درمورد انواع کلید و پریز برق چه می‌دانید؟

در مورد انواع مختلف کلید و پریز برق چه می‌دانید؟
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

هر وسیله‌ای که در خانه امروزه نصب میشود علاوه بر کاربردی بودن باید از لحاظ زیبایی نیز ساختارمتناسب با خانه باشد. انواع کلید و پریز برق جدید سعی در راحت‌تر شدن کاررا دارند. انواع مختلفی کلید و پریز برق وجود دارند که در این مقاله در مورد آن‌ها توضیحاتی ارائه می‌شود.

تاریخچه کلید و پریز برق

در سال ۱۸۸۴ جان هنری هولمز فرآیندی برای قطع سریع برق اختراع کرد و این فرآینده امروزه در انواع کلید و پریز برق جدید استفاده می‌شود.
ویلیام جی نیوتون در سال ۱۹۱۷ مکانسیم قطع سریع برق را توسعه داد و اولین کلید و پریز برق سوئیچ‌دار را اختراع نمود. یک مهاجر آلمانی به نام Gustav Binswangerشرکتی افتتاح کرد و کسب و کار خود را با عرضه و فروش قطعات الکترونیکی به ظهور رساند.

تاریخچه کلید و پریز برق


در طول زمان با پیشرفت صنعت برق انواع کلید و پریزهای برق ساخته و تولید شدند. یکی از اولین شرکت‌هایی که در صنعت برق ساختمان شروع به ساخت و تولید تجهیزات برقی کرده شرکت جنرال الکتریک است که این شرکت گامی مهم در شروع تولید کلید و پریز در صنعت برق ساختمان خواهد داشت.
کلید و پریز برق لمسی و کلید و پریز برق هوشمند که از راه دور با کنترل یا تلفن همراه، از جدیدترین کلید و پریز برق است.

کلید و پریز برق چه اجزایی دارد؟

قاب : قسمت بیرونی کلید و پریز قاب آن است که روی دیوار نصب می‌شود. در مدل‌های قدیمی کلید به قاب پیچ و مهره می‌شدند اما در مدل‌های جدید کلید و پریز برق به قاب متصل نمی‌شوند و روی دیوار قرار می‌گیرند.
کلید و پریز جدید به صورت فنری و راحت در عمق دیوار نصب خواهند شد.

درون کلید و پریز برق : ساختار درونی کلید و پریز برق شامل اتصالات درونی، سیم‌پیچی و تعداد پل (تک پل و دو پل) است. کلید و پریز برق نسوز از جمله انواع کلید و پریز برق است که باعث افزایش ایمنی ساختمان می‌شود. این کلید و پریزها نسوز و غیر قابل اشتغال می‌باشد.

انواع کلید و پریز برق

کلید و پریز برق انواع مختلفی دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

کلید و پریز برق فشاری

کلید و پریز برق فشاری یکی از انواع کلید و پریز برق است که با فشار دادن دست روشن و خاموش می‌شود. این مدل تک پل یا دو پل است.
کلید دو پل با خاموش کردن آن تعدادی از چراغ‌ها خاموش و تعدادی دیگر روشن می‌شوند.
کلید یک پل تنها یک کلید که وظیفه خاموش و روشن چراغ‌ها را دارد.
در بعضی از این نوع کلید و پریز یک لامپ LED کوچکی قرار دارد که به وسیله آن متوجه می‌شوید که چراغ روشن است یا خاموش. این ویژگی در زمانی کاربرد دارد که لامپ می‌سوزد و به کمک این کلید و پریز متوجه می‌شوید که مشکل از اتصالات برق یا لامپ‌های سوخته است.

کلید و پریز فشاری

کلید و پریز برق سوئیچی

کلید و پریز برق سوئیچی جزء کلید و پریز برق قدیمی هستند که در زمان قدیم از آن‌ها استفاده می‌شده است. از متداول‌ترین انواع کلید و پریز برق می‌توان به کلید و پریز برق سويیچی اشاره کرده که نصب راحت و در انواع اتاق‌های خانه استفاده شده است.
روش کار با این کلید و پریز به این صورت است که با بالا دادن دکمه چراغ‌ها روشن و با پایین دادن چراغ خاموش می‌شد. البته امروزه در بازار مدل کلید و پریز برق جدید سوئیچی وجود دارد که به دلیل پاسخ به انواع نیازها، مدل محبوب و پرطرفداری است.
انواع مختلف مدل سوئیچی در میان کلید و پریز برق هوشمند طبقه‌بندی می‌شوند. بعضی از انواع مدل سوئیچی با تلفن همراه کنترل می‌شود و بعضی از آن‌ها با الکسا قابل کنترل است.

کلید و پریز برق سوئیچی

کلید و پریز برق انتخابی

در صورتی که بخواهید استفاده ازکلید و پریز برق انتخابی در حالت‌های مختلف را داشته باشید. این مدل از انواع کلید و پریز برق به شما این امکان را می‌دهد که بین دو حالت مختلف تنظیمات را جابه‌جا کنید.
به کمک این مدل از کلید و پریز می‌توان حالت‌های مختلف نورپردازی خانه را انتخاب کرد.البته در جدیدترین مدل کلید و پریز انتخابی قابلیت نورپردازی خانه وجود دارد. از این مدل کلید و پریزها بیشتر برای تنظیم سرعت و حالت‌های مختلف پنکه ها استفاده می‌شود.

کلید و پریز برق قابل تنظیم

کلید و پریز قابل تنظیم از انواع کلید و پریز برق است که برای جلوگیری از هدررفتن انرژی بسیار مناسب است و این کلید و پریزها در صورتی که شما در داخل اتاق باشید چراغ را روشن و در غیر این صورت خاموش می کند. این کلید و پریزها از مصرف بیهوده انرژی جلوگیری می‌کند.


بعضی از افراد علاقه‌ دارند که روی سیستم روشنایی خانه کنترل داشته باشند و خودشان چراغ‌ها را خامخوش و روشن کنند. در اتاق‌های اشتراکی استفاده از این کلید و پریز ایده‌ی بسیار خوبی است. تنظیم و نصب این کلسد و پریز اصلا دشوار نیست.

کلید و پریز برق فوتوالکتریک

کلید و پریز برق فوتر الکتریک یکی از انواع کلید و وپریز برق است که به محض تاریک شدن هوا، چراغ‌ها به طور خودکار روشن می‌شوند. این مدل کلید و پریز توسط سنسورهایی که دارد که تاریک شدن هوا و کم شدن نور را می فهمد و خودکار روشن می‌شود.
این مدل کلید و پریز برای فضای بیرون از خانه مثل خیابان‌ها و برای مواقعی که دیر به خانه می‌رسید تا رسیدن شما فضا روشن می‌کند.
در اصل این مدل کلید و پریز ها برای خیابان‌ها و بزرگراه‌ها کاربرد دارد البته برای حیاط، ایوان، پارکینگ و سایر فضاهای بیرون خانه (محوطه سازی) استفاده می‌شود.

کلید و پریز برق دیمر

کلید و پریز برق دیمر یکی از انواع کلید و پریز برق است که بعضی از افراد به این نوع کلید و پریز، کلید و پریز رمانتیک می‌گویند که برای تنظیم درجه نور عالی و نصب آن راحت است.
این کلید و پریزها قابل تنظیم کردن نور را دارند و می‌توان بعد از روزی خسته کننده نور مناسب را تنظیم کنید.
انواع کلید و پریز دیمر به حالت دکمه‌ای، لمسی و کنترلی هستند.

کلید و پریز برق حساس به حرکت

کلید و پریز برق حساس به حرکت یکی از انواع کلید و پریز برق که در راهروی ساختمان‌ها استفاده می‌شود. این مدل کلید و پریزها به این صورت است که حساس به حرکت هستند و به صورت خودکار چراغ‌ها روشن می‌شود. این نوع از کلید و پریزهای هوشمند در لوازم خانگی هوشمند جلوی انبارها و یا فضایی که در آن اشیای قیمتی وجود دارد استفاده می‌شود.
از جدیدترین مدل کلید و پریز در حیاط خانه‌ها استفاده می‌شود که حرکات مشکوک دزدان را سریع با روشن شدن حیاط متوجه شوید.

کلید و پریز برق حساس به صدا

از انواع دیگر کلید و پریز برق هوشمند کلید و پریز حساس به صدا هستند که می توان بدون فشردن کلید، چراغ‌ها را با صدا روشن کرد. کلید و پریز برق حساس به صدا از انواع کلید و پریز برق قدیمی بوده است که امروزه با پیشرفت تکنولوژی این مدل پیشرفته‌تر و کاراتر شده است.

کلید و پریز حساس به صدا بیشتر در خانه و کلید و پریز حساس به حرکت بیشتر در بیرون از خانه کاربرد دارد.

کلید و پریز برق لمسی

کلید و پریز برق لمسی از انواع کلید و پریز برق است که با لمس چراغ‌ها و بدون فشار دادن چراغ‌ها روشن و خاموش می‌شود. کلید و پریز لمسی برا یمعلولان گزینه خوبی است. البته بعضی از این نوع کلید و پریزهای لمسی کنترل دارند که کار را آسان‌تر می‌کنند.
کلید و پریز برق حساس به صدا و حرکت هم می‌توانند از انواع کلید و پریز برق لمسی باشند.

کلید و پریز برق لمسی

انواع پریزبرق به دو صورت پریز برق یوپی اس و پریز برق با ارت وجود دارد.

جمع‌بندی

• کلید و پریز برق فشاری و سوئیچی دو مدل محبوب و پر طرفدار هستند.
• کلید و پریز حساس به صدا و حرکت از انواع کلید و پریز لمسی هستند.
• هر کلید و پریز برق تفاوتی با بقیه دارد که باید با توجه به نیاز خود مدل مدنظر را انتخاب کنید.
• انواع مختلفی از کلید و پریز از جمله فشاری، سوئیچی، قابل تنظیم، انتخابی، دیمر، فوتوالکتریک، حساس به حرکت یا صدا و لمسی است.

به این نوشته رای دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *