پاسیو چیست و چه کاربردهایی دارد

پاسیو
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

پاسیو یک فضای نورگیر است که در محیط‌های داخلی استفاده می‌شود. این ابزار باعث افزایش نور در فضاهای بسته می‌شود. به جز این، می‌توان از آن برای زیباسازی خانه استفاده کرد. البته این نوع کاربرد بیشتر در سبک معماری‌های غربی بیشتر دیده می‌شود. اما ردپای آن را می‌توان در معماری‌های ایرانی نیز مشاهده کرد.

طراحی پاسیو را می‌توان در سبک‌های مختلف آراست و از آن به شکل‌های مختلف استفاده کرد. به همین خاطر در ساختمان‌های چند طبقه از آن استفاده می‌شود و باعث زیبا‌تر شدن آن می‌شود.

مزایای داشتن پاسو چیست؟

شاید با خودتان فکر کنید و این سؤال را از خودتان بپرسید که چرا باید از پاسیو استفاده کنیم و در صورت طراحی آن در منزل‌مان چه مزایایی برای ما خواهد داشت؟ در ادامه با مزایای داشتن و طراحی کردن آن آشنا می‌شوید:

  • کمک به تهویه هوا و دمیدن هوای تازه به محیط داخل
  • طراحی دکوراسیون داخلی منزل را زیبا‌تر می‌کند
  • ایجاد فضای دلنشین و سرسبز در داخل خانه
  • ارزش بخشیدن به خانه هنگام فروش ملک
  • امکان استفاده از جعبه‌های گل در آن
  • امکان کاشت سبزیجات
  • مکانی برای سرگرمی
  • تأمین نور خانه

فرق پاسیو و نورگیر

تفاوت پاسیو و حیاط خلوت چیست؟ این سؤالی است ذهن بسیاری از افراد را مشغول کرده است. قبل از هر چیز بیاییم و تعریفی از این دو داشته باشیم.

پاسیو و نورگیر

حیاط چیست؟

حیاط یا «حیاط بیرونی» همان قسمت عمده نورگیری است که در خانه‌های شمالی درب ورودی پارکینگ به روی آن باز می‌شود. در حالت کلی حیاط معمولاً در قسمت ورودی خانه‌ها قرار می‌گیرد.

حیاط خلوت چیست؟

حیاط خلوت در پشت ساختمان قرار دارد و می‌توانی بخشی از عرض یا کل آن را در بربگیرد. حیاط خلوت روباز است و کوچکتر از حیاط می‌باشد.

حیاط خلوت

پاسیو چیست؟

همانطور که گفته شد پاسیو یک فضای باز است که وظیفه و کاربرد آن تأمین نور و تهویه هوا در ساختمان است. محل قرارگیری آن معمولاً در میانه‌های ساختمان است و با دیواره‌های بلند احاطه می‌شود.

نورگیر چیست؟

نورگیر یا همان هواکش به فضای باز و خارجی داخل ساختمان‌های بزرگ می‌گویند که ممکن است درون آن‌ها تاریک باشد و امکان تهویه هوا نیز در آن‌ها نیز وجود نداشته باشند. در اینگونه ساختمان‌ها از نورگیر به منظور تهویه هوا و روشن ساختن فضا استفاده می‌شود.

انواع پاسیو

در مورد انواع پاسیو این قسمت را به معرفی دو نوع آن اختصاص داده‌ایم:

پاسیو مدرن

پاسیوهای مدرن محیط خانه را دنج‌تر می‌کنند و فضاهایی برای نشستن فراهم می‌کنند. محل نصب آن‌ها معمولاً در فضاهای بزرگ‌تر است تا جایی که حتی می‌توان در آن استخر ساخت و محلی برای شنا کردن باشند. یکی از ویژگی‌های دیگر آن،‌ این است که می‌توان با چیدن میز و صندلی‌های کوچک فضایی را برای نشستن و استراحت کردن فراهم کرد.

پاسیوهای مدرن به خانه‌ها ارزش و بها می‌دهند و ارزش آن را چندین برابر می‌کنند. بسیاری از خانه‌ها نورگیر ندارند به همین خاطر از پاسیو برای افزایش فضایی آرامش‌بخش ایجاد می‌کنند.

پاسیو مدرن

پاسیو قدیمی و سنتی

پاسیو از نوع کلاسیک و قدیمی آن معمولاً در خانه‌های قدیمی بیشتر دیده می‌شوند که اغلب به سبک ایرانی طراحی می‌شوند. از آنجا که هزینه نصب آن‌ها نیز کمتر است افراد بیشتری از آن استفاده می‌کنند.

برای طراحی چنین پاسیوهایی باید از مصالح و طراحی‌های قدیمی نیز استفاده کرد. یکی از این موارد کاشی‌هایی قدیمی به رنگ آبی است که معمولاً در کف آن استفاده می‌شود.

اما نقاط مشترک هر دو این نوع پاسیوها این است که باید از گیاهان در آن‌ها استفاده شوند که در نوع سنتی آن بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از گیاهان آپارتمانی یک ایده خیلی زیبا برای زیباسازی آن‌هاست.

به این نوشته رای دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *