بهترین رنگ اتاق خواب و معرفی بهترین رنگ ها

بهترین رنگ اتاق خواب
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر خانه اتاق خواب است که شخصی‌ترین آن محسوب می‌شود. طراحی، چیدمان و رنگ اتاق خواب تاثیر زیادی از لحاظ روانشناسی بر روحیات فرد می‌‌گذارد. چرا که اولین و آخرین جایی که یک فرد چشمانش را می‌بندد و باز می‌کند اتاق خواب شخصیش است. بنابراین بسیار مهم است که برای اتاق خواب خود و دکوراسیون آن ارزش قائل شوید.

صبح‌ها وقتی از خواب بیدار می‌شوید اولین فضایی که با آن روبرو می‌شوید رنگ اتاق خواب است. این رنگ حال و هوای اتاق را تشکیل می‌دهد. رنگ‌های تیره باعث می‌شود شما به محیط اتاق وابسته شوید و حتی در آینده نیز در انتخاب رنگ‌ها فقط تیره را انتخاب کنید. در مقابل، رنگ اتاق خواب روشن، احساس سرزندگی، شادابی، نظافت و لطافت را منتقل می‌کند. به همین دلیل است که در بیمارستان، اتاق مادرانی که تازه فرزندان خود را به دنیا آورده‌اند روشن است.

قبل از هر چیز می‌خواهیم شرایطی را که لازم است فراهم کنید تا رنگ اتاق خواب خود را انتخاب کنید برای شما شرح دهیم.

بهترین رنگ اتاق خواب

اندازه اتاق خواب

مهم‌ترین نکته و اولین قدمی که باید برای انتخاب رنگ اتاق خواب بردارید این است که اندازه اتاقتان را مشخص کنید. اگر اتاق شما کوچک باشد رنگ‌های تیره مناسب آن نیست چون از لحاظ روانشناسی به شما احساس غمگین بودن می‌دهد و از نظر دکوراسیون داخلی اتاق شما بسیار کوچک جلوه می‌دهد. برای اتاق خواب‌های کوچک رنگ روشن و خنثی مناسب‌تر است.

اگر دارای اتاق خواب بزرگی هستید دست شما برای انتخاب طیف وسیعی از رنگ‌های براق باز است.

به چه نوع فضایی علاقه دارید

شما بنا به شخصیت و روحیه‌ای که دارید می‌توانید رنگ‌های متنوعی را انتخاب کنید. در حالت کلی، افراد از نظر شخصیتی به دسته درونگرا و برونگرا تقسیم می‌شوند. افرادی که شخصیتی درونگرا دارند معمولا آرام و خونسرد هستند، بنابراین اگر شما هم جزء این افراد هستید می‌توانید رنگ اتاق خواب را متناسب با حال خود انتخاب کنید. افراد درونگرا معمولا رنگ آبی را دوست دارند، چون این رنگ به انسان احساس آرامش می‌دهد. رنگ‌های قرمز و نارنجی هم مختص افراد برونگرا می‌باشد.

هارمونی رنگ ها در اتاق خواب

ایجاد کردن هارمونی رنگ‌ها در اتاق خواب و استفاده از نورپردازی‌های مناسب، فضای اتاق خواب را به طور کلی تغییر می‌دهد. اگر می‌خواهید فضایی آرام و دلنشین را برای خود ایجاد کنید باید چیدمان وسایل و هارمونی رنگ‌ها را با یکدیگر سِت کنید. مثلا در کنار رنگ آبی می‌توانید از رنگ مرجانی استفاده کنید که به شما احساس آرامش‌بخشی می‌دهد. در کنار این دو رنگ، وسایل شما می‌تواند به رنگ‌های طلایی، سفید و طوسی روشن باشد.

رنگ سبز نیز که نشان از طراوت و شادابی است می‌تواند در کنار رنگ ملایم و خنثی مثل طوسی یک هارمونی جذابی را ایجاد کند.

تأثیرگذاری رنگ ها

اگر تنها از یک رنگ برای اتاق خواب استفاده شود ممکن است کسل‌کننده و خسته‌کننده به نظر برسد. اما این به معنا نیست که تنوعی از رنگ‌ها را باید به عنوان رنگ اتاق انتخاب کرد. برای اینکه از حالت یکنواختی خارج شوید می‌توانید رنگ دیوارها را شادتر کرده و وسایل دیگر مانند بالش‌ها را به رنگی تند درآورید.

آزمایش کردن رنگ اتاق خواب

یکی از قدم‌هایی که قبل از رنگ کردن اتاق خواب می‌توانید انجام دهید این است که رنگ مورد نظرتان را روی بخشی از اتاق امتحان کنید. آن آزمایش کردن به شما کمک می‌کند قبل از اتمام کار هماهنگی رنگ با اتاق خواب را بسنجید.

رنگ اتاق خواب کودکان

هر کدام از رنگ‌ها موجود در طبیعت ویژگی‌های خاص خود را دارند. مثلا رنگ‌های گرم ذهن را تحریک می‌کنند و انرژی بدن را افزایش می‌دهند و فضایی پرحرارت را بوجود می‌آورند. اگر کودکان شما پرانرژی باشند این رنگ‌های گرم مناسب آن‌ها نخواهد بود. اما در مقابل رنگ زرد باعث تمرکز و حتی تقویت حافظه کودکان خواهد شد. انتخاب زرد به عنوان رنگ اتاق خواب کودکان می‌تواند حتی احساس شادی را به آن‌ها منتقل کند.

در رنگ‌های دیگر برای اتاق خواب کودک باید مراقب باشید که از رنگ قرمز زیاد استفاده نکنید. چون رنگ قرمز باعث عدم تمرکز شده و احساس خشونت را القاء می‌کند. اما اگر از رنگ قرمز در جای صحیح خود به اندازه استفاده کنید حتی ممکن است مزیت به حساب بیاید و مانند رنگ زرد احساس شادابی را منتقل کند.

رنگ اتاق خواب کودکان

رنگ اتاق خواب پسرانه

برای رنگ اتاق خواب پسرانه ممکن است اولین رنگی که به نظر شما بیاید آبی باشد. اما با توجه به سنین مختلف پسران رنگ‌ها نیز متفاوت خواهند بود. مناسب‌ترین رنگ برای پسران رنگی است که چند منظوره باشد، یعنی با وسایل شما هارمونی ایجاد کند و از ترکیب دو یا چند رنگ ایجاد شده باشد.

طرح‌هایی که راه راه هستند یکی از ایده‌های جذاب برای رنگ اتاق خواب پسرانه است. دیوارهایی که سفید هستند می‌توانند همراه با رنگ‌هایی مثل آبی روشن، نارنجی روشن و سبز ترکیب شوند و فضای دلنشین و آرامش‌بخشی را برای پسران فراهم آورد.

رنگ اتاق خواب پسرانه

رنگ اتاق خواب دخترانه

برخلاف پسرها، دخترخانم‌ها در انتخاب رنگ اتاق خود دارای سلایق متنوع و زیادی هستند. حتی ممکن است انتخاب رنگ برای آن‌ها طول بکشد. در نگاه اول ممکن است رنگ صورتی یادآور رنگ مورد علاقه دختران باشد و احساس پرنسس بودن داشته باشد. اما این به این معنا نیست که از این رنگ به صورت یکنواخت استفاده شود. رنگ صورتی با رنگ زرد و سبز لیمویی و سایر رنگ‌های روشن می‌تواند ایجاد نگاهی دخترانه ترکیب شود.

ترکیب مورد علاقه دیگر دخترخانم‌ها صورتی و نارنجی روشن است. این ترکیب همراه با مبلمان سفید یک هارمونی فوق‌العاده‌ای ایجاد می‌کند و باعث نشاط‌بخشی می‌شود.

ترکیب دیگر که فضای اتاق خواب دخترانه را شاد و زیبا می‌کند رنگ بنفش با لایه‌هایی از زرد یا سبز روشن است.

رنگ اتاق خواب دخترانه

بهترین رنگ های اتاق خواب

هر چقدر که بیشتر رو به جلو می‌رویم و انسان‌ها پیشرفت می‌کنند، تمایل بیشتری به خلوتی آرام و بی سروصدا داریم. شاید در کودکی دستمان برای انتخاب رنگ‌ها باز نباشد اما هر چقدر که بزرگ‌تر می‌شویم حق انتخاب بیشتری داریم تا از میان طیف وسیعی از رنگ‌ها یکی را به عنوان رنگ اتاق خواب انتخاب کنیم. در این میان ۴ رنگ آبی، سبز، خاکستری و سفید بیشترین تکرار و استفاده را بین افراد دارد.

رنگ آبی

رنگ آبی به عنوان نماد آرامش شناخته می‌شود و اگر از آن استفاده کنید موجب آرامش شما خواهد شد و احساس خوبی را به شما منتقل می‌کند. اگر اسباب و لوازم منزل و اتاق خواب شما سفید یا کرم است، آبی کم‌رنگ انتخاب مناسبی است تا در کنار این رنگ‌ها قرار بگیرد و فضای دلنشینی را ایجاد کند.

یکی از انواع رنگ‌های آبی، «آبی سلطنتی» است که با هر دکوراسیونی که اتاق شما دارد اعم از: روستیک، کلاسیک، مدرن و… فضایی بی‌نظیر و رویایی را خلق می‌کند. خصوصا برای ویلاها و خانه‌های ساحلی چنین رنگی معجزه می‌کند!

نکته‌ای که در انتخاب رنگ‌ها لازم است بدانید این است که حتما نباید همه چیز را به دست طراحان بسپارید! شما مناسب با فضا و روحیات خود می‌توانید بهترین رنگ اتاق خواب را برای خود انتخاب کنید.

بهترین رنگ‌های اتاق خواب رنگی آبی

رنگ سبز

انتخاب رنگ سبز به عنوان رنگی که به شما احساس شادی بدهد در کنار سبک های دکوراسیون داخلی مانند سنتی همراه با اشیایی طرح‌دار انتخاب بسیار مناسبی است. یک نوع رنگ از سبز وجود دارد موسوم به رنگ نعنایی که ترکیب آن با ملافه‌ها و انواع و اقسام اشیاء هارمونی جذابی را ایجاد می‌کند. رنگ‌های سبز کم‌رنگ مثل رنگی که شبیه به سیب سبز است فضای نشاط آوری را در اتاق خوابتان ایجاد می‌کند.

رنگ‌های سبز تیره مانند سبز زمردی روی فضای اتاق تأثیر خاصی می‌گذارند. هر بار که وارد اتاق‌هایی با رنگ سبز تیره وارد شوید احساس هیجان خاصی به شما دست می‌دهد.

بهترین رنگ‌های اتاق خواب رنگ سبز

رنگ خاکستری

یکی از رنگ‌هایی که به فضای اتاق خواب حس آرامش فوق‌العاده‌ای را می‌دهد رنگ خاکستری است. رنگ خاکستری به شما کمک می‌کند که حال و هوای آرامی را تجربه کرده و در سکوت محض استراحت کنید. یکی از ویژگی‌های مثبت رنگ خاکستری این است که در کنار آن می‌توان از هر رنگ دیگری برای اسباب و تزئینات استفاده کرد.

تقریبا می‌‌توان گفت از رنگ خاکستری می‌توان برای هر نوع اتاق خوابی استفاده کرد مثلا به عنوان رنگ اتاق خواب کودکانه، پسرانه و دخترانه. برای شاداب‌تر کردن فضای اتاق در کنار خاکستری، می‌توانید از رنگ‌ها شاد دیگر مانند زرد استفاده کنید.

برای رنگ اتاق، طوسی روشن و خاکستری که مایل به آبی است ترکیبی آرامش‌بخش ایجاد می‌کند. امروزه رنگ خاکستری به دکوراسیون مدرن کمک زیادی کرده است و اگر دقت کنید دکوراسیون‌هایی که از نوع مدرن هستد خیلی از این رنگ در فضای منزل و اتاق خواب خود استفاده می‌کنند.

بهترین رنگ‌های اتاق خواب رنگ خاکستری

رنگ سفید

بهترین رنگ اتاق خواب برای داشتن اتاقی شفاف و درخشان سفید است. سفید رنگی است که صبح‌ها به شما احساس شادی می‌دهد و شب‌ها احساس آرامش. در طول روز وقتی نور خورشید به اتاق سفید بتابد حالتی درخشان به آن می‌دهد و هنگام شب نیز انعکاس نور چراغ در آن به زیبایی اتاق شما می‌افزاید. رنگ سفید تنها رنگی است که تقریبا با همه چیز سازگار است و تردیدی در انتخاب آن وجود ندارد.

گاهی اوقات سبک روستیک باعث می‌شود فضای اتاق شما تیره به نظر برسد، در این میان رنگ سفید به کمک شما می‌آید و باعث می‌شود جلوه‌ای بازتر و منظم‌تر در اتاق شما ایجاد شود.

اگر اتاق خواب شما کوچک است رنگ سفید این توانایی را دارد که فضای اتاق شما را بزرگ جلوه دهد. نه تنها در اتاق خود بلکه در حال و پذیرایی نیز اگر از سفید استفاده کنید مهمانان شما نیز آرامش و نشاط را تجربه می‌کنند.

بهترین رنگ‌های اتاق خواب رنگ سفید

به این نوشته رای دهید
[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *