ملکاوی چیست؟​

ملکاوی چیست؟

ملکاوی، سکوی داده‌محور هوشمند در حوزه‌ی بازار “خرید و فروش”/”رهن و اجاره‌ی” املاک و مستغلات ایران است که به همت و تلاش مستمر مهندسان علوم داده در سطوح مختلف کارشناسی تا دکتری، متخصصان بازار مسکن و پیگیری مدیران باتجربه، تولید شده است. این محصول نتیجه‌ی دانش ملی و بومی متخصصان ایرانی فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های معتبر ایرانی و بین‌المللی است.
کاربران فضای آنلاین تشنه‌ی اطلاعات و دانش اکتشافی هستند و بی‌دلیل نیست که تولید محتوای باکیفیت در دهه‌ی اخیر به شدت مورد توجه کسب‌وکارهای آنلاین قرار گرفته است. کسب‌وکاری مانند دیجی‌کالا قبل از فروش، با تولید مستمر محتوای باکیفیت مرجعی برای بررسی و مقایسه‌ی کالاهای دیجیتال بود و سپس برپایه‌ی اعتمادسازی مبتنی بر اطلاعات موثق، به مسیر فروش حرکت کرد.
در بازار مسکن با فقدان شدید کیفیت، صحت و یکپارچگی اطلاعات مواجه هستیم. خریداران، فروشندگان، مشاوران و آژانس‌های املاک، از هیچ مرجع مشخصی قادر به مشاهده‌ی اطلاعات تجمیعی، اکتشافی، کاربرپسند و بروز (به‌هنگام) نیستند. محدوده قیمت مجاز خرید/فروش و تعیین قیمت‌های پرت، نه تنها مورد نیاز مراکز دولتی (یا وابسته به دولت) از جمله: اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران، کمیسیون تخصصی مشاوران املاک اتاق اصناف ایران، معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی است، بلکه نیاز ضروری مردم (خریداران/فروشندگان) و مشاوران املاک است. شفاف‌سازی داده‌ها و ارائه‌ی دانش اکتشافی بصورت باز و دردسترس‌عموم، علاوه بر ارائه‌ی نگاهی کلان به مدیران و مسئولین ارشد کشوری جهت کنترل قیمت بازار، حق انتخاب و تصمیم‌گیری هوشمندانه را در اختیار عموم مردم قرار می‌دهد.
امروزه ما در عصر اطلاعات زندگی می‌کنیم، عصری که در آن هر لحظه حجم سرسام‌آوری از اطلاعات در حوزه‌های مختلف جمع‌آوری، ذخیره و به طور گسترده منتشر می‌شود. این اطلاعات شاید در نگاه نخست ساده و پیش‌پا‌افتاده به نظر برسند اما اغلب دانشی در دل آن‌ها نهفته است که بسیار ارزشمند است. در ایران، حجم زیادی از اطلاعات پراکنده در حوزه‌ی املاک و مستغلات وجود دارد که تا‌کنون آن‌طور که باید مورد توجه قرار‌نگرفته‌‌است. ملکاوی با تمرکز ویژه در بازار مسکن ایران، طلای موجود در معدن گسترده‌ی اطلاعات این حوزه را استخراج می‌کند و در اختیار همگان قرار می‌دهد. وجود بینش و دیدگاهی آگاهانه نسبت به بازار مسکن موجب پیشرفت و رونق این حوزه می‌شود تا جایی که می‌تواند با جذب و به‌گردش‌انداختن سرمایه، بازار مسکن را نسبت به سایر بازارها مانند بازار ارز، بورس و طلا، پویاتر کند.
ملکاوی، یک سکوی واسطه‌گری مشابه کیلید، شابش، آی‌هوم، دیوار، شیپور، هومینگ یا غیره “نیست” که صرفا به دو عمل اصلی ۱) جستجوی ساده‌ی نحوی (Syntactic) در فایل‌های املاک و ۲) نمایش اطلاعات هر فایل خلاصه شود. ملکاوی پوششی بر تمامی جویش و پردازش داده‌های بازار مسکن است که سایت‌های مذکور نیز بخشی از آن هستند و این سایت‌ها از دیگر مصرف‌کنندگان آینده‌ی خدمات ملکاوی خواهند بود. برخی از خدمات شامل: اعتبارسنجی قیمت، تعیین قیمت‌های پرت در هر محله، ناحیه یا منطقه‌ی جغرافیایی، دریافت سابقه‌ی قیمت ملک، دریافت سابقه‌ی ارائه‌ی ملک جهت رهن/اجاره یا خرید/فروش، دریافت پیش‌بینی قیمت آینده‌ی ملک، دریافت تخمین قیمت ملک، دریافت جایگاه (رتبه) قیمت ملک، خوشه‌بندی درخواست مشتریان و ارائه‌ی پیشنهاد هوشمندانه و … می‌شوند. از آنجائیکه معماری ملکاوی کاملا سرویس‌گرا-رخدادگرا (ED-SOA) است، ارائه‌ی مخزن وب‌سرویس به دیگر شرکت‌ها به سهولت امکانپذیر است.
عملکردهای اصلی ملکاوی شامل: ۱) جویش و پایش داده‌های بازار مسکن از منابع گوناگون، ۲) پیش‌پردازش و آماده‎سازی داده‌ها در سطوح مختلف انتزاع (داده‌ی خام، داده‌ی پردازش‌‌شده، انبار داده، دیتامارت و …) و ۳) تحلیل و کشف الگوها و گرایش نهفته در داده‌های بازار مسکن و استخراج دانش از آن‌ها، است. این سه عملکرد اصلی با به کارگیری روش‌های پیشرفته‌ی جویش و آماده‌سازی داده و همینطور استفاده از بروزترین الگوریتم‌های داده‌کاوی و یادگیری ماشین در حوزه‌ی هوش مصنوعی، محقق می‌شوند. باتوجه به افزایش بی‌وقفه‌ی داده‌ها، پردازش داده‌ها بصورت مداوم صورت می‌گیرد و نهایتا با ایجاد گزارشات مصور و کاربرپسند، رویکردی نوین در حوزه‌ی املاک و مستغلات ارائه می‌شود. همچنین کارایی مدل‌های یادگیری ماشین ملکاوی مرتبا ارزیابی شده و نتایج ارزیابی ممکن است منجر به تنظیم پارامترهاي الگوریتمهاي یادگیري انتخابی یا انتخاب مدل دیگري شود.
مدل رشد کسب‌وکار ملکاوی، داده‌محور است و اعتمادسازی را برپایه‌ی ارائه‌ی باکیفیت و رایگان تحلیل‌های هوشمندانه و پیشرفته از بازار مسکن ایجاد می‌کند. ما با انجام تحلیل‌های پیشرفته بر روی داده‌ها با استفاده از تکنیک‌های متنوع داده‌کاوی (از جمله ایجاد ساختارهای متنوع از داده‌ها مثل انبار داده، توصیف داده‌ها، کلاس‌بندی داده‌ها، پیشبینی و خوشه‌بندی داده‌ها) و بکارگیری روش‌های یادگیری ماشین (از جمله یادگیری عمیق و ایجاد شبکه‌های عصبی)، ارزش افزوده‌ای به نام “اطلاعات و دانش اکتشافی موثق و باز” را بطور کاملا رایگان در اختیار مشتریان ملکاوی قرار می‌دهیم.

ملکاوی با استفاده از روش‌های فوق‌پیشرفته در علوم داده به ارائه‌ی تحلیل‌های آماری زیر می‌پردازد: