مرفه نشینی در محله قیطریه تهران

محله قیطریه تهران
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

در این محله سراغ یکی دیگر از مناطق شمال شهر تهران و منطقه شمیران که در منطقه ۱ تهران نیز واقع شده است می‌رویم. محله قیطریه تهران، جایی که بزرگترین و زیباترین پارک تفریحی منطقه را به خود اختصاص داده است. پارک قیطریه از نظر زیست محیطی خصوصیات منحصر به فرد خود را دارد.

موقعیت این محله از شمال به خیابان قیطریه، از جنوب تا جهانتاب، از شرق به بلوار قیطریه و از غرب نیز به خیابان شریعتی ختم می‌شود. مساحت این محله چیزی حدود ۱۵۲۷۱۱۶ کیلومتر مربع می‌باشد.

نزدیک‌ترین مسیر دسترسی به محله قیطریه تهران همان ایستگاه متروی قیطریه می‌باشد.

از آنجا که این محله در شمال شهر تهران قرار گرفته است، امکانات رفاهی زیادی در آن قرار گرفته:‌ از جمله مراکز تجاری اداری، فضاهای سبز سینما، مراکز تفریحی و… همگی باعث بهبود هر چه بهتر زندگی مردم این منطقه شده است.

قیمت خرید خانه در محله قیطریه تهران

از آنجا که این محله یکی از گران‌ترین محله‌های تهران است برای خرید خانه قیطریه باید بودجه نسبتاً زیادی داشته باشید. در حالت کلی محلات منطقه ۱ تهران جزء گران‌‌ترین محله‌ها هستند. بافت این محله، امکانات و تنوعی که در آن وجود دارد دلیل قیمت‌ بالای آن است. در حال حاضر قیمت خرید خانه قیطریه تا متری ۶۷ میلیون تومان هم معامله می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: محله زعفرانیه لوکس‌ترین و گران‌ترین محله شمال تهران

بلوار اندرزگو قیطریه

بلوار اندرزگو یکی از بلوارهای مورد علاقه جوانان ساکن تهران است! این بلوار معروف،‌ جایی برای گذراندن اوقات فراغت و تفریح تبدیل شده است. به همین دلیل نیمه‌شب‌ها در این بلوار ترافیک سنگینی را شاهد خواهید بود.

این بلوار به افتخار سید علی اندرزگو مبارز ضد حکومت پهلوی نامگذاری شده است. محله‌های فرمانیه، چیذر، کامرانیه و قیطریه در حوالی بلوار اندرزگو قرار گرفته‌اند.

بلوار اندرزگو تهران
بلوار اندرزگو

تاریخچه محله قیطریه

اکثر محلات منطقه شمیرانات از کشاورزی و باغداری شروع به شکل‌گیری کرده‌اند. محله قیطریه تهران نیز از این قاعده مستثناء نیست. کارگرانی که برای دیگران کشاورزی و باغداری می‌کردند باعث به وجود آمدن این محله شدند. تا اینکه در انقلاب ۵۷ این محله به صورت جدی تحولات خود را آغاز کرد و رشد جمعیت در آن آغاز شد.

از طرفی اقوامی از شهرستان بروجرد در استان لرستان به این محله آمدند و بنیان خانواده را پی‌ریزی نمودند.

بسیاری می‌گویند قیطریه در زمان‌های قدیم شکارگاهی بزرگ در بهار و تابستان بوده که پرندگان گوناگونی نیز در آن یافت می‌شده است.

در این محله باغ بزرگی یافت می‌شود که نخست متعلق به نظام‌الدوله و آصف‌الدوله بوده که در آن زمان میرزا علی‌اصغر اتابک نخست وزیر ناصرالدین شاه که به امین‌السلطان معروف بود،‌ برای رفت و آمدش به کاخ صاحبقرانیه که ناصرالدین شاه در آن اقامت می‌کرد استفاده می‌نمود.

هم‌اکنون قسمتی از این باغ به صورت پارک قیطریه باقی‌ مانده که دارای درختهای کهنسال و سر به فلک کشیده است.

در نهایت رونق، توسعه و ساخت و ساز اصلی در محله قیطریه به زمان رضاشاه و پس از خیابان ولیعصر برمی‌گردد.

پارک قیطریه تهران
پارک قیطریه

بافت محله قیطریه

در محله قیطریه تهران ترکیبی از بافت مدرن و سنتی دیده می‌شود. اهالی قدیم این محله که در مکان‌هایی مانند بلوار کاوه و جنوب بلوار اندرزگو زندگی می‌کنند خانه‌هایشان از نوع بافت قدیمی است. حتی کوچه‌های باریک و کم‌عرضی با خانه‌های کاه‌گلی در این مکان‌ها دیده می‌شود.

اما جاهایی از این محله نیز وجود دارد که بافت مدرن دارند. حضور مهاجران که در سطح اقتصادی بالایی برخوردار هستند باعث شده این قسمت از محله قیطریه در سطح بالایی از نظر فرهنگ، امکانات و اقتصادی قرار بگیرد.

چگونه می‌توانیم به قیطریه دسترسی داشته باشیم؟

بزرگراه صدر و خیابان شریعتی بهترین راه‌های دسترسی به قیطریه هستند. البته این راهها برای افرادی مناسب است که دارای خودروی شخصی هستند.

ایستگاه متروی قیطریه و خطوط تاکسی نیز دسترسی به این محله را راحت کرده‌اند. یکی از مزیت‌های این محله نزدیکی آن به خیابان تجریش است.

به این نوشته رای دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *