همه چیز درباره خرید خانه در منطقه ۹ تهران

منطقه ۹ تهران
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

منطقه ۹ تهران یکی از مناطق ۲۲ گانه تهران است که در غرب این شهر قرار دارد. منطقه ۹ دارای دو ناحیه و ۸ محله است که ۳ محله در ناحیه ۱ و ۵ محله در ناحیه ۳ قرار دارد. اماکن مهمی از جمله فرودگاه مهرآباد، پادگان جی و پارک المهدی در این منطقه قرار گرفته و ساختمان مرکزی شهرداری منطقه ۹ نیز در خیابان آزادی قرار دارد.

طبق آماری که در سال ۱۳۹۵ گرفته شده جمعیت منطقه ۹، ۱۷۴۲۳۹ نفر بوده که تقریباً نیمی از این جمعیت مرد و نیمی دیگر زن هستند.

بافت این منطقه قدیمی است که در سال‌های اخیر رونق ساخت و ساز در آن بیشتر شده و خانه‌های نوساز زیادی در آن دیده می‌شود.

موقعیت منطقه ۹ بدین شکل است: از شمال به خیابان آزادی و بزرگراه لشگر، از جنوب به بزرگراه فتح، از غرب به رودخانه سولقان و از شرق نیز به بزرگراه یادگار امام و خیابان امامزاده عبدالله ختم می‌شود.

ویژگی‌های منطقه ۹ تهران

اولین ویژگی منطقه ۹ تهران این است که ۱۹/۶ کیلومترمربع وسعت دارد و جمعیتی که در این منطقه وجود دارد در اغلب در محله‌های هاشمی، شمشیری، مهرآباد، ۳۰ متری جی و شهید دستغیب مستقر شده‌اند. ۲۰ بوستان در این منطقه وجود دارد که روی هم رفته ۷۶ هکتار فضای سبز آن را تشکیل داده‌اند.

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این منطقه وجود برج و میدان آزادی در آن است که نماد شهر تهران به حساب می‌آید. از خیابان‌های مهم در این منطقه می‌توان به بزرگراه آیت الله سعیدی و ۶۵ متری فتح در غرب تهران اشاره کرد که به عنوان دو راه اصلی شهر تهران شناخته می‌شوند.

منطقه ۹ تهران دارای امکانات رفاهی مطلوب، مراکز درمانی با کیفیت، امکانات تفریحی، آموزشی و تحصیلی است که همه این ویژگی‌ها خرید خانه در منطقه ۹ تهران را آسان کرده است. دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی از جمله مترو، BRT و اتوبوس‌های شهری بسیار راحت و از طرفی امنیت این منطقه نیز بالاست.

نقشه منطقه ۹ تهران

خرید خانه در منطقه ۹ تهران

متراژهایی که در منطقه ۹ تهران وجود دارد بین ۶۰ تا ۱۰۰ مترمربع است، اما همه نوع متراژی برای خرید خانه در منطقه ۹ تهران دیده می‌شود. در بخش‌های غربی این منطقه قیمت خرید خانه بیشتر از بخش‌های جنوب غربی است کسه این موضوع در مورد اجاره آپارتمان نیز صادق است.

قیمت خرید خانه در منطقه ۹ تهران از مناطق همجوار آن کمتر است و دلیل آن نیز تردد زیاد و آلودگی صوتی بالا به دلیل وجود فرودگاه مهرآباد است. این نکته را نیز در نظر داشته باشید مناطقی که تردد هواپیما در آن زیاد است آلودگی بیشتری وجود دارد که ناشی از سربی است که از سوخت هواپیما خارج می‌شود.

گران‌ترین خانه‌هایی که در این منطقه وجود دارند در محله‌های دکتر هشیار و استاد معین هستند و ارزان‌ترین آن‌ها نیز در محله شهید دستغیب واقع شده‌اند.

پیشنهاد مطالعه: درباره‌ خرید خانه در منطقه ۷ تهران چه می دانید؟

محله های منطقه ۹ تهران

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد منطقه ۹ تهران دارای ۲ ناحیه است که ۸ محله در آن‌ها وجود دارند:

  • استاد معین
  • شهید دستغیب
  • محله هاشمی
  • مهرآباد جنوبی
  • امام‌زاده عبدالله
  • سرآسیاب مهرآباد
  • شمشیری
  • صنعتی فتح

محله استاد معین

در محله استاد معین حدود ۱۷ هزار نفر زندگی می‌کنند. در گذشته این محله را بیشتر زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها پوشانده بودند که با‌گذشت زمان مهندسان آلمانی در آن ساخت و ساز را آغاز کردند و خانه‌هایی برای فرهنگیان در آن بنا کردند.

محله استاد معین

هم‌اکنون بافت این محله نسبت به سایر محلات منطقه ۹ تهران و سایر محلات جنوبی نوسازتر است، اما در ۵۰ درصد موارد می‌توان خانه‌هایی با بافت فرسوده‌تر را نیز در آن یافت. اغلب افرادی که در این محله زندگی می‌کنند از ساکنان بومی هستند.

مراکز خرید مهمی نیز در این محله وجود دارد از جمله: مرکز خرید معین مال، مرکز خرید سرزمین رؤیاها و مرکز خرید میوه و تره‌بار که همگی از مراکز مهم خرید تهران به شمار می‌روند.

از دلایلی که تقاضای خرید خانه در محله استاد معین بالا است می‌توان به: مناسب بودن قیمت خانه، نزدیکی به میدان آزادی، نبودن طرح ترافیک، وجود خط مترو، دسترسی راحت به امکانات بلوار استاد معین و وجود کارخانه‌های بزرگی همچون برندهای پارسی کولا، کارخانه بزرگ شیر و… اشاره کرد.

محله شهید دستغیب

یکی دیگر از محله‌های منطقه ۹ تهران «شهید دستغیب» است که از شمال با خیابان هاشمی و مبینی، از جنوب با خیابان نوری نیارکی و بزرگراه سعیدی، از غرب با بلوار اجتماعی و خیابان علی یاری و از شرق نیز با بزرگراه یادگار امام همجوار است. بوستان‌های ارغوان، کوثر، مهر، معلم و هاشمی در این محله قرار دارند. همچنین اماکن مهم دیگری از جمله کتابخانه استاد معین، کتابخانه شهید امیر کاشانی، کافه رستوران قصر الشمس و تیولی سنتر نیز در این محله قرار گرفته‌اند.

محله شهید دستغیب

یکی از کوچه‌های مهم این‌ محله «کوچه شهید خسرو قدیابی» است که بسیار معروف است. اهالی این محل و شهرداری منطقه ۹ تلاش کرده‌اند با رنگ‌آمیزی‌های خلاقانه، فضایی را در این کوچه بوجود بیاورند که موجب شادی و نشاط آن شده است. البته این پروژه قرار است در سال ۱۴۰۰ در محله‌های دیگر و حتی استان‌های دیگر نیز اجرا شود.

به این نوشته رای دهید
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *