انواع سبک‌های دکوراسیون آشپزخانه

سبک آشپزخانه
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

آشپزخانه را قلب خانه می‌دانند. اکثر آدمها آشپزخانه را فقط مکانی برای پخت و پز می‌شناسند. به همین خاطر دکوراسیون آشپزخانه برای آن‌ها اهمیت چندانی نخواهد داشت. اما اگر بدانیم آشپزخانه نه تنها محلی برای پخت و پز و شستشو بلکه مکانی برای تجمع‌های کوچک مهمانی و دورهمی‌ها کاربرد دارد. اگر این نکته را درک کنیم زیباترین دکوراسیون آشپزخانه را تدارک می‌بینیم تا بهترین دورهمی‌ها را داشته باشیم و از فضای زیبای آشپزخانه لذت ببریم.

اما سه مورد هستند که فعالیت‌های عمده آشپزخانه را تعیین می‌کنند:

  • نگهداری مواد غذایی
  • شستشو
  • پخت و پز

به این سه نقطه مثلث فرضی کار می‌گویند که با توجه به شکل و دکوراسیون آشپزخانه ایجاد می‌شوند. بنابراین در دکوراسیون باید این سه نقطه را قبل از هر چیز در نظر گرفت.

سبک آشپزخانه سنتی

قرن‌های ۱۸، ۱۹ و ۲۰ مهم‌ترین دوره‌های طراحی کلاسیک و معماری آشپزخانه‌های سنتی در اروپا و آمریکا هستند. یکی از ویژگی‌های آشپزخانه‌های سنتی داشتن تزئینات زیاد و جزئیات دقیق هستند که به فور در آن یافت می‌شود. همچنین متریال‌هایی که در این نوع از سبک دکوراسیون آشپزخانه به کار می‌رود طبیعی هستند مانند چوب سخت و سنگ.

پیشنهاد مطالعه: معرفی ۱۰ سبک دکوراسیون داخلی منزل

سبک آشپزخانه سنتی

سبک دکوراسیون آشپزخانه مدرن

یکی دیگر از سبک‌های دکوراسیون آشپزخانه «سبک مدرن» می‌باشد که تفاوت‌هایی با سبک معاصر دارد. تفاوت آن‌ها این است که سبک معاصر به زمان جاری تعلق می‌گیرد. اما سبک مدرن به طراحی خاصی گفته می‌شود که مربوط به زمان حال تا اواسط قرن بیستم است. مدرن اصطلاحی است که تعریف آن ممکن است در طول زمان تغییر کند. امروزه مدرن را با عنوان آنتیک می‌شناسند. در‌واقع مدرن بودن در طول زمان طراحی‌ها و المان‌های خود را تغییر می‌دهد و در هر برهه‌ای شکل ظاهری خود را تغییر می‌دهد و بروزتر می‌شود.

در آشپزخانه‌های با سبک مدرن از کابینت‌های بدون قاب یا از کابینت‌هایی که درب آن‌ها از پانل‌های تخت هستند استفاده می‌شود. وسایلی که در این سبک به کار گرفته می‌شود ساده و براق هستند و خطوط افقی آن ضخیم هستند. از تزئینات عجیب و غریب در این سبک به کار گرفته نمی‌شود.

سبک آشپزخانه مدرن

سبک دکوراسیون آشپزخانه تلفیقی

سبک تلفیقی سبکی است که در حال حاضر بسیار شایع است و در آن از عناصر تصادفی به تعداد زیادی استفاده می‌شود. حتی تا جایی که ممکن است به هرج و مرج تبدیل شود. بنابراین استفاده درست از آن در آشپزخانه شرط اول به حساب می‌آید. استفاده درست و منحصر بفرد از این سبک باعث می‌شود شما آشپزخانه‌ای شگفت انگیز با طراحی منحصر به فرد داشته باشید.

اگر شما از عناصر سبک‌های دیگر در این سبک استفاده کنید به معنای این است که تلفیقی از سبک‌ها را یک‌جا به کار برده‌اید. شما می‌توانید برای ایجاد حسی بهتر و دلپذیرتر سبک‌های مدرن و راستیک با هم ترکیب کنید.

سبک آشپزخانه تلفیقی

سبک معاصر

زمانی که صحبت از سبک آشپزخانه معاصر می‌شود اکثر افراد آن را با آشپزخانه مدرن اشتباه می‌گیرند. بنابراین مقایسه کردن این دو باعث می‌شود شناخت بهتری نسبت به سبک معاصر داشته باشید. سبک آشپزخانه معاصر به معنای این است که از مد و طراحی دکور در زمان جاری و اکنون استفاده شود. سبک معاصر می‌تواند سبک مدرن را در خود جای دهد و از خصوصیات دیگر سبک‌ها نیز بهره‌مند شود.

رنگ‌هایی که در سبک معاصر به کار گرفته می‌شود معمولاً خاکستری و رنگ‌های خنثی هستند. کسانی که این نوع از سبک آشپزخانه را طراحی و پیاده‌سازی می‌کنند علاقه خاصی دارند که از متریال‌ها، رنگ‌ها و مدل‌های مختلف استفاده کنند.

سبک آشپزخانه معاصر

سبک آسیایی

یکی از سبک‌های پرطرفدار دنیا دکوراسیون آشپزخانه آسیایی است. عناصری که در این سبک استفاده می‌شوند همگی از مصنوعاتی هستند که در آسیا ساخته شده‌اند. بنابراین فرهنگ آسیایی به وفور در این سبک دیده و به کار برده می‌شود. یکی از ویژگی‌های سبک آسیایی در دکوراسیون آشپزخانه این است که کابینت‌ها و دیگر عناصر به دور از هرگونه تزئینات پر زرق و برق است و تا حدودی به سبک مدرن نزدیک است

احساس آرامش خاصی در این سبک وجود دارد و هر کس که در این محیط قرار بگیرد می‌تواند آن را احساس کند.

سبک آشپزخانه آسیایی

آشپزخانه به سبک روستایی

کاملاً واضح است که در سبک روستایی از خصوصیات و ویژگی‌های زندگی روستایی استفاده می‌شود. عناصری که در این سبک استفاده می‌شوند رنگ‌های گرم، سطوح درخشان، کابینت‌های چوبی و جزئیات زیاد است. در دکوراسیون روستایی آشپزخانه شما می‌توانید از میز و صفحه‌های کابینت چوبی استفاده کنید و متریال‌هایی از جنس مرمر نیز می‌تواند ایده خوبی باشد.

سبک آشپزخانه روستایی

چه نکاتی را باید در دکوراسیون آشپزخانه به کار بگیریم؟

هر کدام از سبک‌ دکوراسیون آشپزخانه را به کار بگیریم باید یکسری نکات را نیز رعایت کنیم. یعنی نکاتی که بین همه سبک‌ها مشترک است و باعث می‌شود دکوراسیون آشپزخانه زیبا‌تر شود.

توجه ویژه به مثلث کار

مثلث کار همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم یک مثلث فرضی است که شامل «شست و شو» ، «پخت و پز» و «یخچال» می‌باشد. این سه عنصر باید به گونه‌ای باشند که فاصله آن‌ها از همدیگر مناسب باشد. این فاصله باید نه آنقدر زیاد باشد که موجب رفت و آمدهای طولانی شود و نه آنقدر تنگ و باریک که در رفت و آمدها اختلال ایجاد کند.

نور طبیعی و مصنوعی مناسب‌

اگر می‌‌خواهید آشپزخانه شما نورگیری مناسبی داشته باشد نیازی نیست حتماً پنجره در آشپزخانه وجود داشته باشد. داشتن یک نورگیر که بدرستی تعبیه شود می‌تواند یک گزینه مناسب باشد. به یاد داشته باشید داشتن تهویه مصنوعی چه پنجره وجود داشته باشد چه نداشته باشد ضروری است.

جنس متریال‌ها

جنس تمامی عناصر و متریال‌ها در دکوراسیون آشپزخانه مانندن : کف پوش، کابینت‌ها و بدنه از اهمیت زیادی برخوردار هستند. مصالحی که در آشپزخانه به کار می‌روند باید در برابر آتش و رطوبت مقاوم باشند. تنوع و داشتن طرح‌های مختلف نیز یکی دیگر از فاکتورهایی است که در متریال‌ها باید در نظر گرفته شوند. متریال‌هایی که لیز و لغزنده هستند مناسب آشپزخانه نیستند.

گل و گیاه‌های آپارتمانی

یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید در چیدن و طرح دکوراسیون آشپزخانه انجام دهید به کار بردن گل و گیاه‌ است. این کار باعث می‌شود علاوه بر زیبایی و منتقل کردن آرامش بر جسم و روح، تهویه طبیعی فضای داخلی نیز انجام شود.

به این نوشته رای دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *