معرفی خیابان ولیعصر تهران؛ طولانی‌ترین خیابان خاورمیانه

خیابان ولیعصر تهران
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

خیابان ولیعصر تهران یکی از دوست‌داشتنی‌ترین و باصفاترین خیابان‌های نه تنها تهران بلکه خاورمیانه است. ولیعصر نام بلندترین خیابان خاورمیانه به طول ۱۸ کیلومتر را یدک می‌کشد که از شمال زیبای تهران یعنی میدان تجریش و بازار تجریش تهران شروع شده و تا جنوب تهران یعنی میدان راه‌ آهن ادامه پیدا می‌کند.

دستور ساخت این خیابان را رضاشاه پهلوی داد، که دو کاخ خود یعنی مرمر و کاخ سعدآباد در شمیران را به یکدیگر متصل کند، به همین خاطر نام اصلی و اولیه آن «جاده مخصوص پهلوی» بود که تا قبل از انقلاب «خیابان پهلوی» شناخته می‌شد.

تاریخچه

در سال ۱۳۰۰ رضاشاه پهلوی که در آن زمان وزیر جنگ بود تصمیم گرفت جاده مخصوص پهلوی یا همان «خیابان پهلوی» را احداث کند. از آنجا که کاخ‌هایی در شمال و جنوب تهران توسط پادشاهان قاجار از جمله احمد شاه ساخته شده بود، رضاخان تصمیم گرفت مسیر دسترسی کاخ‌های شمال را تا کاخ مرمر گسترش دهد. پس از آنکه رضاخان به قدرت رسید نام جاده اختصاصی پهلوی را بر این خیابان گذاشت.

پس از انقلاب نام این خیابان تا دو سال به نام «خیابان مصدق» شناخته می‌شد، ولی پس از مدتی نام آن به ولیعصر تغییر پیدا کرد.

پیشنهاد مطالعه: محله جردن؛ شلوغی در دل لاکچری!

خیابان پهلوی
خیابان پهلوی قبل از آسفالت شدن

درختکاری و کشیدن نهرها در مراحل ابتدایی ساخت خیابان ولیعصر تهران و در سال ۱۳۰۰ شروع شد و هفت سال بعد نیز آن را سنگ‌فرش کردند. همزمان با وارد شدن آسفالت به سیستم شهرسازی تهران در سال ۱۳۱۰، یک سال بعد نیز خیابان ولیعصر را آسفالت کردند. با توجه به طول این خیابان برآورد شده که ۲۰ هزار درخت چنار در آن کاشته شده، هر چند کاشته شدن ۶۰ هزار درخت چنار نیز گزارش شده است. هر چند که اطلاعات دقیقی در این رابطه وجود ندارد. اما چیزی که در حال حاضر مشهود است وجود ۸ هزار درخت چنار در خیابان ولیعصر تهران است.

تردد در خیابان پهلوی در آن زمان، از سال ۱۳۲۰ شروع شد و راه‌ها برای عموم باز شد و مردم می‌توانستند به گشت و گذار در اطراف باغ‌های بهجت آباد بپردازند.

پیشنهاد مطالعه: محله زعفرانیه لوکس‌ترین و گران‌ترین محله شمال تهران

موقعیت جغرافیایی خیابان ولیعصر تهران

از نظر موقعیت جغرافیایی خیابان ولیعصر تهران در مرکز شهر تهران قرار دارد. تا پیش از اینکه تهران به شکل کنونی گسترش پیدا کند، این خیابان در خط میانی شهر تهران خیلی واضح قابل تصور بود.

خیابان ولیعصر از جنوب به میدان راه آهن و از شمال به میدان تجریش ختم می‌شود. در طول این مسیر میدان‌ها، تقاطع‌ها و خیابان‌های مهمی وجود دارند. در قسمت‌هایی از این خیابان اتوبان مدرس، خیابان فلسطین، خیابان وزرا و خیابان شریعتی با آن موازی است.

از آنجا که خیابان ولیعصر بسیار طولانی است شما می‌توانید به نقاط مختلف شهر تهران به راحتی دسترسی داشته باشید. اتوبوس‌های BRT نیز همیشه در حال تردد هستند و به سادگی می‌توان به منطقه مورد نظر رسید.

میدان ونک، میدان ولیعصر، میدان منیریه، تئاتر شهر و ایستگاه‌های راه‌آهن در بین مسیر خیابان ولیعصر قرار گرفته‌اند.

خیابان ولیعصر

جاهای دیدنی خیابان ولیعصر تهران

طولانی بودن خیابان ولیعصر باعث شده مراکز فرهنگی، هنری، تجاری و تفریحی زیادی در آن قرار بگیرد. جاهای دیدنی خیابان ولیعصر از بهترین جاهای دیدنی تهران به حساب می‌آیند که در ادامه آن‌ها را می‌خوانید.

باغ فردوس

در فاصله اندکی از میدان تجریش باغ فردوس و موزه سینما وجود دارد که یکی از زیباترین نقاط خیابان ولیعصر و بهترین موزه های تهران می‌باشد. عمارتی در این باغ دیده می‌شود که قدمت آن به دوره قاجار برمی‌گردد که جشن‌های ملی و هنری نیز در آن برپا می‌شده است. موزه ملی سینِما در باغ فردوس و در سال ۱۳۸۱ تأسیس شد. این موزه آثار و گنجینه‌های ارزشمند در سینمای ایران را نگهداری می‌کند.

پارک ملت

یکی از پارک‌های قدیمی شهر تهران پارک ملت است که در خیابان ولیعصر تهران قرار گرفته است. درختان و دریاچه‌ای که در این پارک قرار گرفته بسیار قدیمی هستند. امکانات و جذابیت این پارک باعث شده حتی به یکی از مکان‌های گردشگری در تهران تبدیل شود. ورودی این پارک کاملاً رایگان است و بصورت شبانه‌روزی نیز می‌توان از آن بازدید کرد.

کاخ مرمر

یکی از ساختمان‌های تاریخی شهر تهران «کاخ مرمر» است که در خیابان ولیعصر تهران و در تقاطع با خیابان امام خمینی قرار دارد. این کاخ در سال ۱۳۵۷ در لیست آثار ملی ایران ثبت شده است. هدف از ساخت این کاخ برای رضاشاه این بود که قدرت و سلطنت خود را به جهانیان نشان دهد.

بعد از انقلاب این کاخ در اختیار نهادهای دولتی و حکومتی قرار گرفت که در نهایت در سال ۱۳۹۷ به «موزه هنر ایران» تغییر کاربری داد و در اختیار عموم قرار گرفت.

پاک دانشجو و تئاتر شهر

یکی از برجسته‌ترین مراکز تفریحی و فرهنگی در شهر تهران تئاتر شهر است که برای علاقه‌مندان به هنر تئاتر بسیار جذاب و خاطره‌انگیز است.

تئاتر شهر در بین پارک دانشجو قرار گرفته و خود پارک دانشجو نیز در ضلع جنوب شرقی چهارراه ولیعصر در محل تقاطع خیابان ولیعصر با خیابان انقلاب قرار دارد. در نمای ساختمان تئاتر شهر به وضح معماری اصیل و سنتی ایرانی دیده می‌شود و در آن زمان مورد تحسین و تمجید مهندسان معماری مشهور دنیا قرار گرفت.

به این نوشته رای دهید
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *