پرش ۱۹.۴ درصدی تورم مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

تنش قیمتی در بازار نهاده‌های ساختمانی همچنان ادامه دارد. آنگونه که از آمارهای رسمی بر می­‌آید، فقط در فصل بهار امسال میانگین قیمت در این بازار ۱۹.۴درصد رشد کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، بررسی گزارش شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در فصل بهار ١٤٠٠ نشان می‌­دهد که تورم این بازار به ۱۹.۴درصد نسبت به فصل قبل رسیده و این رقم ۱۳.۳درصد بیش از تورم فصلی در زمستان سال قبل است.

جهش ۱۰۰درصدی نسبت به سال قبل

اطلاعات ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران، تورم نقطه به نقطه بهار ١٤٠٠ نسبت به بهار ۱۳۹۹را معادل ۱۰۰.۷درصد نشان می­‌دهد؛ به‌عبارت دیگر، خریداران نهاده‌های ساختمانی در بهار امسال مجبور بوده‌­اند برای خرید سبدی یکسان از این کالاها، ۱۰۰.۷درصد بیش از بهار سال قبل پول بپردازند.

این میزان افزایش در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (تورم نقطه به نقطه زمستان ۹۹ نسبت به زمستان ۹۸) حدود ۳.۵درصد افزایش داشته است ، در حالی که در زمستان سال قبل با منفی شدن روند تورم نقطه به نقطه نسبت به فصل قبل، انتظاراتی برای تعدیل قیمت مسکن از محل توقف تورم نهاده‌های ساختمانی ایجاد شده بود.

بررسی تورم نهاده‌های ساختمانی به تفکیک گروه‌های اجرایی نشان می­‌دهد در بهار امسال، در بین تمامی گروه‌های اجرایی، گروه «سنگ» با ۱۴۳.۷درصد، بیشترین تورم نقطه به نقطه را به‌خود اختصاص داده و در مقابل کمترین تورم نقطه به نقطه در این دوره به گروه اجرایی «خدمات» با ۴۲.۴درصد اختصاص داشته است.

گرانی ۹۳.۵درصدی در یک سال

بررسی‌­ها حاکی از این است که تورم سالانه نهاده‌های ساختمانی در ۴فصل منتهی به بهار ١٤٠٠ معادل ۹۳.۵درصد بوده که نسبت به همین اطلاع در فصل قبل ۱۷.۱درصد افزایش نشان می­‌دهد. از منظر تورم سالانه، در بین گروه‌های اجرایی بیشترین تورم سالانه مربوط به گروه اجرایی«آهن آلات میلگرد پروفیل درب و پنجره و نرده» با ۱۳۴.۲درصد افزایش و کمترین تورم با ۳۹.۲درصد افزایش متعلق به گروه «خدمات» بوده است.

طبق آمارها، جهش تورمی نهاده‌های ساختمانی در فصل بهار امسال ۱۳.۳درصد بیش از تورم فصلی در زمستان ۹۹بوده و در بین گروه‌های اجرایی، بیشترین تورم فصلی مربوط به گروه اجرایی «خدمات» با ٢٧، ٧ درصد افزایش و کمترین تورم فصلی نیز مربوط به گروه اجرایی «ایزوگام و قیرگونی آسفالت» با ١.١‌درصد افزایش بوده است.

به این نوشته رای دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *