها، سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور یا TMIS راه‌اندازی شد. از سال ۱۳۸۷ همه خریداران و فروشندگان باید با ارائه مدارک به بنگاه املاک، بنگاه املاک اطلاعتشان را در سامانه ثبت و پس از تایید کد رهگیری ۱۳ رقمی دریافت کنند یا از طریق پیام کوتاه به فروشنده و خریدار فرستاده خواهد شد.


در این سامانه شما می‌توانید اطلاعات مشاورین در ۳۱ استان کشور، تعرفه خدمات املاکی‌ها، استعلاک کدرهگیری معاملات مسکن، فرم‌های ثبت‌نام و درخواست صدور گواهی الکترونیکی و دستورالعمل‌ها را مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: نحوه محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک سال ۱۴۰۰

کدرهگیری چیست؟

مزایای گرفتن کد رهگیری املاک چیست؟

برای افرادی که در زمینه معاملات ملکی تجربه‌ای ندارند، دریافت کد رهگیری یک مزیت به حساب می‌آید که سرشان کلاه نمی‌رود. با دریافت کدرهگیری خیالتان راحت می‌شود که ملک مورد معامله هیچ مشکلی ندارد.


در سراسر کشور این سامانه وجود دارد که درصورتی که ملک به چند نفر فروخته شده باشد مطلعه شوید. و با دریافت این کد می‌توانید از قرارگرفتن ملک در طرح‌های شهرداری و میزان بدهی آن به بانک‌ها اطلاع پیدا کنید. این کد در هنگامی که یکی از طرفین به زیر قولنامه بزند یا دبه کنند در نزد مراجع قضایی دارای اعتبار است.

مزایای گرفتن کد رهگیری املاک چیست؟

کد رهگیری یک بارکد دوبعدی حک شده در بالای قرارداد است که تمامی مشخصات قولنامه را در داخل خودش ذخیره شده است که در صورت جعل و مخدوش شدن، قولنامه را به طور کامل از بین خواهد رفت.


وزارت اقتصاد برای معاملات با کدرهگیری، حساب مالیاتی صادر نخواهد کرد. رسیدگی به شکایات با استفاده از سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات، نیار به نامه‌نگاری نخواهد داشت.

دو طرف معامله جهت صحت اطمینان با کد ملی و کدرهگیری دریافتی می‌تواند با مراجعه به سامانه ثبت معاملات و املاک کشور بررسی کنند.
شهرهایی که طرح ترافیک دارند و شما در آنجا خانه‌ای در محدوده طرح ترافیک اجاره کرده‌اید، باید با قرارداد دارای کدرهگیری دار برای استفاده از امتیازات اقدام کنید.

کد رهگیری یک عدد چند رقمی است؟

در سمت چپ پایین برگه چهارم قولنامه یا مبایعه‌نامه کدرهگیری درج شده است. کدرهگیری املاک به صورت یک عدد ۱۳ رقمی است که از طریق پیامک به خریدار و فروشنده فرستاده می‌شود.

برای دریافت کدرهگیری باید چه هزینه‌ای را پرداخت کنیم؟

براساس قانون دریافت کدرهگیری، هیچ هزینه‌ای برای طرفین نخواهد داشت. مشاورین املاک برای اینکه از پرداخت مالیات فرار کنند به طرفین معامله می‌گویند که دریافت کدرهگیری الزامی نیست.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع مالیات بر مسکن

برای دریافت کدرهگیری باید چه اقداماتی انجام دهیم؟

در قدم اول باید مشاورین املاک در قسمت ثبت‌نام مشاورین املاک سایت ایران املاک ثبت‌نام کنند و امضای دیجیتال تهیه کنند و سپس صاحب جواز باید با مدارک زیر به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه نمایید:
اصل و کپی کارت ملی، اصل و کپی شناسنامه، مهر مشاور املاک، اصل و کپی پروانه کسب


تمامی مفاد قرارداد از قبیل تاریخ قرارداد، تاریخ تحویل ملک، بیعانه پرداخت شده، امکانات خانه، مبلغ فروش، رهن، اجاره و…. در سامانه معاملات املاک کشور ثبت و کدرهگیری ملک معامله شده به وسیله مشاورین املاک گرفته خواهد شد.


پس از اینکه قرارداد در سامانه تایید شد، برای شما کدرهگیری پیامک خواهد شد که نشانه‌ی تایید قرارداد است. در سه نسخه چاپی قرارداد در دسترس قرارمی‌گیرد. دو نسخه نزد طرفین معامله و یک نسخه نزذ مشاور املاک خواهد ماند. در هر سه نسخه در بالا قسمت چپ صفحه کد QR و برچسب هولوگرام موجود است که می‌توان از اصالت آن اطمینان حاصل کنید.

با استعلام کد رهگیری می‌توانید از صحت اطلاعات خود مطمئن شده یا به جزئیات آن دسترسی یابید.

استعلام کدرهگیری به چه صورتی انجام می‌شود؟

به سایت ایران املاک مراجعه نمایید و از بخش خدمات منوی بالای صفحه، گزینه استعلام کد رهگیری را انتخاب نمایید و پس از اینکه کدملی، کد رهگیری وارد کرده‌اید و کد امنیتی به صورت صحیح وارد و کلید جستجو را بزنید و در این صورت استعلام کدرهگیری را به شما نشان خواهد داد.


با ارسال کدملی و کدرهگیری به شماره ۱۱۰۲۰۳۰۰۱، شما می‌توانید از جزئيات قرارداد صورت گرفته مطلع شوید.حتما عدد اول باید کدملی و عدد دوم کدرهگیری به این صورت کدملی#کد رهگیری را ارسال کنید.

استعلام کدرهگیری به چه صورتی انجام می‌شود؟

آیا دریافت کدرهگیری املاک الزامی است؟

گرفتن کدرهگیری برای تمام قراردادها از جمله خرید و فروش، رهن و اجاره براساس بخشنامه صادره وزارت صنعت، معدن و تجارت در دی‌ماه ۹۷ توسط مشاوران املاک الزامی شده است. در صورتی که مشاور املاک قراردادی را بدون کدرهگیری صادر می‌کنند.

به این نوشته رای دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *